علت فتق دیسک کمر

علت فتق دیسک کمر

علت فتق دیسک کمر

ستون مهره یا ستون فقرات از ۳۳ مهره تشکیل شده است که توسط دیسک های بین مهره ای از هم جدا شده اند.

ستون فقرات به ۴ ناحیه تقسیم می شود:

ستون فقرات گردنی: ۷ مهره اول که در گردن قرار دارند

ستون فقرات سینه ای: ۱۲ مهره بعدی که در ناحیه قفسه سینه قرار دارند

ستون فقرات کمری: ۵ مهره بعدی که در قسمت پایین کمر قرار دارند

ستون فقرات خاجی: پایین ترین ۵ مهره، که در زیر کمر قرار دارد، همچنین شامل ۴ مهره است که استخوان دنبالچه (دنباله) را تشکیل می دهند.

ستون فقرات کمری از ۵ بخش استخوانی در ناحیه کمر تشکیل شده است که در آن بیماری دیسک کمر رخ می دهد.

با افزایش سن، دیسک بین مهره ای ممکن است مایع خود را از دست داده و خشک شود. با این اتفاق، دیسک اسفنجی (که بین قسمت های استخوانی ستون فقرات قرار دارد و به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند) فشرده می شود. این ممکن است منجر به شکستگی حلقه بیرونی سخت شود. این به هسته یا داخل حلقه اجازه می دهد تا بیرون بزند. در این شرایط فتق دیسک رخ می دهد.

بیشتر فتق‌ های دیسک در قسمت تحتانی ستون فقرات کمری، بخصوص بین مهره‌های چهارم و پنجم کمری و بین مهره پنجم کمری و مهره اول خاجی (سطوح L4-5 و L5-S1) اتفاق می‌افتد.

فتق دیسک کمر می تواند باعث ایجاد درد در کمر و پا شود که در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند. این می تواند منجر به ضعف یا بی حسی پا و مشکل در کنترل روده و مثانه شود.

حفظ وزن مناسب، شرکت در ورزش منظم و استفاده از وضعیت بدنی خوب می تواند خطر بروز فتق دیسک کمر را کاهش می دهد.

علت فتق دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر به دلیل تغییر در ساختار دیسک نرمال ایجاد می شود. بیشتر اوقات، فتق دیسک در نتیجه افزایش سن و شکسته شدن طبیعی دیسک رخ می دهد. گاهی اوقات، آسیب شدید می تواند باعث فتق دیسک طبیعی شود. همچنین آسیب ممکن است باعث بدتر شدن فتق دیسک شود.

اگرچه سن شایع ترین خطر است، اما عدم تحرک بدنی می تواند باعث ضعیف شدن عضلات پشت و شکم شود که ممکن است به درستی از ستون فقرات حمایت نکنند. صدمات کمر نیز زمانی افزایش می‌یابد که افرادی که معمولاً فعالیت بدنی ندارند در فعالیت‌های بیش از حد سخت شرکت کنند. کارهایی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین و پیچاندن ستون فقرات دارند نیز می توانند باعث آسیب به کمر شوند.

وارد شدن ضربات شدید به ستون مهره ها و آسیب دیدگی ستون فقرات در گذشته نیز خطر بروز فتق دیسک کمر را افزایش می دهند.

اضافه وزن و چاقی بیش از حد نیز فشار زیادی به ستون فقرات وارد می کند و با افزایش خطر بروز فتق دیسک همراه است.

ورزشهایی مانند وزنه برداری که در طی آن ها فشار زیادی در زمان کوتاه به ستون فقرات وارد می شوند خطر بروز این عارضه را افزایش می دهند.

علائم دیسک کمر

علائم فتق دیسک بسته به محل فتق و اینکه چه ریشه عصبی به آن فشار می آورد متفاوت است. 

شایع ترین علائم عبارتند از :

  • کمر درد مزمن که با حرکت، سرفه، عطسه یا ایستادن برای مدت طولانی بدتر شود
  • گرفتگی عضلات پشت
  • انتشار درد به باسن و پاها (سیاتیک)
  • ضعف عضلانی در پاها
  • بی حسی در پاها
  • کاهش رفلکس در زانو یا مچ پا
  • مشکلات کنترل ادرار و مدفوع

 فیزیوتراپی در درمان فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روش درمان دیسک کمر و تسکین علائم آن شناخته می شود که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت‌ آباد ارائه می شود ، درمانگران ما ابتدا شرح حال دقیقی از شرایط بیماران به عمل آورده و برنامه درمانی متناسب با شرایط هر بیمار را در نظر می گیرند.

برنامه درمانی شامل تمرینات ورزشی ، تکنیک های درمان دستی ، سوزن خشک و مدالیته های ضددرد می شود که بر اساس نیاز بیماران ارائه می شود.

 

کلمات مرتبط :

علت فتق دیسک کمر – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی – دلایل بیرون زدگی دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی در سعادت آباد

keyboard_arrow_up