درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

درد ناشی از فتق گردن گردن معمولاً با درمان های غیر جراحی قابل کنترل است. درمان های اولیه ممکن است شامل یک دوره کوتاه استراحت ، داروهای ضد درد و فیزیوتراپی برای بهبود قدرت گردن ، انعطاف پذیری و حالت بدن باشد.

اگر گردن درد شدید است و یا به بازو یا دست می رسد ، یک دوره کوتاه استراحت و یا اصلاح فعالیت ها توصیه می شود. برخی از نمونه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • پرهیز از فعالیت های سنگین مانند کار بدنی یا ورزش
  • اجتناب از حرکات خاصی که درد را بدتر می کند ، مانند چرخاندن سر به یک طرف
  • تغییر وضعیت خواب ، مانند تغییر بالش و یا خوابیدن به پشت به جای پهلو یا شکم

استراحت طولانی مدت به دردناک شدن فتق دیسک گردن کمک می کند. با کاهش درد ، سطح فعالیت ممکن است دوباره افزایش یابد.

داروها

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) به کاهش التهاب در بدن کمک می کند. بدترین درد ناشی از فتق دیسک ناشی از التهاب ریشه های عصبی و سایر بافت ها است. NSAID های بدون نسخه (Advil، Aleve، Motrin) معمولاً اولین داروهایی هستند که توصیه می شوند.

اگر داروهای بدون نسخه تسکین کافی درد را فراهم نکند ، پزشک می تواند سایر داروهای مسکن را به صورت کوتاه مدت تجویز کند. برخی از نمونه ها شامل NSAID های دارای نسخه ، شل کننده های عضلانی یا استروئیدهای خوراکی هستند. به دلیل خطر بیشتر برای عوارض جانبی خطرناک ، داروهای ضد درد معمولاً فقط به صورت کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرند ، مانند مواردی که به طور جدی دچار افزایش شدید می شوند یا برای یک یا دو هفته.

اگر داروهای خوراکی و فیزیوتراپی تسکین درد کافی را برای فتق دیسک گردن ایجاد نمی کند ، ممکن است تزریق درمانی در نظر گرفته شود. بیشتر تزریقات برای گردن درد با استفاده از فلوروسکوپی (هدایت اشعه ایکس) و رنگ کنتراست انجام می شود تا محل دقیق سوزن را در ستون فقرات تجسم کند. هدف از تزریق دیسک فتق گردن این است که دارو را مستقیماً در محل مورد نیاز بدون آسیب رساندن به ساختارهای مهم در ستون فقرات مانند ریشه های عصبی ، عروق خونی یا نخاع قرار دهید.  تزریق استروئید در ناحیه اپیدورال. یک محلول استروئیدی به فضای اپیدورال (لایه بیرونی کانال نخاعی) تزریق می شود تا التهاب را کاهش دهد. این تزریق رایج ترین تزریقی است که برای فتق دیسک ها استفاده می شود.

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

تقویت و کشش گردن ممکن است به مقاومت آن در برابر درد کمک کند. برخی از تمرینات نیز ممکن است به سر و گردن برای حفظ وضعیت بهتر کمک کند. عضلات ضعیف گردن بیشتر منجر به حالت سر به جلو و گردن درد می شوند. هنگامی که سر در همسویی خنثی با گوش ها مستقیماً بالای شانه نگه داشته می شود ، فشار کمتری بر ستون فقرات گردنی و دیسک های آن وارد می شود.

فیزیوتراپیست برنامه فیزیوتراپی را برای برآوردن نیازهای خاص بیمار طراحی می کند. برخی از تمرینات یا حرکات ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد تا درد را کاهش دهد یا عضلات خاصی را هدف قرار دهد. با گذشت زمان ، اکثر بیماران می توانند تمرینات و کشش های گردن را در خانه ادامه دهند تا قدرت و انعطاف پذیری گردن در طولانی مدت حفظ شود.

درمان دستی و کایروپراکتیک ستون فقرات گردنی کمک زیادی به تسکین علائم بیرون زدگی دیسک گردن کرده و به عنوان یکی از بهترین روش های درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی شناخته می شود.

انجام تکنیک های ماساژ بر روی ستون فقرات گردنی نیز با کمک به شل شدن ماهیچه ها ، افزایش جریان خون و ایجاد آرامش ، می تواند به تسکین درد کمک کند.

با نظر فیزیوتراپیست ممکن است سایر متدها و مدالیته ها همچون کشش ستون مهره ها نیز مورد استفاده قرار بگیرند. هدف از کشش کاهش فشار بر دیسک ها و ریشه های عصبی است. برخی از افراد در هنگام کشش احساس تسکین درد می کنند.

 تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) و سوزن خشک نیز از دیگر مدالیته های فیزیوتراپی در درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی هستند.

کمپرس سرد و گرم

 استفاده از یخ به مدت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه در یک زمان ممکن است به کاهش التهاب و کاهش درد کمک کند. برخی افراد ممکن است استفاده از گرما را به مدت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه در یک زمان نیز تسکین دهند. چه با استفاده از یخ و چه با حرارت ، بین برنامه ها ۲ ساعت فاصله بگذارید تا خطر آسیب پوست کاهش یابد.

 

کلمات مرتبط :

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی دیسک گردن – بهترین درمان دیسک گردن – فیزیوتراپی در سعادت آباد – مرکز فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد – فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات

keyboard_arrow_up