روش درمانی مکنزی برای کمک به درمان اختلالات ستون فقرات و دیگر مفاصل بدن که سبب بروز عوارضی همچون درد، تورم، اسپاسم و گرفتگی، کاهش دامنه حرکتی و… شده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

روش مکنزی به عنوان یک روش تشخیصی نیز توسط متخصصان فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت تست های بالینی برای ارزیابی جامع بدن نیز به کار می روند. تمرینات مکنزی یکی از جامع ترین روش ها در درمان اختلالات ستون فقرات و کمک به تسکین درد ناشی از آن ها هستند.

روش درمانی مکنزی با تکیه بر تسکین درد کمک زیادی به بهبود کیفیت زندگی افراد می کند.

ستون فقرات و نواحی مرتبط با آن از جمله گردن، کمر و… می تواند به دلایل مختلف دچار آسیب هایی شود که این آسیب ها با علائمی از جمله درد، تورم، اسپاسم و گرفتگی، کاهش دامنه حرکتی و… همراه هستند ، روش درمانی مکنزی یکی از روش های موثر و مفید در درمان این مشکلات است که توسط متخصصان فیزیوتراپی که دوره های لازم در این زمینه را دیده اند ارائه می شود.

تمرینات مکنزی دارای انواع مختلفی بوده و به شکل های مختلفی انجام می شود و فیزیوتراپیست با توجه به نیاز هر بیمار برنامه تمرینی خاص وی را تنظیم کرده و نحوه انجام تمرینات را به او آموزش می دهد

.اولین و مهمترین حلقه در روش درمانی مکنزی انجام ارزیابی بالینی دقیق بیمار و بررسی موقعیت هایی است که سبب افزایش یا کاهش علائم بیمار می شود.

هدف اصلی این روش برطرف کردن عواملی است که باعث ایجاد درد در ناحیه کمر و گردن شده اند، البته که این روش برای موارد تشخیصی نیز کاربرد دارد.

ارائه تمرینات ورزشی خاص یکی از موثرترین راهکارهای فیزیوتراپی در درمان مشکلات سیستم اسکلتی است ، فیزیوتراپیست همچنین آموزش هایی برای اصلاح پوسچر بدن حین انجام فعالیت های روزمره برای پیشگیری از بروز مشکلات اسکلتی به بیمار خواهد کرد.

روش درمانی مکنزی

روش درمانی مکنزی برای چه افرادی مناسب است؟

افراد مبتلا به کمردرد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر ، جابجایی مهره ها و مشکلات این چنینی که درد آن ها با خم و راست شدن ستون فقرات تشدید می شود. کمک به بهبود علائم دیسک کمر یکی از هم ترین موارد کاربرد این روش درمانی است.

افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی در ناحیه کمر و گردن شده اند نیز می توانند از این روش درمانی و فواید آن بهره ببرند.

افراد مبتلا به گردن درد که دچار درد و التهاب در ناحیه گردن هستند و از خشکی و سفتی گردن رنج می برند نیز می توانند از مزایای روش مکنزی بهره ببرند.

افرادی که دچار آسیب های زانو شده در صورتی که تحت درمان با این روش قرار بگیرند می توانند به بهبودی قابل توجهی رسیده تا جایی که نیاز به انجام جراحی در این افراد تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند.

فواید و اهداف

  • تسکین و کاهش درد 
  • بازگشت عملکرد طبیعی فرد برای انجام فعالیت های روزمره
  • جلوگیری از تشدید درد و بروز مجدد درد
  • به حداقل رساندن نیاز به انجام جراحی های ستون فقرات با کمک به تسکین درد
  • بهبود کیفیت زندگی

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سعادت آباد – دکتر کمالی حکیم – فیزیوتراپی در بلوار دریا – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در میدان کاج – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی سیاتیک – درمان دستی ستون فقرات

keyboard_arrow_up