درد شانه ، دلایل و روش های درمان

درد شانه

درد شانه یکی از دردهای شیع سیستم اسکلتی _ عضلانی بخصوص در افرادی است که اندام فوقانی آن ها تحرک بالایی دارد.

مفصل شانه به عنوان پرتحرک ترین مفصل بدن شناخته می شود و از آن جایی که دامنه حرکتی زیادی نیز دارد و حرکات آن در جهت های مختلف است در معرض خطر انواع آسیب ها است بطوری که آسیب های مفصل شانه از جمله مهم ترین آسیب های اسکلتی بخصوص در افراد ورزشکار است.

مفصل شانه از دو مفصل اصلی تشکیل شده یک مفصل بین استخوان بازو و کتف و مفصل دیگر بیت استخوان ترقوه و استخوان کتف.

مفصل شانه از نوع مفاصل گوی و کاسه بوده و با توجه به کم عمق بودن حفره گلنوئيد، حرکت زیاد مفصل و شلی نسبی کپسول مفصلی شانه ، مفصل شانه به عنوان ناپايدارترين مفصل بدن شناخته می شود.

شانه درد به عنوان درد شایعی شناخته می شود که علاوه بر ایجاد ناراحتی برای فرد دامنه حرکتی شانه را به شدت کاهش و سبب ایجاد اختلال در عملکرد حرکتی اندام های فوقانی نیز می شود.

آسیب مفصل شانه می تواند شامل آسیب تاندون ها ، عضلات ، غضروف و … شود که هریک از آن ها می توانند سبب بروز مشکلاتی برای فرد از جمله ناتوانی در بالا بردن دست به بالای سر و … شوند.

عواملی مختلفی در آسیب دیدگی مفصل شانه و بروز درد شانه نقش دارند از حرکات ورزشی نادرست تا روند طبیعی افزایش سن و فرسودگی بافت های شانه.

پزشک ارتوپد یا فیزیوتراپیست برای تشخیص علت شانه درد علاوه بر معاینه فیزیکی و بررسی شرح حال بیمار از روش ها و تست های تشخیصی همچون بررسی دامنه حرکتی مفصل ، تصویربرداری ام آر آی و … نیز بهره می برد و بر اساس نوع و شدت آسیب ایجاد شده بهترین روش درمان را تجویز می کند.

دلایل درد شانه

آرتروز شانه . عارضه ای است که به علت تخریب غضروف مفصلی شانه رخ داده و منجر به بروز درد و محدود شدن حرکات شانه می شود.

التهاب و پارگی تاندون های روتاتورکاف . یکی از شایع ترین آسیب های مفصل شانه بخصوص در افراد ورزشکار است که سبب ایجاد اختلال در عملکرد شانه و بازو می شود.

سندرم گیر افتادگی شانه . این عارضه زمانی رخ می دهد که عناصر حساس همچون تاندون عضلات روتاتور کاف در فضای زیر زائده آکرومیون استخوان کتف ، بین استخوان بازو و کتف گیر کنند .

شانه یخ زده . یکی از شایع ترین بیماری های مفصل شانه است که اغلب در افراد بالای ۵۰ سال و به دلیل بی حرکت ماند طولانی مدت شانه رخ داده و منجر به بروز درد و کاهش دامنه حرکتی شانه می شود.

درد انتشاری . یکی از دلایل شایع درد شانه بروز آسیب در اندام های متصل به آن همچون بازو و گردن است که سبب انتشار درد به شانه ها می شوند.

دررفتگی مفصل شانه . از آن جایی که مفصل شانه ثبات بالایی ندارد ریسک بروز دررفتگی در آن بالا است.

سایر دلایل درد شانه

  • روماتیسم مفصلی
  • بیرون زدگی دیسک گردن
  • آسیب عضلات شانه
  • شکستگی استخوان های مفصل شانه
  • التهاب بورس ها یا تاندون های شانه
  • وجود خارهای استخوانی در مفصل شانه
  • حمله قلبی

روش های درمان

درمان آسیب های مفصل شانه بسته به نوع و شدت بیماری متفاوت است و پس از ویزیت و معاینه توسط پزشک مشخص می شود.

استراحت دادن به مفصل آسیب دیده ، قرار دادن کمپرس سرد و استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه از جمله توصیه های عمومی هستند که به تسکین درد شانه کمک می کنند.

فیزیوتراپی شانه یکی از موثرترین راهکارها در کمک به تسکین درد و درمان عامل بوجود آورنده درد است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد ( فیزیوتراپی در غرب تهران ) می توانید از آن بهره مند شوید.

فیزیوتراپیست ابتدا به ارزیابی دقیق شرایط بیمار و آنچه سبب بروز درد شده پرداخته و پس از آن از موثرترین راهکارهافیزیوتراپی برای کمک به بهبود شرایط بیمار استفاده می کند.

تکنیک های درمانی دستی برای آزادسازی کپسول مفصلی ، مدالیته هایی همچون لیزرپرتوان و الکتروتراپی در کنار تمرینات ورزشی از موثرترین راهکارهای فیزیوتراپی در کمک به درمان آسیب های شانه هستند.

فیزیوتراپی نقش موثری در افزایش دامنه حرکتی شانه پس از آسیب دیدگی داشته و به کاهش دوران نقاهت پس از بیماری و آسیب دیدگی کمک می کند.

در مواردی نیز که مشکل بیمار بحدی پیشرفت کرده که نیازمند جراحی است انجام فیزیوتراپی پس از جراحی برای کمک به تسریع فرایند بهبودی ضروری است بطوری که بدون انجام فیزیوتراپی شانه پروسه درمان ناتمام خواهد ماند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سعادت آباد – فیزیوتراپیست ایمان کمالی حکیم – دکتر ایمان کمالی حکیم – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در غرب تهران

keyboard_arrow_up