دلایل کمر درد

دلایل کمر درد

دلایل کمر درد

کمردرد به عنوان شایع ترین اختلال ارتوپدی شناخته می شود که روزانه افراد زیادی را درگیر خود می کند و به دلایل مختلفی رخ می دهد که در این مقاله سعی کرده ایم به رایح ترین و مهم ترین دلایل بروز کمردرد اشاره مختصری داشته باشیم.

فیزیوتراپی یکی از بهترین روش ها در درمان کمردرد و عامل زمینه ای آن است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت‌ آباد می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت‌ آباد پس از معاینه و بررسی دقیق شرایط بیمار از موثرترین متدها و مدالیته های برای کمک به درمان کمردرد و کاهش مشکلات مراجعه کنندگان عزیز بهره می برند.

دلایل کمر درد

دلایل کمر درد

بیرون زدگی دیسک کمر ، این عارضه با خروج هسته ی داخلی ژلاتینی مانند درون دیسک رخ می دهد ، دیسک بیرون زده سبب وارد شدن فشار بر ریشه های عصبی نخاعی سبب درد و التهاب می شود. قسمت بیرون زده دیسک شامل پروتئین هایی است که با رسیدن به ریشه عصب سبب التهاب می شوند و التهاب و همچنین فشرده سازی عصب موجب درد ریشه های عصبی می شود. دیواره دیسک نیز به میزان زیادی توسط رشته های عصبی تأمین می شود و پارگی دیواره می تواند موجب درد شدیدی در کمر شود به همین دلیل بیرون زدگی دیسک کمر یکی از مهم ترین دلایل کمر درد است.

اختلال در عملکرد مفصل ساکروایلیاک. مفصل ساکروایلیاک استخوان خاجی را در پایین ستون فقرات به هر طرف لگن متصل می کند. این مفصل قوی و کم حرکت است که کمک زیادی به جذب شوک ها و فشارهای وارده بر اندام تحتانی می کند ، التهاب و یا حرکت غیرطبیعی مفصل ساکروایلیاک می تواند منجر به بروز درد شدید در کمر شود.

بیماری دیسک دژنراتیو. هنگام تولد ، دیسک های بین مهره ای پر از آب هستند و در سالم ترین حالت خود قرار دارند. با افزایش سن افراد ، دیسک ها رطوبت و آب خود را از دست می دهند و دچار فرسودگی می شوند. کاهش رطوبت دیسک ها می تواند سبب کاهش مقاومت دیسک ها در برابر نیروهای وارد شده و دیسک ضعیف شده و در نهایت با وارد شدن فشار و ضربات خفیف تخریب شود.

تنگی کانال نخاعی. این عارضه که یکی از مهم ترین دلایل کمر درد است به دلیل کاهش فضای داخلی کانال نخاعی رخ می دهد که عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند. این بیمای ممکن است بطور مادرزادی و یا بطور اکتسابی رخ دهد.

اسپوندیلوزیس شرایطی از تخریب ستون مهره های کمری می باشد که بیشتر مرتبط با فرآیند آرتروز و تخریب ستون مهره ها می باشد

آرتروز ستون فقرات در مهره های کمری که اغلب در افراد سالمند رخ می دهد یکی از رایح ترین دلایل کمر درد در افراد بالای ۵۰ سال است. درد ، التهاب و خشکی ستون فقرات از مهم ترین علاپم آرتروز ستون فقرات هستند که افراد را درگیر خود می کنند.

دفورمیتی های ستون فقرات همچون اسکولیوز یا کیفوز از جمله عواملی هستند که ریسک بروز کمردرد را افزایش می دهد.

وارد شدن ضربه شدید به ستون فقرات که سبب شکستگی ، دررفتگی و … در ستون فقرات می شود میز سبب بروز درد شدید در کمر می شود.

شکستگی فشاری در مهره ها که در اثر وارد شدن فشارهای تکراری به ستون فقرات رخ می دهند نیز از جمله عواملی هستند که منجر به بروز کمردرد می شوند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در بلوار دریا – فیزیوتراپی در غرب تهران – دکتر فیزیوتراپی – لیزر پرتوان در سعادت آباد

keyboard_arrow_up