علل کمردرد

علل کمردرد

علل کمردرد

طیف وسیعی از دلایل برای کمردرد وجود دارد. آنها شامل شرایط حاد مانند کشیدگی عضلانی یا مشکلات مزمن و جدی تر مانند اسکولیوز یا حتی سرطان هستند. تسکین کمردرد با پی بردن به علت اصلی شروع می شود، بنابراین می توان درمان را متناسب با آن انجام داد.

بسیاری از کمردردها در عرض چند روز یا چند هفته با استراحت، داروهای بدون نسخه و تمرینات فیزیوتراپی برطرف می شوند. علل شدیدتر ممکن است نیاز به مراقبت و درمان مداوم داشته باشد، از جمله جراحی برای شرایطی از جمله سیاتیک.

علل کمردرد

کشیدگی و رگ به رگ شدن

کشیدگی و رگ به رگ شدن شایع ترین علت کمردرد است.کشیدگی به پارگی عضله یا تاندون (که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کند) اشاره دارد، در حالی که رگ به رگ شدن به آسیب یک رباط (که استخوان ها را در یک مفصل متصل می کند) اشاره دارد. پارگی تاندون یا رباط ممکن است در اثر سقوط یا آسیب ورزشی، یا در اثر استفاده بیش از حد از یک مفصل که به عنوان آسیب استرس مکرر شناخته می شود، ایجاد شود. این درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و اغلب به عنوان دردی توصیف می شود که به سمت باسن حرکت می کند. درد با حرکت بدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد.

علائم همراه:

  • کمردرد
  • سفتی عضلات
  • اسپاسم عضلانی
  • کاهش دامنه حرکتی 

آسیب دیسک ها

دیسک های بین مهره ای بین استخوان های ستون فقرات قرار دارند و به عنوان بالشتک های ضربه گیر عمل می کنند. دیسک ها معمولاً به دلیل عوامل خطر از جمله:

  • افزایش سن
  • تروما یا جراحت
  • استرس ناشی از چاقی
  • آسیب استرس مکرر
  • سیگار کشیدن و … ضعیف می شوند و ریسک آسیب دیدگی آن ها افزایش پیدا می کند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، یک دیسک می تواند شروع به بیرون زدگی به سمت بیرون کند.

پارگی دیسک در ناحیه کمر می تواند باعث درد شدید کمر شود که ممکن است به سمت باسن، کشاله ران و ساق پا حرکت کند. پارگی دیسک در گردن می تواند باعث دردی شود که به سمت پایین بازو حرکت می کند. همچنین ممکن است باعث ضعف عضلانی، بی حسی و گزگز شود

سایر علل کمردرد

آرتروز

آرتروز ستون فقرات نوعی آرتریت است که در اثر ساییدگی و پارگی غضروف بین استخوان های ستون فقرات ایجاد می شود. همانطور که غضروف از بین می رود، می توانید کمردردی مبهم، دردناک یا ضربان دار را تجربه کنید که با حرکت بدتر می شود.

سفتی مفاصل و کاهش دامنه حرکتی نیز از عوارض آرتروز ستون فقرات هستند.

با پیشرفت بیماری، رشد استخوانی می تواند ایجاد شود. این خارهای استخوانی می توانند ریشه های عصبی مجاور را تحت فشار قرار دهند و باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن شبیه به پارگی دیسک شوند.

سیاتیک

سیاتیک به احساس درد عصبی اشاره دارد که به سمت پایین پا می رود. این اصطلاح یک نام اشتباه است زیرا عصب سیاتیک (عصب بزرگی در ساق پا که توسط ریشه های عصبی که از ستون فقرات کمری جدا می شوند تشکیل می شود) به طور خاص در این شرایط تحریک نمی شود. تحریک ریشه های عصبی کمر باعث سیاتیک می شود.

