توانبخشی ورزشی برای دیسک کمر

دیسک‌های بین مهره‌ای مهره‌های ستون فقرات را به هم متصل می‌کنند، دارای یک پوشش بیرونی از غضروف انعطاف‌پذیر و یک مرکز ژلاتینی ضخیم است که آن را قادر می‌سازد انعطاف‌پذیری، جذب و توزیع بار وارد شده به ستون فقرات را فراهم کند.

چه اتفاقی برای دیسک کمر می افتد که منجر به درد می شود؟

با افزایش سن، دیسک ها دستخوش تغییرات قابل توجهی در حجم و شکل و همچنین در ترکیب بیوشیمیایی می شود. اعتقاد بر این است که مشکلات دیسک کمر منجر به ضعیف شدن پوشش بیرونی می شود و دیسک را مستعد برآمدگی و پارگی می کند.

مکانیسم آسیب برای آسیب دیسک کمر چیست؟

معمولاً در کسانی که کارشان شامل نشستن طولانی مدت یا وضعیت های خم شدن طولانی و مکرر (خم شدن به جلو) است. بلند کردن بیش از حد و وضعیت نامناسب بدن، به ویژه در هنگام نشستن و آسیب های ناشی از ضربه نیز می تواند باعث این مشکل شود. این به این دلیل است که دیسک در قسمت عقب خود ضعیف‌ترین است و خم شدن به جلو باعث ایجاد فشار قوی به سمت عقب می‌شود که دیسک را به سمت اعصاب نخاعی فشار می‌دهد.

علائم آسیب دیسک کمر چیست؟

ممکن است دردی را در کمر تجربه کنید که احتمالاً علائمی را در باسن یا پاها شامل سوزن سوزن، درد، بی حسی، ضعف و تغییر حس ایجاد می کند. تحرک محدود و دردناک خواهد بود، معمولاً خم شدن به جلو دردناک ترین حرکت خواهد بود. ممکن است ناتوانی در صاف کردن ستون فقرات را تجربه کنید و حالت غیر طبیعی داشته باشید.

توانبخشی ورزشی برای دیسک کمر

فیزیوتراپی بهترین و موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر است که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد توسط متخصصان ما ارائه می شود.

فیزیوتراپی برای توانبخشی دیسک کمر راهکاری موثر است که نیاز به مصرف داروهای شیمیایی و انجام جراحی های غیرضروری را کاهش می دهد.

توانبخشی ورزشی بخش مهمی از برنامه درمان دیسک کمر است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در نظر گرفته می شود ، فیزیوتراپیست پس از ارزیابی دقیق شرایط بیمار برنامه درمانی و توانبخشی ورزشی را بطور منحصر بفرد برای هر بیمار در نظر می گیرد.

سایر تکنیک های فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر

ماساژ – شامل انواع تکنیک ها است و با فشار کافی از طریق بافت سطحی برای رسیدن به ساختارهای خوابیده عمیق انجام می شود. برای افزایش جریان خون، کاهش اسپاسم عضلانی و ترمیم بافت طبیعی استفاده می شود.

موبیلیزاسیون – یک تکنیک دستی است که در آن مفصل و بافت نرم به آرامی توسط فیزیوتراپیست حرکت داده می شود تا محدوده طبیعی را بازیابی کند، سطوح مفصلی را به تحرک درآورده و درد را تسکین دهد.

درمان اولتراسونیک – امواج صوتی را از طریق بافت ها منتقل می کند و واکنش های شیمیایی بدن را تحریک می کند و در نتیجه روند بهبودی را تحریک می کند، همانطور که تکان دادن یک لوله آزمایش در آزمایشگاه سرعت یک واکنش شیمیایی را افزایش می دهد.

درمان تداخلی – جریان الکتریکی ضعیفی را به بافت ها وارد می کند و می تواند در فرکانس های مختلف برای اثرات درمانی متفاوت استفاده شود. 

بسته های حرارتی – استفاده از کیسه گرم ممکن است در کمک به آرامش عضلات، افزایش جریان خون در ناحیه و ایجاد تسکین درد مفید باشد.

 

کلمات مرتبط :

توانبخشی ورزشی برای دیسک کمر – فیزیوتراپی برای دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک کمر – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

keyboard_arrow_up