دلایل بروز کمردرد

دلایل بروز کمردرد

دلایل بروز کمردرد

بیش از ۸۰ درصد مردم در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. بیشتر موارد درد در ناحیه کمر می تواند به یک علت کلی مانند کشیدگی عضلات ، آسیب یا استفاده بیش از حد مرتبط باشد یا می تواند به یک وضعیت خاص از ستون فقرات نسبت داده شود.

در مقاله به شایع ترین عواملی که در بروز کمردرد نقش دارند اشاره داشته ایم.

دلایل بروز کمردرد

فتق دیسک کمر

فتق دیسک زمانی رخ می دهد که قسمت میانی دیسک از هسته داخلی دیسک به بیرون نشت کنند.

در بیشتر موارد ، فتق دیسک به خودی خود دردناک نیست ، بلکه ماده ای که از دیسک خارج می شود عصب مجاور را منقبض ، ملتهب یا تحریک می کند و باعث ایجاد درد در رادیکولار می شود. درد رادیکولار (که به آن درد ریشه عصبی نیز گفته می شود) ، توصیف کننده دردهای شدیدی است که به سایر قسمت های بدن مانند از ناحیه کمر به پایین ساق پا یا از گردن به پایین بازو منتشر می شود. درد پا از ناحیه فشرده معمولاً سیاتیک نامیده می شود.

بیماری دژنراتیو دیسک

اگر دیسک نخاعی دچار کم آبی یا دژنراسیون شود تا جایی که باعث ایجاد درد و بی ثباتی در قسمت نخاعی شود (که به آن بیماری دژنراتیو دیسک می گویند) ممکن است منبع درد باشد. درد ناشی از تخریب دیسک معمولاً شامل یک درد مزمن و سطح پایین در اطراف دیسک و گاهی اوقات درد شدیدتر است.فتق دیسک و بیماری دژنراتیو دیسک معمولاً در ستون فقرات گردنی (گردن) و کمر (پایین کمر) رخ می دهد. درد دیسک بیشتر در ناحیه کمر شایع است ، جایی که بیشتر حرکت و تحمل وزن در ستون فقرات رخ می دهد. این شرایط در قسمت میانی کمر (ستون فقرات قفسه سینه) غیر معمول است.

بیماری دیسک دژنراتیو در ستون فقرات کمری می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه کمر ، لگن و پاها شود.

انحطاط دردناک دیسک در گردن (ستون فقرات گردنی) و کمر (ستون فقرات کمری) شایع است. این نواحی از ستون فقرات بیشترین حرکت و استرس را دارند و بیشتر مستعد دژنراسیون دیسک هستند.

اسپوندیلولیستزیس

به معنی لغزش مهره ها است و یکی از دلایل بروز کمردرد است. این عارضه زمانی رخ می دهد که یک مهره از روی مهره ای که در زیر آن قرار دارد به جلو می لغزد. این وضعیت در نتیجه فرایند افزایش سن رخ می دهد که در آن استخوان ها ، مفاصل و رباط های ستون فقرات ضعیف می شوند و کمتر می توانند ستون فقرات را در یک راستا نگه دارند.

اسپوندیلولیستزی دژنراتیو بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال و در افراد بالای ۶۵ سال شایع تر است. همچنین در زنان بیشتر از مردان با اختلاف ۳: ۱ شایع است.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند دهانه استخوانی (روزنه) در ستون فقرات شروع به باریک شدن و کاهش فضای اعصاب می کند. این فرایند می تواند در داخل کانال نخاعی (جایی که نخاع از مرکز پایین می رود) و یا در سوراخ بین مهره ای که عصب های نخاعی از کانال نخاعی خارج می شوند رخ دهد. بسته به محل و میزان تنگ شدن در طول زمان ، عصب نخاعی یا نخاع ممکن است فشرده شده و باعث درد ، سوزن سوزن شدن ، بی حسی و یا ضعف شود.

تنگی نخاعی بیشتر در ستون فقرات کمری (تحتانی) شایع است. 

آرتروز کمر

آرتروز کمری شکلی از آرتریت دژنراتیو در ناحیه کمر است که باعث درد ، سفتی و التهاب می شود. 

آرتریت ستون فقرات معمولاً به دلیل آسیب داخلی مفاصل رخ می دهد. سطوح مفاصل ناحیه با غضروف صاف پوشانده شده است تا بتواند حرکت کند و در صورت آسیب دیدگی غضروف سطوح مفصلی بر روی هم ساییده می شوند که این شرایط سبب بروز درد و التهاب می شود.

سایر دلایل بروز کمردرد
  • اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک
  • تومورهای نخاعی
  • فیبرومیالژیا
  • سندرم پیریفورمیس
  • کشیدگی عضلات و رباط ها در ستون مهره ها

 

کلمات مرتبط :

دلایل کمردرد – فیزیوتراپی کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – بهترین درمان کمردرد – ورزش های کمردرد – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی در سعادت آباد

keyboard_arrow_up