فیزیوتراپی برای دیسک کمر

فیزیوتراپی برای دیسک کمر

فیزیوتراپی برای دیسک کمر به عنوان یکی از موثرترین روش های درمانی شناخته می شود که کمک زیادی به پیشگیری از انجام جراحی های غیرضروری کرده و نیاز به استفاده از داروهای شیمیایی را کاهش می دهد.

فتق دیسک ستون فقرات یک تشخیص نسبتاً رایج است که زمانی رخ می دهد که بخش داخلی ژل مانند یک دیسک (به نام هسته پالپوسوس) از طریق یک بخش پاره شده از لایه بیرونی دیسک بیرون بزند.

این مشکل می تواند در هر یک از سه بخش ستون فقرات (گردن، قفسه سینه یا کمر) رخ دهد، اگرچه در قسمت تحتانی کمر بیشتر شایع است. در حالی که دیسک ها به طور معمول به جذب فشارهای وارده بر ستون فقرات کمک می کنند، فتق ممکن است زندگی روزمره را دشوار و دردناک کند.

خوشبختانه، فیزیوتراپی برای دیسک کمر می تواند با علائم و عوارض این مشکل مقابله کرده و شرایط بهتری را برای بیمار به همراه داشته باشد.

پیدا کردن فتق دیسک در اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) به طور خودکار به این معنی نیست که شما درد خواهید داشت. با این حال، این مشکل می تواند منجر به علائم مختلفی شود.

فتق در ستون فقرات کمری بسته به محل آن ممکن است باعث کمردرد شود یا نباشد. همچنین اگر مواد دیسک با یکی از اعصاب نخاعی در این ناحیه تماس پیدا کند، می‌تواند منجر به درد در باسن، پاها یا پاها شود. اگر نیشگون گرفتن یا فشردگی عصب رخ دهد، ممکن است در پاهای خود ضعف، گزگز یا بی حسی داشته باشید.

فتق دیسک در ستون فقرات گردنی می تواند باعث درد یا اسپاسم در گردن و تیغه شانه (کتف) شود. اگر این بیماری تا جایی پیش برود که فتق عصب را در ناحیه تحت فشار قرار دهد، درد ممکن است یکی از بازوهای شما را پایین بیاورد و باعث بی حسی، گزگز، یا ضعف در بازو، دست یا انگشتان شود.

فتق دیسک قفسه سینه (وسط پشت) نادرتر است و علائم آن کمی منتشرتر است. در بیشتر موارد، فتق در این ناحیه باعث درد شکم، قسمت فوقانی کمر یا کمردرد می شود. این علائم همچنین می تواند به یک یا هر دو پا فرو رود و منجر به ضعف در اندام شود.

به دلیل تنوع گسترده مکان‌هایی که علائم ممکن است رخ دهند، فیزیوتراپیست (PT) برای اتحاذ روش های مناسب فیزیوتراپی برای دیسک کمر باید با یک ارزیابی کامل شروع کند. علاوه بر این که از شما در مورد منشأ وضعیت شما می پرسد، فیزیوتراپیست ستون فقرات شما را برای ارزیابی تحرک و محل درد شما بررسی می کند.

آنها همچنین معمولاً قدرت عضلات بازو و پای شما را بررسی می کنند تا ببینند آیا این عضلات تحت تأثیر قرار گرفته اند یا خیر. علاوه بر این، آنها باید حس و رفلکس شما را ارزیابی کنند، زیرا اینها می توانند بینشی در مورد وجود فتق ارائه دهند.

هنگامی که آنها درک بهتری از مشکل فردی شما پیدا کردند، می توانند درمان های مفیدی برای کمک به بهبود درد شما ارائه دهند.

در بسیاری از موارد، فتق دیسک عصب نخاعی مجاور را تحت فشار قرار می‌دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف ناشی از آن معمولاً به اندام ها گسترش می یابد (بازوها برای فتق دیسک گردن یا پاها برای فتق کمر یا قفسه سینه).

هنگام ارزیابی عصب فشرده شما، فیزیوتراپیست شما معمولاً بررسی می کند که آیا حرکت در یک جهت خاص باعث بهبود یا برطرف شدن کامل علائم در بازوها یا پاهای شما می شود.

