درمان گردن درد

درمان گردن درد

درمان گردن درد در بسیاری از موارد با روش های محافظه کارانه و غیرجراحی مکان پذیر است و جراحی تنها در موارد خاص که با روش های غیرجراحی بهبودی در شرایط بیمار ایجاد نشود انجام می گیرد.

روش های درمان گردن درد

روش های خود مراقبتی

اگر گردن درد ناتوان کننده نباشد و در اثر ضربه ایجاد نشده باشد، معمولاً می توان درد را با مراقبت از خود درمان کرد.

دوره کوتاه استراحت. در حالی که باید از فعالیت‌ها و حرکات شدیدی که درد را تشدید می‌کنند برای چند روز اجتناب کرد، برخی از حرکات معمولاً برای جلوگیری از ضعیف‌تر شدن و یا سفت‌تر شدن گردن توصیه می‌شوند.

یخ و یا گرما استفاده از یخ می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند. اعمال گرما ممکن است به شل شدن ماهیچه ها و رساندن جریان خون بیشتر و مواد مغذی شفابخش به ناحیه آسیب دیده کمک کند. برای یخ یا گرما درمانی، برنامه ها به ۱۵ یا ۲۰ دقیقه با حداقل وقفه ۲ ساعته در بین آنها محدود می شود تا به پوست زمان برای بهبودی داده شود.

کشش های ملایم برخی از اشکال گردن درد یا سفتی عضلانی با کشش های دامنه حرکتی ملایم کاهش می یابد. اگر حرکت یا کشش خاصی درد را تشدید کرد، توقف کنید و به جای آن حرکت دیگری را امتحان کنید.

فیزیوتراپی

بسیاری از برنامه های درمانی برای گردن درد مداوم شامل نوعی فیزیوتراپی برای بهبود قدرت و انعطاف پذیری گردن است. ساختار و طول برنامه فیزیوتراپی بسته به تشخیص و موقعیت خاص می تواند متفاوت باشد. ممکن است برای شروع چندین جلسه در هفته با یک فیزیوتراپیست آموزش دیده توصیه شود. با گذشت زمان، تمرینات تجویز شده ممکن است در منزل ادامه یابد.

ماساژ درمانی. ماساژ می تواند تنش و اسپاسم عضلانی را تسکین دهد، درد را کاهش دهد و آرامش را تقویت کند. ماساژ درمانی از تکنیک های فیزیوتراپی در درمان گردن درد است.

دستکاری دستی ستون فقرات توسط فیزیوتراپیست یکی از روش های فیزیوتراپی در درمان مشکلات ستون فقرات است. فیزیوتراپیست از دست ها برای تنظیم ستون فقرات برای بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد استفاده می کند. دستکاری ستون فقرات شامل دستکاری با سرعت بالا است، در حالی که حرکت ستون فقرات شامل تکنیک هایی است که در دامنه حرکتی آنها محدودتر است. 

داروها

داروهای مسکن بدون نسخه (OTC)، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا استامینوفن، معمولاً ابتدا برای گردن درد امتحان می شوند. اگر درد گردن ادامه یابد، پزشک ممکن است داروهای قوی‌تری مانند داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی قوی‌تر و شل‌کننده‌های عضلانی را به‌صورت کوتاه‌مدت تجویز کند. قبل از مصرف هر دارویی، دستورالعمل ها را به دقت بخوانید و دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید تا خطر عوارض جدی را کاهش دهید.

برخی از تزریقات ستون فقرات گردنی ممکن است به تسکین درد گردن کمک کند.

  • تزریق استروئید اپیدورال گردنی. با استفاده از فلوروسکوپی با کنتراست (هدایت اشعه ایکس)، محلول استروئیدی کورتیزون به فضای اپیدورال گردن رحم، که لایه بیرونی کانال نخاعی است، تزریق می شود. هدف کاهش التهاب ریشه‌های عصبی و بافت‌های مجاور است که معمولاً در اثر فتق دیسک یا سایر دژنراسیون ستون فقرات ایجاد می‌شود.
  • تزریق نقطه ماشه ای این تزریق‌ها معمولاً بدون تزریق محلول انجام می‌شوند و از یک سوزن بسیار نازک مانند سوزن طب سوزنی استفاده می‌کنند. در برخی موارد، ممکن است مقدار بسیار کمی از بی حس کننده موضعی برای کمک به آرام کردن یک بسته عضلانی تحریک شده یا نقطه ماشه استفاده شود.

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی گردن درد – درمان گردن درد – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در بلوار دریا – فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد

keyboard_arrow_up