تنیس البو و فیزیوتراپی آن

تنیس البو

تنیس البو یا سندرم آرنج تنیس بازان یکی از شایع ترین دلایل درد آرنج است که معمولا به دلیل حرکات مکرر مچ دست و بازو که سبب فشار بیش از حد به این اندام ها می شود رخ می دهد.

احساس درد در محل اتصال تاندون عضلات ساعد به یک برآمادگی استخوانی در خارج از آرنج مهم ترین مشخصه این بیماری است که مبتلایان گزارش میدهند.

از آنجایی که این بیماری دردناک در بین ورزشکاران رشته تنیس به دلیل حرکات مکرر دست و بازو شیوع بالایی دارد با این نام شناخته می شود ، اگرچه احتمال بروز آن در هر فردی وجود دارد و تنها ورزشکاران به آن دچار نمی شوند.

تنیس البو

افرادی که به دلایل شغلی همچون نقاشی ، خیاطی و نجاری نیز فعالیت دست های آن زیاد است نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار داند.

لوله کشی، نقاشی، نجاری و قصابی مشاغل دیگری هستند که فرد باید درهنگام کارکردن انواع حرکاتی را انجام دهد که می تواند موجب مشکل تنیس البو و درد آرنج می شود.

درد ناشی از تنیس البو علاوه بر آرنج اغلب به ساعد ، بازو و حتی مچ دست و انگشتان دست نیز منتشر می شود.

استفاده ی بیش از حد و کشیدگی عضله مرتبط با آرنج که با انقباض های مکرر عضلات ساعد هنگام راست کردن و بالا بردن دست و مچ دست همراه است مهم ترین عامل ایجاد این بیماری و مشکلات ناشی از آن است.

حرکات مکرر و وارد شدن فشار به بافت ها می تواند موجب ایجاد یک سری پارگی های کوچک در تاندون هایی شود که عضلات ساعد را به برآمدگی استخوان در خارج از آرنج متصل می کند که این وضعیت سبب بروز درد در آرنج و اختلال در عملکرد حرکتی آن می شود.

علائم تنیس البو

  • احساس درد شدید در آرنج بطوری که حرکات آرنج را دردناک می کند.
  • ناتوانی در حرکت دادن آرنج به دلیل وجود درد
  • اختلال در عملکرد دست آسیب دیده
  • حساسیت آرنج به لمس و فشار
  • انتشار درد با حرکات دادن آرنج و دست
  • محدود شدن حرکات آرنج و دست

روش های درمان

در مراحل اولیه بیماری پزشک استراحت دادن به آرنج آسیب دیده و کاهش سطح فعالیت را توصیه می کند.

استراحت دادن به آرنج با استفاده از اسپلینت های مخصوص که موجب بی حرکتی و کاهش فشار به آن می شوند نیز در تسکین درد و کمک به فرایند بهبودی موثر است.

در کنار استراحت می توان از کمپرس سرد و همچنین دااروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و آسپرین برای کمک به کاهش احساس درد استفاده کرد.

در صورتی که راهکارهای ذکر شده درد بیمار را کاهش ندهد فیزیوتراپی توصیه و در موارد شدید جراحی انجام می گیرد.

فیزیوتراپی آرنج بهترین روش درمان غیرجراحی تنیس البو است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد می توانید از آن بهره مند شوید.

فیزیوترابیست برای تشخیص این بیماری و افتراق آن از سایر مشکلات اقدام به معاینه فیزیکی آرنج بیمار خواهد کرد و از وی می خواهد که آرنج ، مچ دست و انگشتان دست را در جهات مختلف حرکت دهد و در صورت نیاز از روش های تصویربرداری با اشعه ایکس نیز بهره می برد.

فیزیوتراپیست با آموزش تمرینات مخصص آرنج سعی در تقویت عضلات آرنج و همچنین بهبود دامنه حرکتی آرنج دارد. 

تمرینات کششی که متخصص فیزیوتراپی تجویز می کند می تواند حرکات آرنج را بهبود بخشد.

فیزیوتراپیست علاوه بر ارائه تمرینات ورزشی به فرد ورزشکار از دیگر متدها و مدالیته های فیزیوتراپی همچون لیزر پرتوان ، الکتروتراپی ، مگنت تراپی ، سوزن خشک ، شاک ویو تراپی و متدهای درمان دستی نیز بهره می برد.

درمان دستی موجب افزایش جریان خون در محل آسیب دیده شده که این امر می تواند به ترمیم آسیب ایجاد شده کمک کند.

در صورتی که شرایط بیمار با روش های غیرجراحی بهبود نیابد انجام جراحی توصیه می شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی سعادت آباد – درمان دستی در غرب تهران – لیزر پرتوان در سعادت آباد – دکتر فیزیوتراپی – دکتر ایمان کمالی حکیم

keyboard_arrow_up