راه های تسکین کمردرد

راه های تسکین کمردرد

راه های تسکین کمردرد

زمانی که کمردرد دارید، خوابیدن می تواند سخت باشد. این می تواند یک چرخه معیوب باشد زیرا وقتی به اندازه کافی نمی خوابید، ممکن است کمردرد شما بدتر شود. وضعیت خواب نامناسب نیز می تواند کمردرد را تشدید کند. سعی کنید به پهلو دراز بکشید. یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید تا ستون فقرات در وضعیت خنثی قرار گیرد و فشار روی کمرتان کاهش یابد. اگر نیاز دارید به پشت بخوابید، یک بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید. حتما روی یک تشک سفت راحت بخوابید.

وضعیت نامناسب می تواند کمردرد را بدتر کند، به خصوص اگر برای مدت طولانی بنشینید. روی کیبورد خود غرق نشوید. صاف بنشینید، شانه های خود را شل کنید و بدنتان را به پشتی صندلی تکیه دهید. سعی کنید یک بالش یا یک حوله نورد بین کمر و صندلی خود قرار دهید. پاهای خود را صاف روی زمین نگه دارید.

فیزیوتراپی یکی از موثرترین راه های تسکین کمردرد است. فیزیوتراپیست ها می توانند به شما یاد بدهند که چگونه بنشینید، بایستید و حرکت کنید به گونه ای که ستون فقرات شما را در یک راستا قرار دهد و فشار روی کمر را کاهش دهد. آنها همچنین می توانند تمرینات تخصصی را به شما آموزش دهند که ماهیچه های مرکزی را که پشت شما را پشتیبانی می کنند، تقویت می کند. یک هسته قوی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کمردرد بیشتر در آینده است. مطالعات نشان می دهد که وقتی قدرت، انعطاف و استقامت خود را افزایش می دهید، کمردرد کاهش می یابد – اما زمان می برد.
دستکاری ستون فقرات توسط فیزیوتراپیست می تواند به رفع مشکلات ساختاری ستون فقرات و بازگرداندن تحرک از دست رفته کمک کند.
تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) نیز از مدالیته های فیزیوتراپی است که طی آن پالس های الکتریکی خفیف به اعصاب ارسال می شود تا سیگنال های درد دریافتی را مسدود کنند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد خدمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات را بر اساس بروزترین متدهای درمانی و پیشرفته ترین تجهیزات فیزیوتراپی ارائه می دهند.

دو نوع مسکن بدون نسخه وجود دارد که اغلب به درمان کمردرد کمک می کند: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و استامینوفن. هر دو عوارض جانبی دارند و برخی افراد ممکن است نتوانند آنها را مصرف کنند. قبل از مصرف مسکن ها با پزشک خود صحبت کنید. و انتظار نداشته باشید که دارو به تنهایی مشکل درد شما را حل کند. مطالعات نشان می دهد که احتمالاً به بیش از یک نوع درمان نیاز خواهید داشت.

برخی از افراد ممکن است برای کمک به کاهش درد به داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی قوی یا داروهای مخدر نیاز داشته باشند. در صورت مصرف هر گونه داروی دیگر – از جمله داروهای بدون نسخه – برای جلوگیری از مصرف بیش از حد مواد فعال خاص، مهم است که با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. پزشک شما همچنین ممکن است شل کننده های عضلانی را برای کمک به کاهش اسپاسم عضلانی دردناک تجویز کند.

سایر راه های تسکین کمردرد

پزشک ممکن است تزریق ستون فقرات را برای کمک به کاهش کمردرد توصیه کند. انواع مختلفی از تزریق وجود دارد که پزشکان متخصص در تسکین درد ممکن است از آنها استفاده کنند. به عنوان مثال، تزریق یک کورتیکواستروئید می تواند به تسکین التهابی که باعث درد می شود کمک کند. بسته به نوع تزریق، پزشک ممکن است تعداد دوزهای شما را در سال محدود کند تا از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری شود.

بیش از یک یا دو روز استراحت نکنید. مهم است که بلند شوید و به آرامی دوباره شروع به حرکت کنید. مشخص شده است که ورزش یکی از موثرترین راه ها برای تسکین سریع کمر درد است. شنا، پیاده روی یا یوگا را امتحان کنید.

استفاده منظم از کمپرس یخ در نواحی دردناک کمر ممکن است به کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب کمک کند. این کار را چند بار در روز و هر بار تا ۲۰ دقیقه امتحان کنید. کیسه یخ را در یک حوله نازک بپیچید تا از پوست خود محافظت کنید.

برای کمک به شل شدن عضلات و افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده، از یک پد گرم کننده یا بسته گرم استفاده کنید. همچنین می توانید برای کمک به آرامش، حمام آب گرم را امتحان کنید. 

مراجعه به روانشناس برای کمردرد ممکن است عجیب به نظر برسد. اما مطالعات نشان می دهد که درمان شناختی رفتاری در کوتاه مدت و بلند مدت در کمک به کمردرد مزمن بسیار موثر است. برای مثال، CBT ممکن است نحوه تفکر افراد مبتلا به کمردرد در مورد فعالیت بدنی – و چرایی اجتناب از آن – را هدف قرار دهد تا به تغییر نحوه واکنش آنها به فعال بودن کمک کند. افرادی که CBT انجام می دهند کاهش قابل توجهی در درد و ناتوانی گزارش کرده اند.

بیوفیدبک تراپی نیز از تکنیک های درمان است که به شما کمک می کند مغز خود را برای کنترل پاسخ خود به درد آموزش دهید. شما یاد می گیرید که تنفس، ضربان قلب، جریان خون و تنش عضلانی خود را تعدیل کنید. برخی از مطالعات نشان داده اند که بهتر از دارو در کاهش کمردرد است و شدت درد را تا حدود ۳۰ درصد کاهش می دهد. 

اگر دیسک بیرون زده به عصب فشار وارد می کند، جراح ممکن است دیسککتومی را برای برداشتن برخی از مواد دیسک توصیه کند. یا لامینکتومی ممکن است برای رفع فشار ناحیه ای که روی اعصاب یا نخاع فشار وارد می کند توصیه شود. فیوژن ستون فقرات ممکن است برای کمک به ثبات ستون فقرات انجام شود. مانند همه جراحی‌ها، این جراحی‌ها خطراتی دارند و همیشه موفقیت‌آمیز نیستند. بنابراین آنها باید آخرین گزینه باشند.

 

کلمات مرتبط :

راه های تسکین کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در سعادت آباد

keyboard_arrow_up