آسیب دیسک کمر یک اصطلاح کلی برای طیف وسیعی از تغییرات مرتبط با دیسک مانند فتق دیسک، تخریب دیسک و دژنراسیون است. 

دیسک ها از یک هسته داخلی (nucleus pulposus) ساخته شده از ساختار ژل مانند و یک قسمت بیرونی سخت ساخته شده از کلاژن فیبری تشکیل شده است که هسته داخلی را احاطه کرده است. دیسک های ستون فقرات ساختارهایی بسیار قوی و مستحکم هستند و عملکرد آنها جذب شوک، امکان حرکت موثر ستون فقرات در تمام جهات است و به عنوان ساختارهای سختی عمل می کنند که به ستون فقرات اجازه می دهد بار و فشار را تحمل کند. 

کمردرد بسیار شایع است. ۶۰ تا ۸۰ درصد از مردم ممکن است در مقطعی از زندگی خود کمردرد را تجربه کنند. سالانه ۱ تا ۳ درصد افراد دچار آسیب دیسک کمر می شوند. مشکلات دیسک کمر شایع است. ۵۰ درصد از افراد ۴۰ ساله در اسکن MRI بدون درد برآمدگی دیسک دارند.

علائم آسیب دیسک کمر

احساس درد در کمر که می تواند به پاها نیز منتشر شود.

  • درد عصبی و درد ارجاعی به پشت یا جلوی پاها
  • ضعف ناشی از درد.

علائم می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و می تواند وابسته به وضعیت بدن یا فعالیت باشد. ممکن است هنگام حرکت، ایستادن بعد از نشستن طولانی مدت، هنگام بیدار شدن از خواب اول صبح یا با افزایش فعالیت، درد یا ناراحتی را تجربه کنید.

ممکن است اختلالات خواب را نیز به دلیل درد تجربه کنید.

دلایل آسیب دیسک کمر

آسیبهای دیسک کمر اغلب به دلیل تغییرات طبیعی مرتبط با افزایش سن، همراه با استرس و فشار بیش از حد بر روی کمر شما ایجاد می شود. با افزایش سن افراد، محتوای آب درون دیسک ها کاهش می یابد، آنها می توانند انعطاف پذیری کمتری داشته باشند، شروع به کوچک شدن یا فتق کنند. با این حال، این تغییرات در بسیاری از شرایط کاملا طبیعی است.

مشکل زمانی پیش می‌آید که حرکت در جهات مختلف نداشته باشیم که می‌تواند باعث شود دیسک‌ها انعطاف‌پذیری و توانایی تحمل این حرکات را از دست بدهند. اگر ما بطور ناگهانی و بدون آمادگی قبلی فشار زیادی به ستون فقرات وارد کنیم یا چرخش ناگهانی در ستون فقرات رخ دهد و یا مشکلات این چنینی آسیب دیسک کمر نیز محتمل خواهد بود.

تغییرات دیسک همچنین می تواند ناشی از هرگونه رویداد آسیب زا مانند سقوط، تصادفات رانندگی و آسیب های ورزشی باشد. 

تشخیص

در طی ارزیابی اولیه، فیزیوتراپیست شما یک سری سوالات می پرسد و برای درک وضعیت شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. این ممکن است شامل بررسی مکانیسم آسیب یا نحوه وقوع آن باشد. آنها همچنین در مورد سابقه پزشکی مرتبط، جراحات قبلی، جراحی ها و داروهایی که معمولا مصرف می کنید می پرسند تا مطمئن شوند که درک خوبی از آنچه می تواند بر علائم شما تأثیر بگذارد دارند.

فیزیوتراپیست شما ممکن است از شما بخواهد که چند حرکت بسیار ساده انجام دهید و چند حرکت ساده را روی تخت درمان انجام دهید. این برای ایجاد لیستی از مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شوید که به فیزیوتراپیست شما اجازه می دهد تا یک برنامه درمانی متناسب با شما و اهداف شما ایجاد کند تا بتواند به شما کمک کند تا به انجام تمام فعالیت هایی که دوست دارید بازگردید.

درمان آسیب دیسک کمر

به طور کلی حفظ حرکت مهمتر از استراحت است و در واقع در بیشتر موارد استراحت تاثیر منفی خواهد داشت. سعی کنید تا جایی که می توانید با فعالیت های عادی روزانه خود همراه باشید. کار با مقداری درد و ناراحتی کاملاً بی خطر است و آسیب بیشتری وارد نمی کنید. فقط مطمئن شوید که فشار زیادی به ستون فقرات خود وارد نمی کنید که سبب تشدید درد شود.

توانبخشی اختصاصی و فردی ارائه شده توسط فیزیوتراپیست شما ممکن است شامل فعالیت هایی برای افزایش دامنه حرکتی، قدرت و عملکرد شما برای بازگشت به ورزش و فعالیت های مورد علاقه باشد.

فیزیوتراپی آسیب دیسک کمر
در ابتدا، فیزیوتراپیست های ما در مرکز فیزیوتراپی دیسک کمر در سعادت آباد ممکن است حرکات ساده یا تمرینات مبتنی بر کشش را به شما ارائه دهند تا اطمینان حاصل شود که می‌توانیم حرکت شما را قبل از رفتن به مرحله بعدی توانبخشی بازیابی کنیم. 

مرحله بعدی ممکن است شامل تمرین‌های تقویتی باشد تا اطمینان حاصل شود که عضلات، استخوان‌ها، تاندون‌ها و سایر ساختارهای شما می‌توانند بار را برای پاسخگویی به نیازهای فعالیت‌های روزانه‌تان تحمل کنند.

مرحله نهایی فیزیوتراپی دیسک کمر شامل تمرینات تقویت‌کننده تکمیلی است تا عضلات شما بتوانند فشار را تحمل کنند تا به راحتی به فعالیت‌ها بازگردید.

به عنوان بخشی از یک رویکرد درمانی جامع، فیزیوتراپیست عضلانی اسکلتی شما همچنین ممکن است از انواع دیگر درمان های تسکین دهنده برای حمایت از تسکین علائم و بهبودی استفاده کند. در حین بهبودی، ممکن است از ارزیابی بیشتر توسط متخصصان فیزیوتراپی دیسک کمر در مرکز فیزیوتراپی در سعادت آباد برای اطمینان از پیشرفت شما و ایجاد پیشرفت مناسب درمان بهره مند شوید. پشتیبانی و مشاوره مداوم به شما این امکان را می دهد که خود را مدیریت کنید و از عود مجدد علائم در آینده جلوگیری کنید.

فیزیوتراپیست های ما علاوه بر تنظیم برنامه ورزشی برای درمان آسیب های دیسک کمر از تکنیک های درمان دستی نیز بهره می برند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در شهرک غرب 

keyboard_arrow_up