روشهای درمان دیسک کمر

اکثر موارد علائم فتق دیسک کمر خود به خود در عرض شش هفته برطرف می شود، بنابراین به بیماران توصیه می شود که درمان های غیر جراحی را شروع کنند. با این حال، این می تواند با ماهیت و شدت علائم متفاوت باشد.

داروهای ضد درد در شروع درد می تواند مفید باشد. 

کنترل اولیه درد برای فتق دیسک کمر

کنترل درد شدید، فوری ترین نیاز در هنگام بروز علائم است. گزینه های اولیه کنترل درد احتمالاً شامل موارد زیر است:

برنامه یخ. استفاده از یخ یا کیسه سرد ممکن است برای کاهش التهاب اولیه و اسپاسم عضلانی مرتبط با فتق دیسک کمر مفید باشد. ماساژ یخ نیز می تواند مفید باشد. یخ در ۴۸ ساعت اول پس از شروع کمردرد بیشترین تاثیر را دارد.

داروهای ضد درد پزشک شما ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای درمان درد و التهاب توصیه کند.
شل کننده های عضلانی اسپاسم عضلانی ممکن است همراه با فتق دیسک کمر باشد و این داروهای تجویزی ممکن است اسپاسم های دردناک را تسکین دهند.

گرما درمانی. استفاده از گرما می تواند به تسکین اسپاسم دردناک عضلانی پس از ۴۸ ساعت اول کمک کند. پدهای گرمایشی، کمپرس گرم و روکش های حرارتی چسبی همگی گزینه های خوبی هستند. گرمای مرطوب، مانند حمام آب گرم، ممکن است ترجیح داده شود.

گرما و یخ. برخی افراد دریافتند بسته های سرد و گرم متناوب حداکثر تسکین درد را فراهم می کند.

استراحت در بستر برای درد شدید بهتر است به یک یا دو روز محدود شود، زیرا استراحت طولانی منجر به سفتی و درد بیشتر می شود. پس از آن زمان، فعالیت سبک و حرکت مکرر – با استراحت در صورت نیاز – توصیه می شود. از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین باید اجتناب شود.

روشهای درمان دیسک کمر برای تسکین درد طولانی مدت

فیزیوتراپی در آموزش کشش های هدفمند و تمرینات توانبخشی مهم است. این برنامه همچنین ممکن است راه های ایمن تری را برای انجام فعالیت های معمولی مانند بلند کردن و راه رفتن به بیمار آموزش دهد.

تزریق اپیدورال داروهای استروئیدی می تواند در برخی موارد باعث تسکین درد شود. هدف از تزریق استروئید اپیدورال، تسکین درد کافی برای بیمار است تا بتواند در توانبخشی پیشرفت کند. اثرات متفاوت است و تسکین درد موقتی است.

دستکاری ستون فقرات که توسط متخصص فیزیوتراپیست انجام می شود نیز ممکن است درد را کاهش داده و محیط درمانی بهتری را فراهم کند.

در طب سوزنی از سوزن های نازک به اندازه مو استفاده می شود که در نزدیکی ناحیه درد وارد پوست می شوند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده طب سوزنی را به عنوان درمانی برای کمردرد تایید کرده است.

درمان شناختی رفتاری می تواند در مدیریت درد سیاتیک مفید باشد. این درمان به افراد کمک می کند تا رفتارهای خودتخریب کننده را کنترل و تغییر دهند. یک درمانگر در جلسات حضوری یا آنلاین به بیمار کمک می کند. یک درمانگر همچنین ممکن است در آموزش تکنیک هایی مانند مراقبه ذهنی و تجسم برای کاهش درد مفید باشد.

ماساژ درمانی می تواند با افزایش گردش خون، شل کردن عضلات و آزادسازی مسکن های طبیعی بدن به نام اندورفین، کمردرد را کاهش دهد.

روشهای درمان دیسک کمر تا حد زیادی به مدت زمانی که بیمار علائم داشته است و شدت درد بستگی دارد. علائم خاص (مانند ضعف یا بی حسی) و سن بیمار نیز ممکن است از عوامل باشند.

جراحی

جراحی از دیگر روشهای درمان دیسک کمر است و در صورتی که درد و سایر علائم فتق دیسک کمر پس از شش هفته ادامه یابد، اغلب جراحی در نظر گرفته می شود. فتق دیسک کمر شایع ترین دلیل جراحی ستون فقرات در بزرگسالان در طول سال های کاری است

میکرودیسککتومی کمر
اگر علائم فتق دیسک کمر پس از ۶ هفته درمان غیرجراحی برطرف نشد، میکرودیسککتومی کمر ممکن است در نظر گرفته شود. ا

ممکن است جراحی توصیه شود اگر:

  • درد شدید وجود دارد و فرد در حفظ سطح معقول عملکردهای روزانه مانند ایستادن یا راه رفتن مشکل دارد.
  • فرد علائم عصبی پیشرونده ای مانند بدتر شدن ضعف پا و/یا بی حسی را تجربه می کند.
  • از دست دادن عملکرد روده و مثانه وجود دارد.
  • داروها، فیزیوتراپی و یا سایر درمان های غیرجراحی علائم را به میزان قابل توجهی کاهش نداده اند.
  • در برخی موارد، قبل از اینکه بیمار شش هفته مراقبت های غیرجراحی را کامل کند، به جراحی نیاز است.

 

کلمات مرتبط :

روشهای درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی فتق دیسک کمر – فیزیوتراپی در سعادت آباد – دکتر فیزیوتراپی در غرب تهران

keyboard_arrow_up