درمان سردرد گردنی

درمان سردرد گردنی

درمان سردرد گردنی

هیچ پروتکل درمانی خاصی برای سردرد سرویکوژنیک (CGH) وجود ندارد و ممکن است برای تسکین درد ترکیبی از تکنیک های مختلف مورد نیاز باشد.

راهکارهای درمان سردرد گردنی

درمان دستی

این روش بر روی روش هایی مانند ماساژ ، دستکاری و یا فیزیوتراپی متمرکز است. درمان با درمان دستی نشان داده است که نتایج مطلوبی را ارائه می دهد ، به ویژه هنگامی که با ورزش ترکیب شود. درمان دستکاری ستون فقرات ممکن است با کاهش فشار بر مفاصل و بهبود عملکرد عصب ، درد را تسکین دهد. قبل از انجام درمان دستی ، مهم است که هرگونه بیماری زمینه ای جدی یا آسیب گردن را رد کنید تا خطر عوارض جدی را کاهش دهید.

تحریک الکتریکی عصبی از طریق پوست (TENS)

تکنیک الکتروتراپی TENS شامل استفاده از دستگاهی است که جریان الکتریکی ولتاژ پایین را برای تحریک اعصاب و درمان درد تولید می کند. این دستگاه شامل الکترودهایی بر روی پدهای کوچک و چسبناک است که در ناحیه درد قرار می گیرند و جریان الکتریکی از طریق الکترودها عبور می کند. این باعث تحریک اعصاب حسی ، ایجاد احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه ، در نتیجه احساس درد را کاهش می دهد. می توان فرکانس جریان الکتریکی را متناسب با نیازهای فردی کنترل کرد. یک واحد TENS همچنین می تواند در خانه برای تسکین درد استفاده شود.

تمرین درمانی

گردن درد ناشی از عدم تعادل عضلانی ، حالت سر به جلو و گرد شدن شانه ها ممکن است با تمرینات درمانی که فیزیوتراپیست برای بیمار تنظیم می کند ، درمان شود. تمرکز این تمرینات بر تقویت و کشش گردن و ماهیچه های پشتیبان آن است. متخصص فیزیوتراپی یک برنامه ورزشی گردن را به طور خاص برای بیمار طراحی کنند.

داروها

پزشکان ممکن است داروهای مورد استفاده برای میگرن ، سردردهای تنشی یا نورالژی (درد عصبی) را برای تسکین درد CGH تجویز کنند. برخی از داروهای متداول برای CGH عبارتند از:

 • داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای
 • داروهای ضد صرع
 • مسکن ها شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، مهار کننده های انتخابی سیکلواکسیژناز -۲ (COX-2) و مسکن های مخدر
 • شل کننده های عضلانی
 • سم بوتولینوم

در حالی که دارو به تنهایی به طور معمول درد CGH را از بین نمی برد ، ممکن است تسکین درد کافی برای بهبود انطباق بیمار برای درمان دستی یا سایر برنامه های توانبخشی را فراهم کند. مانند سایر داروهای تجویزی ، مهم است که آنها را طبق دستور پزشک مصرف کنید تا خطر عوارض جانبی یا عوارض را کاهش دهید.

تکنیک های خودمراقبتی در درمان سردرد گردنی

روش های مراقبت از خود می تواند به برخی از افراد کمک کند علائم CGH خود را از ابتدا شروع کنند یا بدتر شوند. گزینه های زیر می توانند به کنترل علائم CGH کمک کنند:

 • اجتناب از حالت ها یا حرکاتی که باعث شروع درد می شوند.
 • حفظ حالت خوب هنگام نشستن یا رانندگی – با بلند نشستن با شانه های عقب و بدون بیرون زدن سر به جلو
 • استفاده از بریس گردن می تواند هنگام نشستن  یا خوابیدن روی صندلی مفید باشد.
 • استفاده از بالش مسافرتی (شبیه گردن بند) در هواپیما یا اتوبوس برای جلوگیری از خم شدن زیاد یا خم شدن
 • در صورت بیدار شدن با درد ، از حالت خوابیدن در شکم خودداری کنید.
 • پیدا کردن بالش مناسب برای جلوگیری از زیاد یا پایین نگه داشتن سر هنگام خواب

در صورت عدم کنترل علائم بیمار با روش های ذکر شده ممکن است جراحی پیشنهاد شود.

 

کلمات مرنبط :

درمان سردرد گردنی – درمان سردرد سرویکوژنیک – فیزیوتراپی سردرد گردنی – فیزیوتراپی گردن – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد

keyboard_arrow_up