انواع سیاتیک

اگر از سیاتیک رنج می برید، می فهمید که چقدر می تواند دردناک باشد. درد می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. حتی نشستن در ماشین یا ایستادن برای تهیه شام نیز می تواند ناراحت کننده باشد.

همه علائم سیاتیک یکسان نیستند. محل آسیب در امتداد عصب سیاتیک می تواند علائم، احساسات یا درجاتی از ناراحتی ایجاد کند. حتی می تواند حرکت داخل پا یا ساق را مختل کند.

دردی که از پایین ستون فقرات به باسن و پایین ساق پا می رسد، نشانه سیاتیک است. این درد چه یک درد مبهم باشد یا یک درد تیز، کافی است که شما را در مسیر خود متوقف کند.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک اصطلاحی است که برای اشاره به درد، بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در امتداد عصب سیاتیک استفاده می شود. بنابراین، درد عصب سیاتیک یک تشخیص واقعی یک مشکل پزشکی نیست، بلکه توصیفی از درد یا علائمی است که شما تجربه می کنید. شرح درد شما به یافتن منبع کمک می کند تا بتوان یک تشخیص واقعی را انجام داد.

عصب سیاتیک به عنوان بزرگترین عصب بدن، پیوند پنج ریشه عصبی پایین ستون فقرات است. این عصب از طریق باسن، به سمت پایین هر ران و ساق پا و به کف پا حرکت می کند.

انواع سیاتیک

مدت زمانی که درد سیاتیک شما طول می کشد و اینکه یک پا یا هر دو تحت تاثیر قرار گرفته است، نوع سیاتیک شما را تعیین می کند. همچنین به تعیین اینکه آیا نیاز به مراقبت های پزشکی دارید و اینکه آیا مشکل پزشکی جدی تری می تواند علت آن باشد، کمک می کند.

سیاتیک حاد
سیاتیک حاد به طور ناگهانی رخ می دهد و ارتباط مستقیمی با میزان آسیب بافت دارد. علائم حدود ۴-۸ هفته طول می کشد و معمولاً نیازی به درمان پزشکی ندارد.

سیاتیک مزمن
سیاتیک مزمن بیش از ۸ هفته ادامه دارد. بیماران با خود مدیریتی تسکین را تجربه نمی کنند. مراقبت های پزشکی مورد نیاز است.

سیاتیک متناوب
سیاتیک متناوب از انواع نادر است و هر دو پا را به طور متناوب درگیر می کند. این نوع درد ممکن است منعکس کننده مشکلات دژنراتیو در مفصل ساکروایلیاک باشد.

سیاتیک دو طرفه
همچنین به ندرت، سیاتیک دو طرفه هر دو پا را به طور همزمان درگیر می کند. ممکن است به دلیل تغییرات دژنراتیو در مهره ها و یا دیسک های ستون فقرات باشد.

علائم انواع سیاتیک چیست؟

بیمارانی که درد سیاتیک را تجربه می کنند به طور معمول علائمی را در طول مسیر عصب مشاهده می کنند. نوع درد می تواند بسیار متفاوت باشد. ناراحتی می تواند از درد خفیف تا احساس سوزش و درد طاقت فرسا متغیر باشد. بیماران ممکن است چیزی شبیه شوک الکتریکی را از طریق کمر، باسن و پا تجربه کنند.

علائم سیاتیک ممکن است متفاوت باشد اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • درد در کمر که به قسمت های تحتانی (معمولا یک پا) منتشر می شود.
  • گزگز کردن یا بی حسی در پاها
  • ضعف
  • تشدید درد با حرکت
  • معمولاً بیماران فقط در یک طرف بدن علائم را تجربه می کنند. نشستن طولانی مدت، سرفه یا عطسه می تواند علائم را بدتر کند.

درد سیاتیک اغلب توسط ریشه های عصبی تحریک شده ایجاد می شود که ممکن است به دلیل فتق دیسک یا اسپاسم عضلانی ملتهب شوند. اگر عصب فشرده شود، علائم شدیدتری از جمله ضعف قابل توجه یا از دست دادن عملکرد در پا ایجاد می کند.

علائم دقیق سیاتیک ممکن است به ریشه عصبی که تحت تأثیر قرار گرفته است بستگی داشته باشد.

سیاتیک از ریشه عصبی L4 از طریق لگن، ران و ساق پا منتشر می شود. ممکن است باعث ضعف در لگن و ران شود. بیماران همچنین ممکن است از دست دادن حس در ساق پا یا از دست دادن رفلکس تاندون در زانو را تجربه کنند.

هنگامی که ریشه عصبی L5 تحت تاثیر قرار می گیرد، بیمار در امتداد باسن و بیرونی ران دچار درد و ضعف می شود. او ممکن است متوجه از دست دادن حس در بالای انگشتان بزرگ و دوم شود.

سیاتیک در ریشه عصب S1 سیاتیک کلاسیک در نظر گرفته می شود. درد ممکن است از باسن تا پا گسترش یابد و باعث از دست دادن احساس در قسمت بیرونی پا شود. بیمار ممکن است رفلکس تاندون را در مچ پا از دست بدهد و در بلند کردن پاشنه ها از روی زمین مشکل داشته باشد.

روشهای درمان

سلامتی و تندرستی شما برای ما مهم است! در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد، ما از رویکردهای موثر غیرجراحی برای درمان سیاتیک بهره می بریم.

درمان های ما برای درد سیاتیک به کاهش ناراحتی در ناحیه کمر، باسن و پاها کمک می کند. درمان سیاتیک بر تعیین علت اصلی علائم شما متمرکز است. مشاوره با پزشک تشخیص دقیق، معاینه برای بررسی وضعیت پزشکی جدی تر و یک برنامه درمانی موثر را تضمین می کند.

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان غیرجراحی درد سیاتیک و سایر مشکلات ستون فقرات است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد ارائه می شود و شامل تکنیک های درمان دستی ، سوزن خشک ، مدالیته های ضددرد و درمان مکنزی است.

فیزیوتراپی در منزل نیز توسط درمانگران ما برای آن عزیزانی که به هر دلیل نمی توانند به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنند ارائه می شود.

keyboard_arrow_up