روشهای درمان فتق دیسک کمر با توجه به شدت بیرون زدگی دیسک ، سن بیمار ، میزان درد و همچنین میزان فعالیت بیمار متفاوت است.

اگر فتق دیسک را تجربه می کنید، احتمالاً با ناراحتی ها و دردهایی که این وضعیت می تواند ایجاد کند آشنا هستید. همانطور که شما با مشکلات فتق دیسک روبرو می شوید، معمولا تعجب می کنید که آیا فتق دیسک شما بدون جراحی قابل رفع است یا خیر.

خوشبختانه پزشکان گزینه های زیادی برای درمان فتق دیسک قبل از جراحی دارند. 

روشهای درمان فتق دیسک کمر

تقریباً ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد در برخی مواقع کمردرد را تجربه می کنند، اما بیشتر آنها نیازی به جراحی ندارند. همین امر در مورد فتق دیسک نیز صدق می کند. در اینجا چند درمان غیر جراحی متداول برای فتق دیسک وجود دارد که پزشک قبل از جراحی آن را دنبال می کند.

فیزیوتراپی

در گذشته توصیه های پزشکی برای فتق دیسک این بود که یک تا دو هفته در رختخواب استراحت کنید. پزشکان از آن زمان موضع خود را تغییر دادند و توافق کردند که فعال ماندن برای توانایی بدن شما برای بهبودی بسیار ضروری‌تر است. در حالی که مقداری استراحت قابل قبول و ضروری است، باید سعی کنید تا حد امکان فعال باشید.

دانستن میزان فعالیت کافی یا بیش از حد به تنهایی ممکن است گیج کننده باشد. یک فیزیوتراپیست (PT) می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چقدر باید ورزش کنید. آن ها خواهند:

  • سطوح فعالیت خود را پیگیری کنید.
  • تمرینات تقویت عضلات را انجام دهید.
  • انعطاف پذیری خود را افزایش دهید.
  • به شما کمک می کند تا بدون تشدید آسیب به بهبودی خود ادامه دهید.

فیزیوتراپی از موثرترین روشهای درمان فتق دیسک کمر و شامل روشهای فعال و غیرفعال است. برخی از تمرینات غیرفعال که ممکن است با فیزیوتراپی برای فتق دیسک مواجه شوید عبارتند از:

  • ماساژ بافت های عمیق
  • کشش درمانی
  • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

در حالی که تمرینات غیرفعال ماهیچه ها را از طریق نیروی بیرونی منقبض و شل می کند، تمرینات فعال مستلزم انقباض و شل کردن مستقیم عضلات است. در اینجا چند نمونه از تمرینات فعال آورده شده است:

  • تمرینات هوازی
  • تمرینات تقویتی
  • تمرینات کششی

متخصصان فیزیوتراپی می توانند از طریق دستکاری ستون فقرات به فتق دیسک کمک کنند. پس از ارزیابی ستون فقرات شما، یک متخصص فیزیوتراپی آن را تنظیم می کند تا آن را در راستای مناسب قرار دهد و فشار روی دیسک و اعصاب را کاهش دهد.

گرما و سرما درمانی

درمان سرد و گرم متناوب بر روی فتق دیسک اثر دو برابری دارد. سرما درمانی التهاب را کاهش می دهد و درد را تسکین می دهد. در مقابل، گرما درمانی گردش خون را افزایش می دهد و باعث بهبودی می شود. از آنجایی که سرد و گرم متضاد یکدیگر هستند، تأثیر هر روش درمانی بر فتق دیسک نیز متضاد است. به این ترتیب، شما باید با سرما درمانی شروع کنید. سپس، هنگامی که سرما درمانی درد شما را تسکین داد، مقداری گرما برای افزایش جریان خون و تسریع بهبودی اعمال کنید.

داروها

پزشک شما ممکن است داروهای بدون نسخه (OTC) یا با نسخه را برای درد فتق دیسک توصیه کند. اگر درد شما شدید باشد، ممکن است داروهای تجویزی را به عنوان یک درمان مرتبه اول دنبال کنند. اگر درد خفیف یا قابل کنترل باشد، ممکن است داروهای OTC را برای کمک به درد پس از فیزیوتراپی یا سایر روشهای درمان فتق دیسک کمر توصیه کنند. برخی از داروهای OTC برای تسکین درد فتق دیسک عبارتند از:

استامینوفن: درد را تسکین می دهد اما التهاب را کاهش نمی دهد. برای فتق دیسک، استامینوفن به مقدار کافی قابل قبول است اما مطلوب نیست زیرا درد را بدون کاهش تورم می پوشاند. بدون کاهش التهاب، تسکین موقت درد می تواند خطر تشدید فتق دیسک را افزایش دهد.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs): NSAID ها شامل ایبوپروفن (Advil)، ناپروکسن (Aleve) و اسید استیل سالیسیلیک (آسپرین) هستند.  التهاب را کاهش می دهند و درد را کاهش می دهند و خطر آسیب بیشتر را کاهش می دهند. 

شل کننده های عضلانی:به دلیل کیفیت اعتیادآور، شل کننده های عضلانی مانند بنزودیازپین ها برای درمان دردهای حاد شدید ناشی از فتق دیسک مناسب هستند. آنها با شل کردن ماهیچه های شما تسکین درد قابل توجهی را ارائه می دهند.

استروئیدها:استروئیدها برای کاهش التهاب عالی هستند. با این حال، آنها می توانند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را در صورت مصرف بیش از حد افزایش دهند. بنابراین پزشکان استروئیدها را با احتیاط تجویز می کنند.

جراحی

در صورتی که روشهای غیرجراحی نتوانند کمکی به تسکین علائم بیمار و بهبود شرایط وی بکنند جراحی به عنوان آخرین گزینه درمانی توصیه می شود.

 

مقالات مرتبط :

کمردرد چیست؟

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

تمرینات مناسب دیسک کمر

keyboard_arrow_up