سیاتیک می تواند ناشی از پارگی دیسک، خار استخوان یا آسیب به لگن، باسن یا ران باشد. دیابت، بارداری و نشستن طولانی مدت نیز از عوامل خطر هستند.

وضعیتی به نام سندرم پیریفورمیس نیز می‌تواند باعث سیاتیک شود زمانی که عضله پیریفورمیس مجاور دچار اسپاسم شود.

سیاتیک باعث بروز دردی می شود که از ناحیه کمر به باسن و گاهی به پایین ساق پا و به کف پا کشیده می شود. گزگز، بی حسی و ضعف عضلانی شایع است.

دیگر دلایل کمردرد

تنگی کانال نخاعی

با افزایش سن، کانال نخاعی که طناب نخاعی را در بر می گیرد، می تواند شروع به باریک شدن کند. این به عنوان تنگی کانال نخاعی شناخته می شود. آرتریت نخاعی همچنین می تواند باعث رشد بیش از حد استخوان در داخل کانال شود.

اگر کانال نخاعی شما بیش از حد سفت شود و اعصاب را تحت فشار قرار دهد، می توانید دردهای تیراندازی را در ناحیه کمر و باسن، ضعف عضلانی، بی حسی و گزگز احساس کنید.

سایر علل تنگی کانال نخاعی عبارتند از اسکولیوز، بیماری پاژه استخوان، و ترومای نخاعی.

پوکی استخوان

پوکی استخوان نازک شدن و ضعیف شدن استخوان ها و یکی از علل کمردرد است. کمردرد همراه با پوکی استخوان اغلب به دلیل شکستگی فشاری در ستون فقرات است. شکستن می تواند بدون هشدار، اغلب پس از انجام کاری به سادگی عطسه یا خم شدن رخ دهد

کمردرد می تواند از مبهم تا شدید متغیر باشد. اغلب در قسمت پایین یا وسط کمر احساس می شود و با حرکت بدتر می شود. در موارد نادر، درد ممکن است به پاها نیز منتشر شود.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری التهابی است که باعث می شود استخوان های کوچک ستون فقرات به هم جوش بخورند. این منجر به کمردرد، سفتی ستون فقرات، و حالت قوز شده، اغلب قبل از ۴۰ سالگی می شود. کمردرد با ورزش بهبود می یابد و در شب بدتر می شود.

درمان کمردرد

درمان کمردرد اغلب به زمان نیاز دارد. بیشتر افراد با استراحت و اجتناب از فعالیت هایی که به کمر فشار وارد می کنند، بهبود می یابند. درمان های دیگر ممکن است برای کاهش درد و بازیابی عملکرد ستون فقرات یا عضلات پشت استفاده شود.

استراحت، همراه با استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس گرم، از سریع ترین راه ها برای تسکین کمردرد است. این درمان ممکن است روند بهبود را تسریع کند زیرا یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند. گرما برای کمردرد مفید است زیرا جریان خون را تقویت می کند و به آرامش بافت ها کمک می کند

البته به خاطر داشته باشید که استراحت لزوماً به معنای استراحت طولانی مدت در رختخواب نیست. فعالیت بدنی کم شدت برای کمک به کوتاه کردن زمان بهبودی شما مهم است.

اگر استراحت و استفاده از یخ و گرما برای کاهش درد شما کافی نباشد، ممکن است داروها تجویز شوند.

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

فیزیوتراپی برای کمک به تقویت و کشش عضلات کمر، بهبود تحرک و کاهش کمردرد توصیه می شود.

فیزیوتراپی کمر و ستون فقرات موثرترین روش درمان کمردرد است که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد با استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی و بر اساس بروزترین متدهای درمانی ارائه می شود.

عزیزانی که به دلیل کمردرد و مشکلات حرکتی ناشی از آن توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

 

کلمات مرتبط :

علل کمردرد – فیزیوتراپی برای کمردرد – فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی سیاتیک

keyboard_arrow_up