دلایل اسپاسم عضلات کمر

دلایل اسپاسم عضلات کمر

دلایل اسپاسم عضلات کمر

اسپاسم عضلانی در پشت شما می تواند از یک ناراحتی و سفتی جزئی تا یک درد شدید و سفت شدن عضلات که از حرکات طبیعی کمر جلوگیری می کند متغیر باشد. ممکن است پشت شما به شما بگوید که از فعالیت خاصی اجتناب کنید، یا می تواند هشدار دهنده یک مشکل اساسی جدی تری در ستون فقرات شما باشد.

کشیدگی عضله می تواند منبع درد فوق العاده ای باشد. 

دلایل اسپاسم عضلات کمر

اولین قدم برای درک آنچه اسپاسم عضله پشت شما به شما می گوید این است که به پزشک مراجعه کنید و تشخیص دقیق را دریافت کنید. به طور کلی، اکثر اسپاسم های عضلانی پشت به دلایل زیر رخ می دهد:

  • ماهیچه ها سعی می کنند از خود در برابر فشار عضلانی محافظت کنند
  • اسپاسم پشت می تواند پس از هر نوع فشار یا آسیب به بافت های نرم (عضلات، تاندون ها یا رباط ها) در ستون فقرات رخ دهد. این نوع آسیب بافت نرم معمولاً در عرض یک یا دو هفته به اندازه کافی بهبود می یابد تا اسپاسم عضلانی متوقف شود.
  • ماهیچه ها می توانند در پاسخ به یک مشکل آناتومیکی زمینه ای دچار اسپاسم شوند

اگر اسپاسم پشت شما در عرض ۱ تا ۲ هفته بهبود نیافت، یا به مرور زمان در همان ناحیه پشت شما ظاهر شود و از بین برود، ممکن است یک مشکل آناتومیک زمینه ای در ستون فقرات خود داشته باشید. برخی از نمونه‌هایی از مشکلات اساسی که می‌توانند دلایل اسپاسم عضلات کمر شما شوند عبارتند از:

  • آرتروز مفصل فاست
  • بیماری دژنراتیو دیسک
  • تنگی کانال نخاعی
  • فتق دیسک

هنگامی که این یا سایر مشکلات آناتومیکی زمینه‌ای در ستون فقرات وجود داشته باشد، اسپاسم عضلانی احتمالاً به دلیل التهاب یا بی‌ثباتی مداوم عود می‌کند. مهم است که به جای درمان علائم، به دنبال مراقبت های پزشکی برای درمان علت اصلی علائم خود باشید.

درمان اسپاسم عضلات کمر

دوره کوتاه استراحت
اسپاسم دردناک عضلات پشت می تواند انجام فعالیت های روزانه یا حتی حرکت را دشوار کند. فشار دادن به درد ممکن است منجر به آسیب بیشتر و تاخیر در بهبودی شود. به جای اینکه سعی کنید درد را از بین ببرید، به آن استراحت دهید. مثلاً یک روز در خانه بمانید و راحت باشید. فقط به یاد داشته باشید که به اندازه ای که تحمل می کنید حرکت کنید، مانند پیاده روی کوتاه. عدم تحرک طولانی مدت می تواند ماهیچه های شما را سفت کند و منجر به درد بیشتر شود. به طور کلی، راه رفتن جریان خون را بهبود می بخشد، که به نوبه خود به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کند. با این حال، در برخی موارد، زمین ناهموار یا راه رفتن در پایین یا سربالایی می‌تواند یک دلیل زمینه‌ای برای اسپاسم عضلانی را تشدید کند. اگر این اتفاق افتاد، به این نکته توجه کنید که چه جنبه‌ای علائم را تشدید می‌کند و سعی کنید در صورت امکان از آن اجتناب کنید.

سرما درمانی
استفاده از کمپرس سرد، روی قسمت دردناک کمر راه دیگری برای کمک به تسکین تشدید درد است. به عنوان یک دستورالعمل کلی، سرما درمانی به کاهش التهاب موضعی کمک می کند که به نوبه خود به تسکین درد کمک می کند. سرما درمانی را می توان به مدت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه اعمال کرد و سپس قبل از استفاده بعدی چند ساعت به پوست استراحت داد.

گرما درمانی
استفاده از کیسه حرارتی یا پد حرارتی در ناحیه آسیب دیده می تواند باعث افزایش جریان خون و تسکین درد شود. همانند سرما درمانی، استفاده از گرما درمانی را هر بار به ۱۵ یا ۲۰ دقیقه محدود کنید. حداقل چند ساعت زمان بازیابی پوست خود را بین برنامه ها در نظر بگیرید. 

دارو درمانی
یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) می تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند. نمونه هایی از NSAID های بدون نسخه شامل ایبوپروفن ، ناپروکسن و آسپرین هستند. برخی افراد استامینوفن (تیلنول) که درد را برطرف می کند استفاده می کنند اما التهاب را برطرف نمی کند.

شل کننده های عضلانی
اینها داروهای تجویزی هستند که مستقیماً عضلات را هدف قرار نمی دهند. بلکه اثر آرامش بخشی کلی بر بدن شما دارند. شل‌کننده‌های عضلانی معمولاً تنها در صورتی تجویز می‌شوند که درد شدید باشد، که اعتقاد بر این است که از اسپاسم عضلانی (حداقل تا حدی) ناشی می‌شود، و سایر درمان‌ها (مانند آنچه در بالا توضیح داده شد) تسکین کافی نداشته باشند. به دلیل خطر عوارض جانبی جدی، شل کننده های عضلانی فقط به صورت کوتاه مدت استفاده می شوند. برخی از عوارض جانبی ممکن است شامل سرگیجه، خواب آلودگی، کاهش زمان واکنش و غیره باشد. رانندگی در شرایطی که تحت تأثیر شل کننده های عضلانی هستید مجاز نیست.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش ها در درمان اسپاسم عضلانی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد ارائه می شود. یک برنامه ورزشی که متناسب با نیازهای شما طراحی شده باشد، ممکن است به کاهش یا جلوگیری از تشدید مجدد کمردرد در آینده کمک کند.

 

کلمات مرتبط :

دلایل اسپاسم عضلات کمر – درمان اسپاسم عضلات کمر – دلایل گرفتگی عضلات کمر – بهترین درمان کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در سعادت آباد

keyboard_arrow_up