بهترین درمان دیسک کمر

بهترین درمان دیسک کمر

بهترین درمان دیسک کمر با توجه به شرایط هر بیمار همچون محل دیسک بیرون زده ، شدت علائم و عوارضی که ایجاد کرده ، سن بیمار و نظر درمانگر می تواند شامل روشهای مختلف جراحی و غیرجراحی باشد.

دکتر ایمان کمالی حکیم در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد از روشهای درمانی فیزیوتراپی برای کمک به بهبود مشکلات مبتلایان به دیسک کمر و سایر مشکلاات ستون فقرات بهره می برد.

ستون فقرات از ۲۴ استخوان متحرک به نام مهره تشکیل شده است. قسمت کمری ستون فقرات بیشتر وزن بدن را تحمل می کند. ۵ مهره کمر با شماره L1 تا L5 وجود دارد و بیشتر موارد فتق دیسک در این مهره ها رخ می دهد.

بیرون زدگی دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مرکز ژلاتینی مانند دیسک از یک ناحیه ضعیف شده دیواره دیسک خارچ شود، در این شرایط ممکن است علائمی همچون درد و بی حسی در کمر و پاها ، سوزن سوزن شدن پاها و ضعف آن ها رخ دهد که به دلیل لمس یا فشردگی اعصاب نخاعی توسط دیسک بیرون زده است.

مواد بیرون زده دیسک باعث تحریک اعصاب ستون فقرات شما می شود و چیزی شبیه به تحریک شیمیایی ایجاد می کند. درد ناشی از التهاب عصب نخاعی و تورم ناشی از فشار فتق دیسک است. با گذشت زمان، فتق تمایل به کوچک شدن پیدا می کند و ممکن است تسکین جزئی یا کامل درد را تجربه کنید.

بیشتر فتق‌های دیسک در ستون فقرات کمری اتفاق می‌افتد، جایی که اعصاب نخاعی از بین مهره‌های کمری خارج می‌شوند و سپس دوباره به هم می‌پیوندند تا عصب سیاتیک را تشکیل دهند که از پایین پای شما می‌گذرد.

فیزیوتراپی بهترین درمان دیسک کمر بدون جراحی است که توسط دکتر ایمان کمالی حکیم در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد ارائه می شود.

استراحت، استفاده از داروهای مسکن و تزریقات نخاعی نیز از دیگر راهکارهای غیرجراحی در تسکین علائم هستند ولی در صورتی که علائم بیمار پس از ۶ هفته بهبود نبافته و حتی تشدید شود، ممکن است جراحی توصیه شود.

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

اجساس دردی که از ناحیه کمر که به پایین یک یا هر دو پا منتشر می شود یکی از مهم ترین و اصلی ترین علائم فتق دیسک است که اغلب مبتلایان تجربه می کنند.

فعالیت هایی مانند خم شدن، بلند کردن، چرخش و نشستن می تواند سبب تشدید درد شود. خوابیدن صاف به پشت با زانوهای خم شده ممکن است راحت ترین حالت باشد زیرا فشار رو به پایین روی دیسک را کاهش می دهد.

درد ، بی حسی و گزگز کردن پاها نیز در بسیاری از بیماران دیده می شود که نشان دهنده درگیری ریشه های عصبی نخاع است.

گرفتگی یا اسپاسم عضلانی در پشت یا ساق پا نیز ممکن است رخ دهد.

ضعف عضلات پا، یا از دست دادن رفلکس زانو یا مچ پا از دیگر علائم بیرون زدگی دیسک کمر هستند.

در موارد شدید، که فشار زیادی به ریشه ها و اعصاب نخاعی وارد می شود ، ممکن است بیمار دچار مشکلاتی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع شود که در این شرایط معمولا جراحی باید به سرعت انجام بگیرد.

بهترین درمان دیسک کمر با توجه به علائمی که بیمار تجربه می کند می تواند شامل روشهای غیرجراحی همچون فیزیوتراپی و همچنین جراحی باشد.

دلایل و عوامل خطر

دیسک ها ممکن است به دلیل آسیب دیدگی ناشی از وارد شدن ضربه و بلند کردن نامناسب اجسام دچار فتق شوند.

افزایش سن نیز یکی از عوامل خطر جدی برای فتق دیسک است ، با افزایش سن، دیسک ها رطوبت خود را از دست می دهند و خشک می شوند، در این شرایط دیواره بیرونی فیبری سخت دیسک ضعیف شده و ریسک پارگی آن و بیرون زدگی مواد داخلی آن افزایش پیدا می کند.

ژنتیک، سیگار کشیدن و تعدادی از فعالیت های شغلی و ورزشی نیز ممکن است منجر به فرسودگی زودرس دیسک شود.

فتق دیسک در افراد بالای ۳۵ سال شایع تر از افراد حوان تر است و انجام فعالیت های سنگین و پرفشار نیز خطر بروز آن را افزایش می دهند.

پشت میز نشینی و نداشتن فعالیت بدنی نیز سبب ضعف عضلات شکم و کمر شده و خطر بروز فتق دیسک را افزایش افزایش می دهند.

بهترین درمان دیسک کمر

درمان غیرجراحی محافظه کارانه اولین گام برای بهبودی است و ممکن است شامل دارو، استراحت، فیزیوتراپی، ورزش، آب درمانی، تزریق استروئید اپیدورال (ESI)، دستکاری کایروپراکتیک و مدیریت درد باشد. با رویکرد تیمی به درمان، ۸۰ درصد از افراد مبتلا به کمردرد در حدود ۶ هفته بهبود می یابند و به فعالیت عادی باز می گردند. اگر به درمان محافظه کارانه پاسخ ندهید، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

درمان های غیر جراحی
استراحت و خودمراقبتی: در بیشتر موارد، درد ناشی از فتق دیسک طی چند روز بهبود می‌یابد و در عرض ۴ تا ۶ هفته کاملا برطرف می‌شود. محدود کردن فعالیت، سرما و گرما درمانی و مصرف داروهای بدون نسخه به بهبودی شما کمک می کند.

دارو: ممکن است پزشک مسکن‌ ها، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، شل‌ کننده‌ های عضلانی و استروئیدها را تجویز کند.

فیزیوتراپی بهترین درمان دیسک کمر

هدف فیزیوتراپی این است که به بیمار کمک کند هر چه زودتر به فعالیت کامل بازگردد و از آسیب مجدد جلوگیری کند. دکتر فیزیوتراپی می‌تواند به بیمار روش‌ های صحیح وضعیت بدنی، بلند کردن و راه رفتن را آموزش دهد و برای تقویت عضلات کمر، ساق پا و شکم تمریناتی را در نظر می گیرد.

دکتر فیزیوتراپی همچنین بیمار را تشویق به کشش و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات و پاهای خود می کند. ورزش و تمرینات تقویتی مهم ترین بخش از برنامه فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر هستند که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد با مدیریت دکتر ایمان کمالی حکیم ارائه می شود.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد خدمات فیزیوتراپی در منزل را به عزیزانی که به دلیل درد و مشکلات ناشی از بیماری نمی توانند به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنند را ارائه می دهند.

درمان های جراحی

اگر علائم بیمار با درمان های محافظه کارانه بهبود قابل توجهی نداشته باشد، جراحی برای فتق دیسک کمر، به نام دیسککتومی، ممکن است یک گزینه باشد. در صورت مشاهده علائم آسیب عصبی مانند ضعف یا از دست دادن احساس در پاها، ممکن است جراحی نیز توصیه شود.

 

keyboard_arrow_up