علائم تنگی کانال نخاع

علائم تنگی کانال نخاع

علائم تنگی کانال نخاع بسته به محل و شدت تنگی ستون فقرات در افراد مختلف متفاوت است و می تواند عوارض مختلفی را به همراه داشته باشد.

نخاع دسته ای از اعصاب است که از طریق تونلی که توسط مهره ها تشکیل شده است می گذرد. این تونل را کانال نخاعی می نامند. تنگی ستون فقرات کمری به باریک شدن کانال نخاعی در قسمت پایین کمر گفته می شود. تنگی، به معنای باریک شدن، می‌تواند باعث فشار بر نخاع یا اعصابی شود که از نخاع به عضلات می‌روند.

تنگی کانال نخاعی ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات اتفاق بیفتد اما در قسمت پایین کمر شایع‌تر است. این قسمت از ستون فقرات ناحیه کمر نامیده می شود. پنج مهره کمری ستون فقرات بالایی را به لگن متصل می کند.

تنگی کانال نخاعی سبب می شود فرد برای راه رفتن ، ایستادن و انجام فعالیت ها دچار درد و مشکل شود.

علائم تنگی کانال نخاع

درد رادیکولار که می تواند از ستون فقرات به بازو یا پا، یا کمتر به هر دو بازو یا پا منتشر شود. این درد می تواند از یک درد یا حساسیت مبهم تا درد یا احساس سوزش مانند شوک الکتریکی باشد.

رادیکولوپاتی، که شامل عوارض عصبی ناشی از فشردگی ریشه عصب نخاعی، مانند سوزن سوزن شدن، بی حسی، یا ضعفی است که به بازو یا پا می رود.

میلوپاتی، که شامل عوارض عصبی ناشی از فشردگی نخاع، مانند گزگز، بی‌حسی، یا ضعف است که به هر دو دست و یا پا وارد می‌شود. میلوپاتی همچنین می تواند شامل اختلال عملکرد در سایر نقاط بدن، مانند مشکلات کنترل مثانه و روده شود و مشکلاتی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع را ایجاد کند.

در حالی که تنگی نخاعی معمولاً با دردی همراه است که به پا یا بازو منعکس می‌شود، گاهی اوقات درد بیشتر به صورت موضعی در ستون فقرات احساس می‌شود، مانند کمردرد یا گردن درد

شروع علائم تنگی کانال نخاع

به طور کلی، علائم تنگی نخاعی اغلب به صورت زیر مشخص می شود:

  • تسکین درد با استراحت
  • در طول زمان به آرامی پیشرفت می کند
  • درد معمولا دوره ای است و درد مزمن نیست.
  • تشدید درد هنگام ایستادن و نشستن به مدت طولانی و یا در طی فعالیت هایی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری

علائم تنگی کانال نخاع بر اساس مکان

تنگی کانال نخاعی بیشتر در ستون فقرات کمری و گردنی دیده می شود. به ندرت در ستون فقرات قفسه سینه رخ می دهد. تنگی نخاعی همچنین ممکن است در مکان‌های متعددی مانند ستون فقرات گردنی و کمری (تنگی پشت سر هم) رخ دهد.

بسته به محل وقوع (کمر یا گردن)، علائم می تواند متفاوت باشد.

تنگی ستون فقرات گردنی
تنگی نخاع در ستون فقرات گردنی ممکن است عصب های نخاع گردنی را تحت فشار قرار دهد و درد، گزگز، بی حسی و یا ضعف بازوها را به همراه داشته باشد.

تنگی کانال نخاعی کمری
تنگی نخاع در ستون فقرات کمری ممکن است عصب های نخاعی کمری را تحت فشار قرار دهد و درد، گزگز، بی حسی و یا ضعف پاها را به همراه داشته باشد. 

درمان تنگی کانال نخاعی

درمان این عارضه در اغلب موارد با روشهای محافظه کارانه و غیرجراحی امکان پذیر است و جراحی بندرت و در شرایطی که عوارض جدی برای بیمار ایجاد شده باشد به عنوان آخرین گزینه درمانی توصیه می شود.

درمان تنگی کانال نخاعی بر اساس علائم تنگی کانال نخاعی با روشهای متفاوتی انجام می گیرد و فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روش در درمان این عارضه شناخته می شود.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی کمک زیادی به بهبود علائم تنگی کانال نخاعی و جلوگیری از پیشرفت آن ما می کند که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد می توانید از آن بهره مند شوید ، آن دسته از عزیزانی که به دلیل درد و دیگر شرایط بیماری توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل که توسط متخصصان ما ارائه می شود بهره ببرند.

برخی از افراد ممکن است با استفاده از بریس گردن یا کمربند احساس آرامش کنند، که می تواند به جلوگیری از حرکت دردناک ستون فقرات کمک کند. اگرچه، پوشیدن بریس معمولاً فقط برای دوره‌های کوتاه مدت توصیه می‌شود تا از تغییر شرایط بیشتر عضلات جلوگیری شود، که می‌تواند منجر به حمایت کمتر از ستون فقرات و درد بیشتر شود.

در صورت نیاز به جراحی نیز انجام فیزیوتراپی منظم برای بازیابی قدرت و تحرک ستون فقرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

کلمات مرتبط :

علائم تنگی کانال نخاع – فیزیوتراپی برای تنگی کانال نخاعی – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در سعادت آباد

keyboard_arrow_up