درمان غیر جراحی دیسک کمر با روش های مختلفی همچون فیزیوتراپی ، حرکات اصلاحی ، اوزون تراپی و … امکان پذیر است که در بسیاری از مبتلایان با موفقیت همراه است.

جراحی برای درمان دیسک کمر تنها در مواردی که روش های غیرجراحی نتوانند پاسخ مثبت درمانی ایجاد کنند انجام می گیرند اگرچه برخی افراد به تصور اینکه جراحی تنها روش درمان دیسک کمر است اصرار بر انجام جراحی دارند که باید به آن ها گفته شود که ممکن است جراحی درد بیمار را کاهش دهد اما احتمال بروز عوارض جانبی پس از آن نیز بسیار بالا است ، به همین دلیل بهتر است ابتدا روش های غیرجراحی برای درمان دیسک کمر را دریافت کنند.

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از بیماری های جدی و شایع ستون فقرات است که با بروز کمردرد و اختلال در عملکرد حرکتی بیمار همراه است ، این عارضه ممکن است بحدی شدید باشد که سبب خانه نشین شدن فرد و ناتوانی وی در انجام امور شخصی نیز شود.

بیرون‌ زدگی‌ دیسک‌ کمر‌ در اثر از هم‌ گسیختگی‌ ناگهانی‌ یا تدریجی‌ رباط ها و بافت های‌ حمایتی‌ اطراف‌ دیسک‌ رخ داده و با خروج ماده میانی و ژلاتینی مانند درون دیسک به فضای خارجی همراه است.

افزایش سن در بروز تدریجی و حرکات ناگهانی یا برداشتن اجسام سنگین در بروز ناگهانی بیرون زدگی دیسک کمر نقش دارند.

خروج قسمت میانی دیسک کمر سبب وارد شدن فشار به ریشه ها و اعصاب نخاعی که از آن محل عبور می کنند شده که این وضعیت می تواند منجر به بروز اختلالات حسی و عصبی عدیده ای برای بیمار شود.

کمر درد ، بی حسی و سوزن سوزن شدن اندام ها ، از دست‌ دادن‌ اختیار ادرار و مدفوع و فلجی و ضعف‌ عضلات‌ از علائم و عوارض این بیماری هستند.

قسمت بیرون زده دیسک همچنین سبب ایجاد واکنش های التهابی شدید در آن منطقه و بروز التهاب می شود.

درمان غیر جراحی دیسک کمر

دارو درمانی

استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب مانند آسپرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن و دیکلوفناک به تسکین موقتی درد و التهاب ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر زیادی می کنند.

تزریق مواد ضد التهاب در داخل مفاصل ستون فقرات و داخل فضای اپیدورال نیز از دیگر روش های درمان غیر جراحی دیسک کمر هستند.

داروی شل کننده عضلانی مانندمتوکاربامول و باکلوفن نیز با کاهش انقباضات عضلانی به کاهش احساس درد کمک زیادی می کنند.

فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی

فیزیوتراپی دیسک کمر یکی از بهترین روش های درمان غیر جراحی دیسک کمر است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد ( فیزیوتراپی در سعادت آباد ) می توانید از آن بهره مند شوید.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد پس از معاینه دقیق بیمار و ارزیابی شرایط وی از بهترین و پیشرفته ترین متدها و مدالیته های فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر بهره می برند.

تکنیک های درمان دستی و مانیپولاسیون، ماساژ درمانی ، کشش ستون فقرات ، لیزر پرتوان ، گرما درمانی و تمرینات ورزشی از جمله مهم ترین راهکارهای فیزیوتراپی در درمان این بیماری هستند.

گرما و سرما درمانی نقش موثری در تسکین علائم ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر دارند ، گرما با افزایش جریان خون به کاهش احساس درد و افزایش سوخت و ساز کمک کرده و سرما نیز در تسکین التهاب ایجاد شده موثر است.

تکنیک های درمان دستی و کشش ستون فقرات نیز می تواند به جااندازی دیسک در محل اصلی خود کمک کند.

درمان غیر جراحی دیسک کمر با لیزر پرتوان یکی از روش های موثر و ایمن است که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد ارائه می شود ، انرزی ناشی از لیزر پرتوان گردش خون و متابولیسم را بافت آسیب دیده افزایش داده و به افزایش اکسیژن و سایر مواد مورد نیاز سلول ها برای ترمیم خود کمک می کند ، لیزر پرتوان همچنین به تسکین سریع درد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر کمک زیادی می کند.

تمرینات ورزشی که شامل تمرینات کششی و تقویت می شوند یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان غیرجراحی دیسک کمر هستند.

تمرینات کششی دامنه حرکتی ستون فقرات را بهبود بخشیده و تمرینات تقویتی با تقویت عضلات کمر به جلوگیری از پیشرفت بیمار و همچنین تسریع فرایند بهبودی کمک می کنند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در بلوار دریا – فیزیوتراپی در میدان کاج

keyboard_arrow_up