فواید گرما درمانی برای کمردرد

فواید گرما درمانی برای کمردرد

فواید گرما درمانی برای کمردرد

گرما درمانی برای تسکین درد و التیام سایر علائم انواع کمردرد کاربرد دارد و توسط پزشکان و متخصصان فیزیوتراپی توصیه می شود.

گرما درمانی روند بهبود را تسریع می کند
گرما درمانی با افزایش جریان خون در عضلات کمر باعث بهبودی می شود. افزایش جریان خون، اکسیژن، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و مواد مغذی ضروری بیشتری را به بدن می‌رساند که همگی به ترمیم بافت‌های آسیب‌ دیده کمک می‌کنند.

اعصاب حسی با انتشار پیام‌ رسان‌های شیمیایی که رگ‌های خونی موضعی را گشاد می‌کنند و سرعت جریان خون را افزایش می‌دهند، به گرمای اعمال شده پاسخ می‌دهند. هم گرمای اعمال‌شده و هم افزایش جریان خون به افزایش دمای پوست کمک می‌کنند تا با دمای مرکزی بدن مطابقت داشته باشد. پس از اینکه پوست به دمای مرکزی رسید، خون گرمای اضافی را جذب کرده و از پوست در برابر سوختگی محافظت می کند.

گرما درمانی باعث گشاد شدن عروق خونی (اتساع عروق) می شود که جریان خون را افزایش می دهد. این باعث بهبود گردش خون در ناحیه دردناک یا سفت می شود.

گرما همچنین از سطح پوست به عمق ماهیچه ها منتقل می شود و گردش خون را در ماهیچه ها بهبود می بخشد. 

گرما اسپاسم های دردناک عضلانی را آرام می کند
اکثر اشکال کمردرد با گرفتگی و اسپاسم عضلات پایین کمر نیز همراه است. اسپاسم عضلانی می تواند به شدت دردناک باشد و در واقع یکی از دلایل رایج مراجعه به اورژانس است.

در نتیجه اسپاسم عضلانی، گردش خون محدود می شود و سیگنال های درد به مغز ارسال می شود. گرما درمانی می تواند با جبران گردش خون، شل کردن ماهیچه های منقبض و کاهش درد ناشی از آن، به رفع گرفتگی در ناحیه کمر کمک کند.

گرما سفتی و خشکی را کاهش می دهد
اعمال گرما باعث تسهیل کشش بافت های نرم اطراف ستون فقرات از جمله عضلات، بافت همبند و چسبندگی می شود. در نتیجه، گرما درمانی منظم در پشت معمولاً نتایج زیر را سبب می شود:

  • کاهش سفتی و خشکی ستون فقرات
  • افزایش دامنه حرکتی

زمانی که سفتی کمر برطرف شود، احساس راحتی ایجاد می‌شود و فعالیت‌های روزانه کمتر دشوار به نظر می‌رسد.

دیگر فواید گرما درمانی برای کمردرد

گرما تمرینات درمانی را قابل تحمل تر می کند
فیزیوتراپی، کشش و ورزش اجزای اساسی اکثر برنامه های درمانی کمردرد هستند. گرما درمانی به طور معمول بلافاصله قبل از جلسه فیزیوتراپی در قسمت پایین کمر اعمال می شود و توصیه می شود قبل از ورزش و حرکات کششی از گرما استفاده شود.

علاوه بر این، گرما درمانی مکرر در منزل، انجام تمرینات را با سهولت بیشتری در بین جلسات فیزیوتراپی و مدت طولانی بعد از آن ممکن می سازد. 

گرما انتقال سیگنال های درد را دچار اختلال می کند.
گیرنده های درد برای رسیدن به مغز با یکدیگر رقابت می کنند و ممکن است مجموعه ای از گیرنده های فعال مجموعه دیگری از گیرنده ها را قطع یا مسدود کنند. گرما درمانی کانال های کلسیمی حساس به گرما را فعال می کند که می تواند گیرنده های درد را مستقیماً مسدود کند یا گیرنده های حسی دیگر را برای کاهش درد به طور غیرمستقیم تحریک کند.

گرما باعث تقویت ایمنی می شود
افزایش دمای بدن در اثر گرما درمانی (گرمای خارجی) عملکرد تب (گرمای داخلی) را تقلید می کند، یعنی تحریک سیستم ایمنی برای پاسخگویی در سطوح مختلف.

گرما وابستگی به داروها را کاهش می دهد
گرما درمانی موثرتر و مقرون به صرفه تر از داروهای مسکن است. خطر کم عوارض جانبی یکی از مزایای کلیدی گرما درمانی است. کمردرد اغلب ایجاد می شود، بنابراین درمان با داروهای مسکن برای هر دوره درد ممکن است منجر به وابستگی به دارو شود. گرما درمانی جایگزین ارزشمندی برای درمان دارویی برای کمردرد مزمن است.

 

کلمات مرتبط :

فواید گرما درمانی برای کمردرد – درمان کمردرد با گرما – تسکین کمردرد با کمپرس گرم – بهترین درمان کمردرد – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در شهرک غرب – فیزیوتراپی در سعادت آباد

keyboard_arrow_up