تکنیک های درمان دستی ستون فقرات

بیش از ۱۰۰ نوع تکنیک تنظیمی وجود دارد که توسط متخصصان فیزیوتراپی و کایروپراکتیک در سراسر جهان استفاده می شود. به طور معمول، متخصصان بر روی ۸ تا ۱۰ رویکرد مختلف در تمرین خود تمرکز می کنند و از آنها استفاده می کنند.

هدف مشترک بیشتر تکنیک‌ های درمان دستی ستون فقرات، بازیابی یا تقویت عملکرد مفاصل، با اهداف کلی رفع التهاب مفصل و کاهش درد است. برخی از رویکردها از مقداری نیرو (دستکاری ستون فقرات) استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر ملایم تر هستند (تحرک ستون فقرات).

مشکلات ستون فقرات از جمله شایع ترین مشکلات اسکلتی ـ عضلانی هستند که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن ها را تجربه می کنند. 

کمردرد دومین علت مراجعه افراد به پزشک و یکی از مهم ترین دلایل دوری افراد از محل کار است، به همین جهت درمان مناسب مشکلات مرتبط با ستون فقرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد خدمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات را بر اساس بروزترین متدها و با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات ارائه می دهند.

تکنیک‌ های درمان دستی ستون فقرات

متخصصان فیزیوتراپی و کایروپراکتیک برنامه های درمانی را برای رفع نیازهای خاص هر بیمار تطبیق می دهند. به طور معمول، برنامه های درمان دستی ستون فقرات شامل برخی از تکنیک های تنظیم ستون فقرات قوی و کم اجبار در طول همان جلسه درمانی یا در طول درمان است (۶ تا ۱۰ ویزیت برای یک بیمار معمولی).

دستکاری ستون فقرات (تراست با دامنه کم با سرعت بالا)
متداول ترین تکنیک، دستکاری ستون فقرات، رانش سنتی با دامنه کم سرعت بالا (HVLA) است. این دستکاری اغلب منجر به “پاپ” شنیدنی می شود، زیرا متخصصان فیزیوتراپی از دستان خود برای اعمال نیروی ناگهانی کنترل شده به مفصل استفاده می کنند در حالی که بدن به روشی خاص قرار دارد.

تحرک ستون فقرات (تکنیک های درمان دستی ستون فقرات با نیروی کم یا ملایم)
برخی از شرایط (مانند پوکی استخوان)، آسیب شناسی، اندازه بیمار، راحتی بیمار، یا ترجیح بیمار، ممکن است نیاز به رویکرد ملایم تری داشته باشند که عموماً به عنوان حرکت ستون فقرات شناخته می شود. علاوه بر این، برخی از بیماران و یا پزشکان تکنیک‌های حرکت خفیف ستون فقرات را ترجیح می‌دهند که شامل چرخش بدن یا فشار قوی نیست.

علاوه بر دستکاری، بسیاری از متخصصان فیزیوتراپی از درمان کمکی مانند یخ یا گرما یا روش های فیزیوتراپی (مانند تحریک الکتریکی، اولتراسوند و غیره) به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی کلی استفاده می کنند. بیماران باید علائم و ترجیحات خود را با متخصص فیزیوتراپیست خود در میان بگذارند، که وظیفه او انجام یک معاینه کامل برای تعیین بهترین دوره درمانی است.

تکنیک با سرعت بالا و دامنه کم (HVLA) یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین تکنیک های درمان دستی و ستون فقرات، به ویژه برای کمردرد، وسط پشت و گردن متمرکز شده‌اند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی کمردرد – تکنیک های درمان دستی ستون فقرات – سوزن خشک – درای نیدلینگ – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی سیاتیک

keyboard_arrow_up