فیزیوتراپی برای گردن درد

فیزیوتراپی برای گردن درد

فیزیوتراپی برای گردن درد

فیزیوتراپی یکی از رایج ترین درمان ها برای گردن درد مزمن است. اکثر برنامه های فیزیوتراپی شامل اعمال درمان هایی برای کاهش درد و یا سفتی به اندازه کافی برای شروع یک برنامه تمرینی تقویت و کشش گردن است. روش ها و تمرینات خاص مورد استفاده در فیزیوتراپی و همچنین مدت زمان برنامه درمانی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

اهداف فیزیوتراپی برای گردن درد

فیزیوتراپی برای گردن معمولاً شامل اهداف زیر است:

 • کاهش درد و سفتی
 • بهبود دامنه حرکتی سر و گردن
 • تقویت پویای گردن و عضلات پشتیبان آن
 • استراتژی هایی برای جلوگیری از عود درد ایجاد کنید
 • حتی اگر نتوان درد را به طور کامل از بین برد، فیزیوتراپی ممکن است نقش مهمی در بهبود وضعیت و عملکرد گردن برای حرکات روزانه داشته باشد.

چه زمانی فیزیوتراپی برای گردن درد توصیه می شود؟

فیزیوتراپی ممکن است در موارد مختلفی توصیه شود، مانند:

 • درد مزمن نامشخص. زمانی که گردن درد ادامه دارد یا مدام عود می کند، شناسایی منبع یا مکانیسم دقیق درد ممکن است دشوار باشد. حتی بدون تشخیص، افزایش قدرت عضلات گردن ممکن است به آنها کمک کند تا از ستون فقرات گردنی بهتر حمایت کنند و در برابر درد مقاوم‌تر شوند.
 • بهبودی از آسیب دیدگی. برخی آسیب‌ها، مانند ضربه شلاقی، می‌توانند به بافت‌های نرم و مفاصل گردن آسیب برسانند و منجر به درد و/یا سفتی شوند که می‌تواند هفته‌ها یا بیشتر طول بکشد. یک برنامه فیزیوتراپی می تواند درد را کاهش دهد و به بازگشت گردن به عملکرد طبیعی کمک کند.
  به درمان و بازیابی شلاق شلاق مراجعه کنید
 • بهبودی پس از جراحی. برخی از جراحی های انجام شده روی گردن می تواند منجر به درد و سفتی قابل توجهی در هفته ها و ماه های بعد شود. به عنوان مثال، عمل جراحی دیسککتومی قدامی گردن با فیوژن (ACDF) شامل ادغام ۲ یا چند مهره در گردن است که می تواند نحوه حرکت برخی از عضلات گردن و قسمت بالایی پشت را تغییر دهد. در چنین مواردی، فیزیوتراپی ممکن است به رفع سفتی، افزایش عملکرد گردن و کاهش یا جلوگیری از اسپاسم دردناک در حین بازسازی عضلات کمک کند.
  ۳ هفته تا ۳ ماه پس از جراحی ACDF را ببینید
 • فیزیوتراپی برای گردن ممکن است در موارد دیگر نیز توصیه شود، مانند بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر برای سایر بیماری ها یا شرایط مزمن.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی برای درمان گردن درد می توانید به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد مراجعه بفرمایید.

چه زمانی از فیزیوتراپی اجتناب کنیم؟

در برخی موارد، فیزیوتراپی ممکن است به کاهش درد گردن کمکی نکند یا حتی می‌تواند مشکل را بدتر کند. اگر هر یک از موارد زیر درست باشد، معمولاً برای درد مزمن فیزیوتراپی توصیه نمی شود:

بی ثباتی قابل توجه ستون فقرات. گاهی اوقات ستون فقرات گردنی به اندازه کافی برای ورزش پایدار نیست، مثلاً اگر استخوان مهره شکسته شود، یا اگر انحطاط ستون فقرات باعث فشرده شدن طناب نخاعی یا ریشه عصبی شود. در چنین مواردی، ستون فقرات باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر قبل از شروع مجدد فیزیوتراپی تثبیت شود.
مشکل جدی زمینه ای پزشکی اگر گردن درد ناشی از عفونت یا تومور باشد، ابتدا باید به علت اصلی رسیدگی شود. به عنوان مثال، اگر یک تومور سرطانی به گردن درد کمک می کند، انجام ورزش ها اندازه تومور را کاهش نمی دهد و مشکل می تواند رشد کند و بدتر شود.

دلایل دیگری برای توصیه نکردن فیزیوتراپی نیز ممکن است وجود داشته باشد، مانند اینکه بدن بیمار درمان را به خوبی تحمل نمی کند.

 

کلمات مرتبط :

درمان درد گردن با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی گردن – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در شهرک غرب – فیزیوتراپی در میدان کاج – فیزیوتراپی در بلوار دریا – دکتر فیزیوتراپی – دکتر کمالی حکیم

keyboard_arrow_up