درمان بیرون زدگی دیسک کمر و گردن با روشهای فیزیوتراپی به عنوان موثرترین راهکار درمان غیرجراحی در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد ارائه می شود.

فتق دیسک بسیار شایع است و می تواند نسبتاً دردناک باشد. آنها می توانند منجر به رادیکولوپاتی، میلوپاتی و شرایط مشابه مرتبط با فشرده سازی عصب شوند. اگر فتق دیسک مانع از انجام فعالیت های روزمره شما می شود ، اقدامات درمانی را باید هرچه سریع تر دنبال کنید.

فتق دیسک می تواند در هر جایی در امتداد ستون فقرات رخ دهد، اما ناحیه تحتانی کمر، نقطه ای است که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. کمردرد می‌تواند ناشی از بیماری‌های مختلف باشد، اما در بسیاری از موارد، نتیجه فتق دیسک است.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد به بیماران متعددی کمک کرده اند تا درد ناشی از فتق دیسک در قسمت تحتانی کمر (نفقه‌های کمری) و گردن (ستون فقرات گردنی) و همچنین مکان‌های کمتر شایع مانند پشت میانی (ستون فقرات قفسه سینه) را کاهش دهند.

فیزیوتراپی یک گزینه درمان درد کاملاً ایمن، مؤثر و غیرتهاجمی است. این برای کمک به بیماران در هر سنی طراحی شده است که از جراحات یا بیماری های مرتبط با سن خود بهبود یابند.

فیزیوتراپیست های ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد از درمان های درمانی هدفمند برای کاهش و تسکین کمردرد و التهاب، بهبود جریان خون و بازیابی دامنه حرکتی شما استفاده خواهند کرد.

فیزیوتراپیست ها به صورت حرفه ای آموزش دیده اند تا وضعیت شما را ارزیابی کنند و تمرینات صحیح را برای رفع نیازهای شما ارائه دهند.

برخی از افراد مبتلا به فتق دیسک در نهایت ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند، اگر سایر درمان ها کمکی نکنند. با این حال، برای تعداد کمی، جراحی ممکن است بهترین خط اول درمان باشد. در برخی موارد، فتق دیسک ممکن است بر روی نخاع یا اعصاب متصل به آن فشار بیاورد. این فشار ممکن است آنقدر شدید باشد که بر عملکرد روده و مثانه تأثیر بگذارد یا باعث درد یا از دست دادن عملکرد در نواحی خاصی شود. حتی در این موارد نیز فیزیوتراپی قبل و پس از جراحی دیسک کمر ضروری است.

درمان بیرون زدگی دیسک با فیزیوتراپی

درمان فتق دیسک کمر و گردن با فیزیوتراپی روشی ایمن ، موثر و غیرتهاجمی است که هزینه های درمانی را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.

برنامه فیزیوتراپی هر بیمار بر اساس تظاهرات بالینی آنها شامل تاریخچه مشکل، عواملی که در ایجاد مشکل نقش داشته اند، رفتار علائم و نقص عملکردی که رخ داده است، طراحی می شود. به همین دلیل، نمی‌توان برنامه فیزیوتراپی واحدی را برای همه بیماران در نظر گرفت.

گزینه های زیادی در مورد نحوه درمان درد و علائم برآمدگی یا فتق دیسک وجود دارد. مهم است که اطمینان حاصل کنید که یک ارزیابی جامع توسط فیزیوتراپیست و با تجربه انجام شده است که می تواند یک برنامه درمانی را طراحی کند که نیازها و اهداف خاص شما را برآورده کند

هم ورزش و هم فیزیوتراپی می‌توانند نقش مهمی در بهبود فتق دیسک و درد مرتبط با آن داشته باشند، متخصصان ما برای ارائه بهترین درمان فتق دیسک کمر و گردن ابتدا اقدام به معاینه دقیقی از شرایط بیمار کرده و در صورت نیاز آزمایش های تشخیصی و روشهای تصویربرداری پزشکی را توصیه می کنند تا به تشخیص دقیق تر و در نتیجه انتخاب بهترین برنامه درمانی کمک کند.

دکتر فیزیوتراپی بر اساس نتایج ارزیابی های انجام شده برنامه درمانی منحصر بفردی را برای بیمار تنظیم می کند که می تواند شامل گرما و سرما درمانی ، سوزن خشک ، تکنیک های درمان دستی و ماساژ ، مدالیته های ضددرد مانند الکتروتراپی و لیزر درمانی در کنار تمرینات ورزشی باشد.

روشهای فیزیوتراپی در درمان بیرون زدگی دیسک کمر و گردن با هدف کمک به تسکین علائم ، بهبود دامنه حرکتی و جلوگیری از پیشرفت آسیب در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد ارائه می شوند.

فیزیوتراپی شامل تمرینات فعال و روشهای درمانی غیرفعال است. برخی از روشهای فیزیوتراپی غیرفعال که ممکن است با فیزیوتراپی برای فتق دیسک مواجه شوید عبارتند از:

 • ماساژ بافت های عمیق
 • کشش درمانی
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

در حالی که روشهای غیرفعال ماهیچه ها را از طریق نیروی بیرونی منقبض و شل می کند، تمرینات فعال مستلزم انقباض و شل کردن مستقیم عضلات است. در اینجا چند نمونه از تمرینات فعال آورده شده است:

 • تمرینات هوازی
 • تمرینات تقویتی
 • تمرینات کششی

عوارض جدی ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر نادر است، اما دانستن علائم مشکلی که نیاز به ارزیابی فوری دارد، مهم است. اگر بیمار هر یک از علائم زیر را تجربه کرد، باید فوراً به دنبال ارزیابی پزشکی باشد.

 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع
 • بی حسی در ناحیه پرینه
 • ضعف یا اختلال عملکرد سریع پا
 • از دست دادن هماهنگی اندام تحتانی

خوشبختانه اغلب بیماران هرگز هیچ یک از علائم بالا را بروز نمی دهند. آنها به طور موثر با یک برنامه فیزیوتراپی درمان می شوند و می توانند علائم خود را مدیریت کنید.

جراحی

اگرچه فیزیوتراپی در اغلب مبتلایان به فتق دیسک موفقیت آمیز است و بیماران می توانند تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی را تجربه کنند اما در برخی شرایط نیز انجام جراحی ضروری است.

در این شرایط جراحی توصیه می شود:

 • ضعف یا بی حسی عمده عضلانی در طول درمان، به حدی که قادر به انجام عملکردهای عادی روزانه نیستند
 • مشکلات مربوط به عملکرد مثانه
 • دردی که بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد و پس از سایر درمان های معمولی از جمله فیزیوتراپی داروها و تزریق ها بهبود نیافته است

جراحی مرسوم برای بیرون زدگی دیسک کمر ، میکرودیسککتومی است. این یک روش کم تهاجمی و سرپایی است که برای حدود ۹۰ درصد بیماران موثر خواهد بود. در بیشتر موارد، این جراحی شامل برداشتن قسمت بیرون زده دیسک است. فقط موارد نادر فشرده تر خواهد بود و شامل حذف کامل دیسک می شود.

پس از جراحی، بیماران باید حدود دو تا سه هفته از ورزش اجتناب کنند و باید تا حدود شش هفته پس از عمل تقریباً به طور کامل به حالت عادی برگردند. اکثر افراد تقریباً بلافاصله پس از جراحی، تسکین علائم خود را احساس می کنند و درد رادیکولار را بلافاصله کاهش می دهند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای دیسک کمر – درمان بیرون زدگی دیسک کمر با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در شهرک غرب

keyboard_arrow_up