انواع کمردرد بسته به عامل زمینه ای در شدت های مختلف افراد را گرفتار می کنند و فیزیوتراپی در بسیاری از موارد به درمان کمردرد و عامل زمینه ای آن کمک می کند.

کمر درد شایعترین عارضه شغلی است و بحدی شایع است که بر اساس آمارها در حدود سه چهارم افراد در طول زندگی خود کمردرد را تجربه می کنند.

کمردرد یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی است.

کمر انسان ساختمان پیچیده ای از عضلات ، تاندون ‌ها ، دیسک ها و استخوان ها است و بروز آسیب در هریک از این اجزا می تواند منجر به بروز انواع کمردرد شود.

افزایش سن ، اضافه وزن ، سیگار کشیدن ، فعالیت های سنگین و پرخطر و سبک زندگی نادرست از جمله عواملی هستند که ریسک بروز کمردرد را افزایش می دهند.

انواع کمردرد

کمردرد حاد

کمردردی که بطور ناگهانی ایجاد شده و معمولا طی ۴ تا ۶ هفته با روش های درمان مناسب بهبود پیدا می کند.

کمردرد مزمن

کمردرد هایی که بطور تدریجی پیشرفت کرده و تشدید می شوند و اغلب بیش از ۳ ماه طول می کشند در این دسته قرار دارند.

کمردرد التهابی

این کمردرد ها معمولا در ابتدای روز شدید تر بوده و بتدریج و پس از گرم شدن بدن تخفیف پیدا می کنند.

بیماری های التهابی مانند روماتیسم مفصلی ، آرتروز ستون فقرات و اسپوندیلیت آنکیلوزان در بروز این کمردرد ها نقش دارند.

فیزیوتراپی کمر و تمرینات ورزشی نقش موثری در درمان این کمردرد ها دارند که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد می توان از آن ها بهره برد.

کمردردهای مکانیکی

یکی از شایع ترین انواع کمردرد است که که با استراحت تسکین پیدا کرده و با فعالیت تشدید می شود.

بیماری هایی مانند بیرون زدگی دیسک کمر ، تنگی کانال نخاعی و لغزش مهره ها که بر ریشه های عصبی فشار وارد می کنند در بروز این بیماری نقش دارند.

کمردرد عصبی

مشکلات عصبی سبب بروز گرفتگی های عضلانی و بروز کمردرد شده و یا آن را تشدید می کنند.

کمردرد بارداری

تغییرات هورمونی ناشی از بارداری و بزرگ شدن رحم و شکم سبب وارد شدن فشار زیادی به ستون فقرات و بروز کمردرد در دوران بارداری می شود بر اساس آمارها بیش از نیمی از بانوان در دوران بارداری دچار درجاتی از کمردرد می شوند.

درمان کمردرد در دوران بارداری بدلیل اینکه برخی دستگاه های فیزیوتراپی رد این دوران محدودیت دارند و حتی برخی ورزش ها برای خانم ها مناسب نیست پیچیدگی های خاص خود را دارد.

فیزیوتراپی کمردرد

فیزیوتراپی بهترین روش درمان انواع کمردرد است که در بسیاری از مبتلایان به کمردرد به تسکین درد و عامل بوجود آورنده درد کمک می کند.

فیزیوتراپیست برای درمان کمردرد با توجه به شدت درد و همچنین علت بروز درد از متدها و مدالیته های مختلفی همچون لیزر پرتوان ، الکتروتراپی ، سوزن خشک ، مانورهای درمان دستی و منوال تراپی و تمرینات ورزشی بهره می برد.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتباط با نحوه صحیح انجام فعالیت ها و حتی نحوه نشست و برخاست ، ایستادن و خوابیدن برای جلوگیری از تشدید مشکلات کمر به بیمار خواهد داد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی سیاتیک – فیزیوتراپی سعادت آباد – فیزیوتراپی در سعادت آباد

keyboard_arrow_up