دلایل فتق دیسک کمر

دلایل فتق دیسک کمر

دلایل فتق دیسک کمر

به نظر می رسد درد ناشی از فتق دیسک کمر به طور ناگهانی رخ می دهد، اما معمولاً نتیجه یک روند تدریجی است.

یک فشار یا آسیب بیش از حد ممکن است باعث فتق دیسک شود. با این حال، مواد دیسک به طور طبیعی با افزایش سن تخریب می‌شوند و رباط‌هایی که آن را در جای خود نگه می‌دارند شروع به ضعیف شدن می‌کنند. با پیشرفت این وضعیت، یک فشار نسبتاً جزئی یا حرکت پیچشی می تواند باعث پارگی دیسک شود.

افراد خاصی ممکن است در برابر مشکلات دیسک آسیب پذیرتر باشند و در نتیجه ممکن است در چندین نقطه در امتداد ستون فقرات دچار فتق دیسک شوند. تحقیقات نشان داده است که استعداد فتق دیسک ممکن است در خانواده هایی با چندین عضو مبتلا وجود داشته باشد.

علت کمتر شایع فتق دیسک کمر، آسیب تروماتیک، مانند سقوط یا تصادف رانندگی است. یک آسیب می تواند فشار زیادی بر دیسک کمر وارد کند که باعث فتق شود.

بسته به موقعیت فتق دیسک و اندازه فتق، علائم بسیار متفاوت است. اگر فتق دیسک به عصب فشار نیاورد، ممکن است بیمار دچار کمردرد شود یا اصلاً درد نداشته باشد. اگر به عصب فشار می آورد، ممکن است درد، بی حسی یا ضعف در ناحیه ای از بدن که عصب به آن حرکت می کند، وجود داشته باشد. به طور معمول، قبل از فتق دیسک، یک دوره کمردرد یا سابقه طولانی دوره های متناوب کمردرد رخ می دهد.

دلایل فتق دیسک کمر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به فتق دیسک کمر را افزایش دهند عبارتند از:

  • سن. شایع ترین عامل خطر بین ۳۵ تا ۵۰ سالگی است و در سنین کودکی و جوانی بندرت رخ می دهد.
  • جنسیت. مردان تقریباً دو برابر بیشتر از زنان در معرض خطر فتق دیسک کمر هستند
  • مشاغل فیزیکی سخت. مشاغلی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین و سایر کارهای فیزیکی دارند با خطر بیشتر ابتلا به فتق دیسک کمر مرتبط است. اگر به طور مکرر انجام شود، کشیدن، هل دادن و چرخاندن می تواند خطر را افزایش دهد
  • چاقی. حمل وزن اضافی فشار وارده بر ستون فقرات کمری را افزایش می دهد و افراد چاق را مستعد فتق می کند.
  • سیگار کشیدن. نیکوتین جریان خون را به دیسک‌های ستون فقرات محدود می‌کند که این امر آسیب دیسک را تسریع می‌کند و روند بهبودی را مختل می‌کند. دیسک تحلیل رفته انعطاف پذیری کمتری دارد و احتمال پارگی یا ترک خوردن آن را افزایش می دهد که می تواند منجر به فتق شود.
  • سابقه خانوادگی. تعدادی از مطالعات انجام شده نشان می دهند که سابقه خانوادگی فتق دیسک کمر بهترین پیش بینی کننده فتق آینده است.

نکات پایانی

دیسک های ستون فقرات در سنین کودکی و جوانی دارای محتوای آب بالایی هستند که به دیسک ها کمک می کند تا انعطاف پذیر بمانند زیرا به عنوان بالشتک بین مهره ها عمل می کنند. با گذشت زمان به عنوان بخشی از روند طبیعی افزایش سن، دیسک ها شروع به خشک شدن می کنند. این باعث می‌شود حلقه بیرونی سخت‌تر دیسک شکننده‌ تر و در برابر ترک خوردن و پارگی ناشی از حرکات نسبتاً خفیف مانند برداشتن کیسه مواد غذایی، چرخاندن قسمت پایین کمر هنگام چرخاندن چوب گلف یا چرخش ساده برای سوار شدن به ماشین آسیب‌ پذیرتر شود.

در حالی که عوامل ذکر شده در این مقاله همه در افزایش خطر ابتلا به فتق علامت دار دیسک کمر نقش دارند، ممکن است هر فردی در هر سنی به فتق دیسک کمر مبتلا شود. دیسک همچنین می تواند بدون هیچ دلیل شناخته شده ای دچار فتق و بیرون زدگی شود.

 

کلمات مرتبط :

دلایل فتق دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی برای دیسک کمر – فیزیوتراپی در سعادت‌ اباد – فیزیوتراپی در شهرک غرب

keyboard_arrow_up