درمان فتق دیسک با فیزیوتراپی موثرترین روش درمان غیرجراحی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد ارائه می شود.

فتق دیسک کمر یک بیماری شایع است که فیزیوتراپیست ها به دلیل میزان فشار وارده بر دیسک در بزرگسالان به طور روزانه مشاهده می کنند.

فتق دیسک یک جابجایی مواد دیسک (ژله مرکزی) به خارج از فضای دیسک بین مهره ای است.

فتق از شکست در داخلی ترین حلقه ژله ای شروع می شود که به سمت بیرون به حلقه دیسک پیش می رود. به نظر می رسد آسیب به حلقه دیسک با خم شدن ستون فقرات برای یک دوره زمانی مکرر یا طولانی همراه باشد.

هسته فشار و شکل خود را از دست می دهد، حلقه در هنگام فشرده سازی دیسک به سمت بیرون برآمده می شود.

فتق دیسک اغلب در نتیجه آسیب و فرسودگی دیسک ها مربوط به سن رخ می دهد، تروما و آسیب های ناشی از بلند کردن اجسام سنگین نیز در بروز فتق دیسک موثرند. ممکن است در طی یک دوره طولانی یا با ترومای ناگهانی ایجاد شود. این می تواند در هر دیسک در ستون فقرات رخ دهد، فتق دیسک کمر و فتق دیسک گردن دو شکل رایج هستند.

فتق دیسک گردن باعث درد گردن همراه با درد انتشاری به سر، صورت، تیغه شانه، شانه و پایین به دست و یا انگشتان می شود. فتق دیسک کمر با کمردرد و انتشار درد به باسن، ران ها، ناحیه مقعد و تناسلی تظاهر می کند و ممکن است اعصاب ستون فقرات را نیز درگیر کند. عصب سیاتیک شایع ترین عصب درگیر است که باعث علائم سیاتیک می شود.

درمان فتق دیسک با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به مدیریت درد و تسکین علائم فتق دیسک کمک می کند، بی حرکتی را کاهش می دهد و به محافظت از بدن برای جلوگیری از آسیب بیشتر کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که درمان های مختلف فیزیوتراپی در ترکیب به درمان بهینه فتق دیسک کمک می کند.

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان غیرجراحی فتق دیسک است ، فیزیوتراپی علاوه بر مدیریت علائم می تواند به درمان عامل زمینه ای نیز کمک کند.

راهکارهای فیزیوتراپی در درمان فتق دیسک

تمرینات ورزشی که شامل تمرینات کششی و تقویتی و تمرینات دامنه حرکتی می شود بخش مهمی از برنامه درمان فتق دیسک با فیزیوتراپی است.

تکنیک های درمان دستی که توسط فیزیوتراپیست بر روی ستون فقرات بیمار اعمال می شود، کمک زیادی به کاهش درد حاد و بهبود تحرک می کند.

کشش ستون فقرات بصورت دستی و با با دستگاه تراکشن نیز از راهکارهای فیزیوتراپی است که متناسب با شرایط بیماران اعمال می شود.

مدالیته های ضد درد مانند الکتروتراپی ، لیزر درمانی و … برای تسکین درد بیمار و انجام راحت تر تمرینات ورزشی توصیه می شوند.

آب درمانی نیز برای مبتلایان به فتق دیسک بسیار موثر است و به دلیل اینکه فشار وزن در آب بر روی ستون فقرات تا حد زیادی کاهش می یابد می تواند به انجام تمرینات ورزشی با کمترین میزان درد کمک می کند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد خدمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات را با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی و بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می دهند.

آن دسته از عزیزانی که به دلیل درد و محدودیت های حرکتی ناشی از آن توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل که توسط متخصصان ما ارائه می شود بهره مند شوند.

 

کلمات مرتبط :

درمان فتق دیسک با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در شهرک غرب

keyboard_arrow_up