فیزیوتراپی برای دیسک کمر

پس از تشخیص فتق دیسک توسط پزشک و درمان مناسب، یافتن یک فیزیوتراپیست با تجربه در درمان این نوع بیماری مهم است.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد با تجربه و تخصص بالا در زمینه مشکلات ارتوپدی بخصوص ستون فقرات ، از موثرترین متدها و مدالیته های فیزیوتراپی برای کمک به بهبود شرایط مراجعه کنندگان بهره می برند.

به طور معمول، یک فیزیوتراپیست ارتوپدی یا نورولوژیک در کمک به بیماران با این تشخیص کاملاً متبحر هستند. 

پس از شروع در فیزیوتراپی، جلسات شما چندین هدف خاص خواهد داشت. ابتدا، تمریناتی به شما داده می‌شود که تلاش می‌کنند تا فشار روی اعصابی را که بر اساس ترجیحات جهتی شما فشرده می‌شوند، کاهش دهند.

در مرحله بعد، معمولاً تمرینات تثبیت کننده مرکزی برای کمک به تثبیت ستون فقرات تجویز می شود. تهویه هوازی برای کمک به استقامت شما اضافه شده است. در نهایت، انجام حرکات کششی و دستی توسط درمانگر به بهبود انعطاف پذیری کلی شما کمک می کند.

به طور کلی، دریافت فیزیوتراپی برای دیسم کمر همراه با داروهای ضد درد و آموزش در مورد تشخیص شما در مقایسه با جراحی بعد از سه ماه، به همان اندازه در درمان فتق دیسک کمر موثر است.

۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از فتق دیسک اغلب دردناک ترین است و ممکن است از بدتر شدن وضعیت خود بترسید. در حالی که ترسیدن طبیعی است، فیزیوتراپ شما معمولاً اهمیت فعال ماندن و اجتناب از استراحت در رختخواب را به شما آموزش می دهد.

ورزش‌های هوازی سبک، مانند پیاده‌روی یا شنا، می‌توانند به کاهش اسپاسم عضلانی و تسکین بخشی از درد کمک کنند. تمرینات آرام بخش تقویتی و تحرکی نیز اغلب برای حمایت از ستون فقرات توصیه می شود.

علاوه بر این، دستگاهی به نام کشش کمری که به کاهش فشار روی اعصاب نخاعی شما کمک می‌کند نیز ممکن است در کوتاه‌مدت مفید باشد. هر یک از این تکنیک‌ها می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر به حالت عادی برگردید بدون اینکه علائم شما را تشدید کند.

تمرینات تقویتی مرکزی معمولاً چالش برانگیزتر می شوند تا اطمینان حاصل شود که شما قدرت کافی در این عضلات حمایتی مهم دارید.

مرحله بعدی توانبخشی و فیزیوتراپی برای دیسک کمر معمولاً شامل بازگردانی آرام آرام حرکاتی است که قبلاً تحریک کننده بودند.

هنگامی که وضعیت شما با موفقیت مدیریت شد و علائم فروکش کرد، فیزیوتراپیست شما معمولاً یک برنامه جداگانه برای شما ایجاد می کند تا پس از ترخیص به آن ادامه دهید.

فیزیوتراپی پس از جراحی

فیزیوتراپی که بعد از جراحی ستون فقرات دریافت می کنید مشابه درمان هایی است که در بالا توضیح داده شد، اگرچه چند تفاوت منحصر به فرد وجود دارد.

در اوایل بعد از یک عمل، درمان شما بر بلند شدن و حرکت مجدد شما متمرکز خواهد شد. ورزش‌های سبک هوازی و تقویتی بدن اغلب تجویز می‌شوند، اگرچه جراح ممکن است محدودیتی برای بلند کردن بدن شما ایجاد کند که می‌تواند مقدار وزن مورد استفاده در درمان را محدود کند.

در برخی شرایط، عمل فیوژن (که از یک صفحه فلزی برای تثبیت بخشی از ستون فقرات استفاده می‌کند) ممکن است لازم باشد توسط جراح شما تکمیل شود. در این صورت، کشش‌ها یا حرکات خاصی که فشار بیشتری بر محل جراحی وارد می‌کنند، ممکن است منع مصرف داشته باشند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای دیسک کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در سعادت آباد – دکتر فیزیوتراپی 

keyboard_arrow_up