تنگی کانال نخاعی کمر چیست؟

کانال نخاعی کمری فضایی است که در قسمت تحتانی ستون فقرات قرار دارد و اعصاب را به پاهای شما می رساند. بسیار باریک است. در طی سال‌های متمادی، استخوان و بافت اطراف کانال رشد می‌کنند و باعث می‌شوند که کانال به مرور زمان باریک‌تر شود. به این تنگی “تنگی” می گویند. با باریک شدن کانال نخاعی کمر، اعصابی که از آن عبور می کنند تحت فشار قرار می گیرند. این فشردن ممکن است باعث کمردرد، پا درد، ضعف و بی حسی شود.

این بیماری واقعا قابل پیشگیری نیست زیرا به نظر می رسد بخشی از افزایش سن باشد. پزشکان نمی دانند چرا برخی افراد به آن مبتلا می شوند. اما ممکن است بتوانید با ورزش منظم، حفظ وزن مناسب و استفاده از وضعیت بدنی خوب، خطر بروز آن را کاهش دهید.

آیا تنگی کانال نخاعی کمر همان پارگی دیسک است؟

تنگی کانال نخاعی کمر مانند پارگی دیسک نیست. یک دیسک پاره شده یا “فتق” معمولاً ۱ یا ۲ عصب را در یک زمان فشار می دهد. درد ناشی از پارگی دیسک در ستون فقرات کمری معمولاً به راحتی قابل تشخیص است و به عنوان سیاتیک شناخته می شود. سیاتیک معمولاً باعث ایجاد کمردردی می شود که یک پا را در امتداد مسیر عصب سیاتیک به سمت پایین منتشر می کند. سیاتیک می تواند در هر زمانی اتفاق بیفتد، نه فقط زمانی که ایستاده اید یا شروع به راه رفتن می کنید.

علائم تنگی کانال نخاعی کمر

افرادی که تنگی کانال نخاعی کمری دارند ممکن است درد یا بی حسی پشت یا پا داشته باشند. همچنین ممکن است پاهای شما گرفتگی، خستگی یا ضعف داشته باشید. این علائم معمولاً زمانی شروع می شوند که ایستاده اید یا راه می روید. بسیاری از مردم متوجه می شوند که درد بهتر است بالا رفتن از پله ها یا خم شدن بر روی سبد خرید و بدتر از آن پایین رفتن از پله ها است. اغلب، اگر در وضعیت جنینی بنشینید، خمیده باشید یا دراز بکشید (در حالی که زانوهای خود را تا قفسه سینه جمع کنید)، علائم بهتر می شوند. تصور می‌شود که این موقعیت‌ها کانال کمر را “باز” ​​می‌کنند و فشار را از روی اعصابی که به پاها می‌روند کاهش می‌دهد. در موارد شدید، تنگی می تواند باعث بی اختیاری جزئی یا کامل روده یا مثانه شود.

علت تنگی کانال نخاعی کمر چیست؟

تنگی کانال نخاعی کمری ممکن است به مرور زمان خود به خود ایجاد شود. این به این دلیل است که استخوان ها و سایر بافت های شما در اطراف کانال به رشد خود ادامه می دهند. این رشد باعث تنگ شدن کانال در طول زندگی شما می شود. سایر علل تنگی کانال نخاعی کمری عبارتند از:

  • آرتروز
  • سقوط
  • تصادفات
  • ساییدگی و پارگی روی استخوان ها و مفاصل ستون فقرات

تنگی کانال نخاعی چگونه تشخیص داده می شود؟

گاهی اوقات پزشک شما می تواند با سوال در مورد علائمتان متوجه شود که آیا تنگی دارید یا خیر. گاهی اوقات، پزشکان ممکن است آزمایش‌های ویژه و عکس‌برداری با اشعه ایکس از ستون فقرات را برای تشخیص تجویز کنند.

درمان تنگی کانال نخاعی کمر

اگر تنگی کانال نخاعی دارید، درمان شما به شدت علائم شما بستگی دارد. اگر درد شما خفیف است و مدت زیادی آن را تجربه نکرده اید، می توانید یک برنامه ورزشی یا یک برنامه فیزیوتراپی را امتحان کنید. این می تواند عضلات پشت شما را تقویت کند و وضعیت شما را بهبود بخشد. پزشک شما همچنین ممکن است دارویی برای کمک به کاهش التهاب (درد و تورم) در ستون فقرات شما تجویز کند. اگر علائم شدیدتری دارید، ممکن است نیاز به مراجعه به جراح ستون فقرات داشته باشید. جراح ممکن است جراحی را برای کاهش فشار از روی اعصاب در قسمت پایین ستون فقرات شما توصیه کند. این جراحی برای بسیاری از افراد به خوبی جواب می دهد.

علائم تنگی کانال نخاعی کمر ممکن است به خصوص در ابتدا ظاهر شوند و از بین بروند. اگر متوجه ناراحتی در پشت و پاهای خود شده اید، با پزشک خود صحبت کنید. این علائم اولیه اغلب به راحتی از طریق ورزش کنترل می شوند. هر چه مدت طولانی تری دچار تنگی کانال نخاعی باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که علائم قابل توجه بیشتری داشته باشید. ممکن است بتوانید علائم را با مصرف دارو مدیریت کنید یا ممکن است فقط به یک پد گرم کننده نیاز داشته باشید. با پزشک و فیزیوتراپیست خود مشورت کنید تا تصمیم بگیرید کدام استراتژی برای شما بهترین است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمر در تهران – فیزیوتراپی برای دیسک کمر – فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی – فیزیوتراپی سیاتیک – فیزیوتراپی در شهرک غرب

keyboard_arrow_up