اسکولیوز

اسکولیوز

اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون فقرات نوعی تغییر شکل غیر طبیعی در ستون فقرات است که با انحنای غیرطبیعی در ستون فقرات مشخص می شود و در دو نوع مادرزادی و اکتسابی رخ می دهد.

ستون فقرات در افراد مبتلا به این ناهنجاری مستقیم نبوده و به یک یا هر دو سمت انحراف دارد.

این عارضه به صورت ظاهر نامتقارن شانه ‌ها، باسن یا دور کمر قابل تشخیص است ، همچنین ممکن است چرخش مهره‌ های ستون فقرات سبب ایجاد برجستگی در یک سمت بدن شوند.

انحراف جانبی ستون فقرات یکی از شایع ترین دفورمیتی های ستون فقرات است که علاوه بر ایجاد ظاهر نازیبا می تواند منجر به بروز کمردردهای مزمن نیز در فرد شود.

در صورتی که این بیماری به دلایل مادرزادی در هنگام تولد وجود داشته باشد اسکولیوز مادرزادی نامیده می شود و در صورتی که به دلایلی در بزرگسالی رخ دهد از نوع اکتسابی خواهد بود.

این عارضه معمولا در اواخر دوران کودکی و یا اوایل دوران نوجوانی رخ داده و شیوع آن در بین نوجوانان دختر بیش تر است.

در صورتی که این بیماری در حال پیشرفت باشد ممکن است به دیگر ارگان ها بدن همچون قلب ، ریه و کبد نیز فشار وارد کند که در این موارد می تواند بسیار خطرناک باشد.

علائم اسکولیوز

  • انحناهای غیرطبیعی در ستون فقرات
  • کمردرد
  • ظاهر نامتقارن شانه ها ، لگن و …
  • عدم همترازی نوک سینه ها
  • دردهای مزمن در کمر و دیگر قسمت های ستون فقرات
  • متمایل شدن بدن به یک سمت
  • برجستگی یا بالا رفتن استخوان های کتف 
  • برامدگی دنده در یک طرف ستون فقرات
  • سختی در تنفس

روش های درمان

پزشک و فیزیوتراپیست برای تشخیص این عارضه از روش های و تست های مختلفی استفاده می کند که تست آدامز یکی از رایج ترین آن ها است.

درمان این عارضه با توجه به سن فرد مبتلا و همچنین شدت انحراف ایجاد شده با روش های مختلفی انجام می گیرد.

درمان اسکولیوز در صورت شروع هر چه سریع تر، به خصوص قبل از توقف رشد کودک، تاثیر بهتری خواهد داشت به همین جهت به والدین توصیه می شود تا اقدامات درمانی را برای کودک خود از سنین خردسالی پیگیری کنند.

در صورتی که انحراف ایجاد شده در نتیجه اسکولیوز کمتر از ۱۰ درصد باشد درمان خاصی نیاز نیست ولی فرد مبتلا باید در دوره های منظم شش ماهه از نظر پیشرفت انحراف معاینه شود تا در صورت افزایش میزان انحراف جانبی ستون فقرات اقدامات درمانی و پیشگیرانه انجام بگیرد.

در موارد انحراف کمتر از ۴۵ درجه این عارضه با روش های غیرجراحی مانند فیزیوتراپی ، ورزش و حرکات اصلاحی و همچنین تجویز بریس قابل درمان است به شرطی که از سن رشد کودک نگذشته باشد.

استفاده از بریس های مخصوص ستون فقرات با نظر پزشک و فیزیوتراپیست در بسیاری از موراد طی چند ماه انحراف ایجاد شده را تا حد زیادی کاهش می دهد.

فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی نیز از جمله موثرترین راهکارها در درمان غیرجراحی انحراف ستون فقرات هستند.

فیزیوتراپیست علاوه بر تنظیم تمرینات ورزشی و آموزش حرکات اصلاحی از تکنیک های درمان دستی نیز برای اصلاح این ناهنجاری بهره می برد.

بهبود تحرک و انعطاف‌پذیری ، بهبود پاسچر ، جلوگیری از پیشرفت انحنای ستون فقرات ، تسریع بهبودی پس از جراحی ، تسکین درد و تقویت عضلات از مهم ترین مزایای فیزیوتراپی برای مبتلایان به این دفورمیتی شایع هستند.

تمرینات قدرتی برای تقویت عضلات پشتی ستون فقرات ، تمرینات کششی برای بهبود دامنه حرکتی ستون فقرات و مدالیته هایی همچون الکتروتراپی و اولتراسوند تراپی از جمله راهکارهای فیزیوتراپی در درمان این ناهنجاری هستند.

درمان انحراف بالای ۴۵ درجه نیز معمولا نیازمند انجام جراحی است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی اسکولیوز – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در بلوار دریا – فیزیوتراپی در میدان کاج – فیزیوتراپی ستون فقرات – دکتر فیزیوتراپی – دکتر ایمان کمالی حکیم – درمان دستی ستون فقرات – منوال تراپی – فیزیوتراپی سیاتیک – فیزیوتراپی دیسک کمر

keyboard_arrow_up