درمان کشیدگی عضلات کمر

درمان کشیدگی عضلات کمر

درمان کشیدگی عضلات کمر معمولاً ساده است و به ورزش و فیزیوتراپی بخوبی جواب می دهد . ممکن است یک برنامه ورزشی طولانی مدت یا تغییرات ارگونومیک یا ورزشی نیز توصیه شود.

کشیدگی کمر ممکن است نشان‌دهنده این باشد که ماهیچه‌های کمر ضعیف شده اند و قادر به حمایت مؤثر از ستون فقرات و وزن بالای بدن نیستند. فعال نگه داشتن عضلات کمر از طریق تمرینات کششی و تقویتی می تواند به کاهش سطح کلی درد کمک کند و از بروز شعله ور شدن درد در آینده جلوگیری کند.

اصلاح فعالیت، مانند پرهیز از فعالیت شدید یا بلند کردن اجسام سنگین در زمانی که کمردرد شدید است، می تواند به جلوگیری از تشدید آسیب عضلانی و کمردرد کمک کند. در برخی موارد ممکن است یک دوره استراحت کوتاه توصیه شود. بهتر است استراحت را به یک یا دو روز محدود کنید، زیرا استفاده کم از ماهیچه ها به مرور زمان باعث ضعف عضلات و تشدید مشکلات بیمار می شود.

درمان کشیدگی عضلات کمر

داروهای ضد التهابی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن التهاب را کاهش می دهند که اغلب به درد کمک می کند. داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن، با تداخل در نحوه تفسیر سیگنال های درد توسط مغز، درد را به حداقل می رساند. استامینوفن همچنین ممکن است به عنوان یک ماده فعال در داروهای تجویزی، مانند ترکیب با مواد افیونی، گنجانده شود.داروهای شل کننده عضلانی نیز ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کاهش اسپاسم عضلانی تجویز شوند. اکثر شل کننده های عضلانی مستقیماً بر عضلات تأثیر نمی گذارند، بلکه گیرنده های درد در سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهند. 

درمان با کمپرس سرد و گرم یکی از درمانهای رایج در آسیب های اسکلتی از جمله درمان کشیدگی عضلات کمر است. کیسه های یخ التهابی را که می تواند مدت کوتاهی پس از آسیب دیدگی عضله رخ دهد، کاهش می دهد. توصیه های معمول شامل استفاده از کیسه یخ به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در فواصل منظم در طول روز و استفاده از یک حوله یا مانع دیگر بین یخ و پوست برای جلوگیری از سوختگی یخ است. بسته‌های حرارتی گردش خون را افزایش می‌دهند، که بهبودی را بهبود می‌بخشد و تنش را در عضلات تحت فشار کاهش می‌دهد. به عنوان یک قاعده کلی، گرما درمانی معمولاً از حدود ۴۸ ساعت پس از وقوع آسیب شروع می شود. یک لایه باید بین کیسه حرارتی و پوست نگه داشته شود تا از سوختگی جلوگیری شود. اعمال گرما قبل از تغییر وضعیت یا شروع یک فعالیت می تواند به کاهش درد مربوط به حرکت کمک کند. به عنوان مثال، استفاده از یک پد گرم کننده روی کمر به مدت ۱۰ دقیقه قبل از بلند شدن از رختخواب در صبح می تواند سفتی را کاهش دهد.

ماساژ درمانی گردش خون را افزایش می دهد و عضلات را شل می کند، دامنه حرکتی را بهبود می بخشد و درد را کاهش می دهد. ماساژ درمانی همچنین باعث ترشح اندورفین می شود که سیگنال های درد را در سیستم عصبی کاهش می دهد. ماساژ عصبی عضلانی به ویژه برای درد عضلات کمر مفید است.

پیاده روی و فعال ماندن در طول روز برای عملکرد و سلامت ساختارهای ستون فقرات مهم است. حتی پیاده‌روی‌های کوتاه و مکرر می‌تواند مفید باشد، پیاده‌روی به مدت ۳ تا ۵ دقیقه و چندین بار در روز می‌تواند به تسکین سفتی کمر کمک کند و در این فرآیند ناراحتی و درد را کاهش دهد.

فیزیوتراپی در درمان کشیدگی عضلات کمر

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان مشکلات ارتوپدی و آسیب های اسکلتی ـ عضلانی است که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد توسط متخصصان با تجربه ما ارائه می شود. 

متخصصان ابتدا اقدام به ارزیابی دقیقی از شرایط بیماران و نوع مشکل آن ها کرده و بر اساس نتایج بدست آمده بهترین راهکارهای درمانی را برای هر بیمار اتخاذ می کنند.

تمرینات ورزشی بخش مهمی از برنامه درمان کشیدگی عضلات کمر است که به رفع درد و محدودیت های حرکتی کمک زیادی می کند.

تکنیک های درمان دستی ستون فقرات و بافت های نرم اطراف آن نیز متناسب با شرایط هر بیمار و با توجه به نیاز هر بیمار توسط فیزیوتراپیست اجرا می شود.

 

مقالات مرتبط :

گزینه های درمان کمردرد

فیزیوتراپی در دیسک کمر

فواید گرما درمانی برای کمردرد

keyboard_arrow_up