فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر

جراحی کمر و ستون فقرات یک جراحی بزرگ است و توانبخشی بخش مهمی از کمک به بیماران است که بیشترین سود ممکن را از جراحی خود ببرند.

توانبخشی که با فیزیوتراپی و ورزش انجام می گیرد، می تواند به بیماران در بهبود سریع و کامل جراحی ستون فقرات کمک کند.

وظیفه دکتر فیزیوتراپی این است که تراز، تعادل و تنظیم ستون فقرات بعد از جراحی را انجام دهد تا مطمئن شود که اثرات جراحی تا حد امکان مثبت است.

روش‌ های مختلفی وجود دارد که یک فیزیوتراپ معمولاً با بیمار کار می‌کند تا به او کمک کند تا به شرایط فیزیکی خوب بازگردد و از آسیب و جراحی کمر بهبود یابد.

برنامه فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر

۱٫ کنترل درد بعد از جراحی ستون فقرات
دکتر فیزیوتراپی برای کمک به مدیریت درد پس از جراحی کمر از راهکارهای موثر بهره می برد. کنترل درد اولین گام مهمی است که به بیماران اجازه می دهد قدرت خود را بازیابند، زیرا در صورت درد شدید تکمیل یک برنامه توانبخشی بسیار دشوار است.

در حالی که مقدار معینی از درد در روند بهبودی رایج است، روش های مختلفی وجود دارد که دکتر فیزیوتراپی ممکن است از آنها برای به حداقل رساندن درد استفاده کند، مانند:

  • کمپرس یخ
  • کمپرس گرم
  • آموزش قرار گیری در موقعیت های خاصی از ستون فقرات که به کاهش فشار بر ستون فقرات کمری کمک می کند.
  • تمرینات ورزشی
  • دستگاه های الکتریکی (به عنوان مثال واحدهای TENS)

بسیاری از تکنیک های تسکین کمردرد ساده و آسان برای یادگیری هستند و می توانند در خانه یا محل کار در طول روز انجام شوند. برای بسیاری از بیماران، تعجب آور است که بدانند استفاده ساده از کیسه های یخ و یا تغییر در حرکات و موقعیت ها چقدر می تواند به کاهش درد بعد از عمل کمک کند.

دکتر فیزیوتراپی همچنین اطلاعات و آموزش هایی را برای بهبود سلامت کلی و بهبودی بیمار بعد از جراحی کمر و ستون فقرات از طریق تغییر شیوه زندگی، مانند نوشیدن آب کافی در طول روز و یافتن موقعیت خواب راحت ارائه می دهد.

۲٫ برنامه فردی بعد از جراحی ستون فقرات
درمانگر معمولاً با در نظر گرفتن جراحی خاص، نوع بدن و شرایط بافتی بیمار، برنامه آموزشی متناسب با بیمار ایجاد می کند.

دکتر فیزیوتراپی بر تسهیل عضلات با مناطقی تمرکز می کنند که عضلات ممکن است به بازآموزی ویژه برای کسب قدرت و ایجاد ثبات پس از جراحی کمر نیاز داشته باشند.

این نوع تمرین درمانی ممکن است بر موارد زیر تمرکز کند:

  • عضلات در ناحیه برش
  • عضلاتی که ممکن است قبل از جراحی به دلیل مشکلات عصبی ضعیف شده باشند
  • عضلات کوچکی که در اطراف هر مهره کار می کنند و به تثبیت ستون فقرات کمک می کنند. اکثر افراد (حتی کسانی که مشکل ستون فقرات ندارند) اغلب از این عضلات استفاده نمی کنند. با این حال، اگر این ماهیچه های کوچک به درستی تمرین شوند، می توانند تثبیت بسیار خوبی ایجاد کنند که می تواند از ستون فقرات محافظت کند و از ناحیه تازه عمل شده برای جلوگیری از مشکلات بعدی محافظت کند.

فیزیوتراپی فردی همچنین ممکن است به مناطقی که تحرک و انعطاف پذیری بیمار توسط جراحی ستون فقرات محدود شده است کمک کند. بسیاری از بیماران ستون فقرات با محدودیت در باسن یا شانه یا سایر نواحی ستون فقرات خود مشکل دارند. در این موارد، درمانگر می‌تواند به مفاصل و ماهیچه‌های درگیر کمک کند تا حرکت مربوط به نوع بدن و فعالیت‌های فیزیکی فرد را دوباره به دست آورند و با ستون فقرات تازه عمل‌شده به بهترین شکل کار کند.

فیزیوتراپیست ها آموزش دیده اند تا مطمئن شوند حرکاتی را که می توان با خیال راحت در اطراف جراحی ستون فقرات انجام داد، انتخاب کنند.

سایر رویکردهای فیزیوتراپی

۳٫ ورزش برای بهبودی پس از جراحی ستون فقرات
ورزش برای بهبود پس از جراحی ستون فقرات بخش مهمی از برنامه فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر و امری حیاتی است. این کلید رفع خستگی، بازگرداندن بیماران به فعالیت ایمن و اجتناب از آسیب مجدد است. در نهایت، ورزش هم برای کمک به بهبودی بدن از آسیب اولیه و هم برای پیشگیری (یا به حداقل رساندن) قسمت‌های بعدی کمردرد حیاتی است.

دکتر فیزیوتراپی بر اساس نوع دقیق جراحی ستون فقرات، یک برنامه تمرینی متناسب با فردی ایجاد می کند. بیماران معمولاً تمرینات را با فیزیوتراپیست یاد می گیرند و سپس آنها را به تنهایی در خانه انجام می دهند.

انتخاب های زیادی از ورزش برای بیماران وجود دارد. اگر یک درمانگر و بیمار با هم کار کنند، می توانند جایگزین هایی بیابند که به شدت به وضعیت جسمی و توانایی بیمار برای از سرگیری فعالیت ها تقریباً در هر سطحی کمک می کند.

بیماران اغلب به این فکر می کنند که آیا و چه زمانی می توانند پس از جراحی ستون فقرات به فعالیت های خاص بازگردند. بسیاری از آن بستگی به چگونه آنها به ورزش پاسخ می دهند و می توانند عضلات را برای محافظت از ستون فقرات در طول آن فعالیت آماده کنند.

۴٫ آموزش در مورد ورزش بعد از جراحی ستون فقرات
با جلسات فیزیوتراپی یک به یک، بیماران فرصت زیادی برای پرسیدن سوالات از درمانگر دارند. درمانگران می توانند دقیقاً توضیح دهند که چه تغییراتی در نتیجه جراحی خاص بیمار رخ داده است و چه کاری می توان برای به حداکثر رساندن مزایای آن جراحی انجام داد.

موفقیت هر بیمار در بهبودی پس از جراحی ستون فقرات به تمایل او به تمرین در منزل و همچنین با درمانگر بستگی دارد. در حالت ایده‌آل، جراحی مسیر زیادی را برای بیمار در مسیر بهبودی طی می‌کند و سپس بیمار و تیم فیزیوتراپیست می‌ توانند با هم همکاری کنند تا بهبودی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

عزیزانی که به دلیل درد و محدودیتهای حرکتی پس از جراحی ، نمی توانند به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد مراجعه کنند ، می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

درمانگران ما خدمات فیزیوتراپی در منزل بعد از جراحی کمر و ستون فقرات را با کیفیت بالا و مانند مراجعان حضوری ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

دکتر دیسک کمر

بهترین درمان دیسک کمر

علل کمردرد

keyboard_arrow_up