فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات یک اصطلاح کاملاً گسترده است. فیزیوتراپیست ها در جنبه های مختلف ستون فقرات آموزش دیده اند. از توانبخشی بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی یا بیماریهای سیستمیک نخاعی (مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان) گرفته تا درمان شرایطی مانند درد کمر و گردن ناشی از بیرون زدگی دیسک ها در ستون فقرات.

کمردرد یکی از علل اصلی اختلالات عملکردی و محدودیت های فعالیت در سراسر جهان است. همچنین نشان داده شده است که باعث افزایش روزهای مرخصی کارکنان در سراسر جهان می شود. فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات بهترین روش درمان بیماری ها و اختلالات ستون فقرات است که نیاز به انجام جراحی های پرخطر و پرهزینه را تا حد زیادی کاهش می دهد ، فیزیوتراپی علاوه بر کمک به تسکین درد بیمار به درمان عامل بوجود آورنده درد نیز کمک زیادی می کند و از این طریق نیز به افرادی که از مشکلات ستون فقرات رنج می برند کمک می کند.

 ۸۰ درصد از افراد در برخی از مراحل زندگی دچار مشکل کمر می شوند ، اما زندگی با کمردرد یک گزینه نیست. از آسیب حاد کمر گرفته تا مشکلات مزمن ، متخصصان فیزیوتراپی می توانند با استفاده از دانش خود به بهبود کیفیت زندگی افراد کمک کنند.

شایع ترین علت کمردرد به عنوان کمردرد مکانیکی شناخته می شود. کمر یا ستون فقرات کمری از ۵ مهره تشکیل شده است که استخوان های دایره ای شکل هستند و توسط یک دیسک از هم جدا شده اند و مانند یک ضربه گیر بین استخوان ها عمل می کند تا نیروهای ایجاد شده در هنگام حرکت یا فشار در ستون فقرات را در خم شدن ، بلند کردن و نشستن از بین ببرد. 

فیزیوتراپی ستون فقرات با هدف کمک به بازیابی الگوهای حرکتی طبیعی ستون فقرات برای کمک و پیشگیری از درد انجام می شود. فیزیوتراپیست ها برای این منظور از تکنیک های درمان دستی و ماساژ برای دستکاری مفاصل و بافت های نرم بدن بیماران بهره می برند ، علاوه بر تکنیک های درمان دستی یا همان منوال تراپی متخصصان فیزیوتراپی از مدالیته هایی همچون لیزر پرتوان ، کشش ستون فقرات و همچنین تنظیم برنامه ورزشی شامل تمرینات کششی و تقویتی برای بیماران بهره می برند.

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات همچنین کمک زیادی به اصلاح ناهنجاری های ستون فقرات و اصلاح وضعیت ارگونومی ستون فقرات می کند.

تحقیقات نشان داده است که فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی بهترین درمان برای کمردرد و سایر اختلالات ستون فقرات هستند ، فیزیوتراپی نیاز بیمار به استفاده از داروهای شیمیایی را به حداقل می رساند و از این جهت نیز بسیار مفید است.

در صورتی که مشکل بیمار بحدی حاد باشد که با نیازمند جراحی باشد ، فیزیوتراپی پس از جراحی نیز برای تسریع بهبودی و کاهش عوارض جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات همچنین ممکن است برای تقویت بیشتر ، اصلاح وضعیت ، مدیریت درد و توانبخشی کنترل حرکت پس از جراحی توصیه شود.

دستکاری ستون فقرات یکی از تکنیک های فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات است که با استفاده از نیرو بر مفاصل ستون فقرات ، کمردرد ، گردن درد و سایر بیماریهای اسکلتی عضلانی را درمان می کند.

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات در چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

  • مدیریت درد حاد و مزمن گردن و کمر
  • درد دست و پا مربوط به عصب
  • سردرد و سرگیجه مربوط به گردن
  • شرایط خاص ستون فقرات (بیرون زدگی دیسک کمر و گردن ، تنگی کانال نخاعی ، اسپوندیلولیستزیس ، اسپوندیلولیز ، درد های عصبی و … )
  • تمایز و مدیریت درد مفصل ران ، مفصل ساکروایلیاک ، کمردرد و درد گردن ، شانه ، بازو.
  • مدیریت قبل و بعد از جراحی ستون فقرات (فیوژن ، جایگزینی دیسک ، رفع فشار ، دیسککتومی)

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات – درمان کمردرد – درمان درد گردن – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در سعادت آباد – مرکز فیزیوتراپی در شمال غرب تهران – فیزیوتراپی در میدان کاج

keyboard_arrow_up