فیزیوتراپی در درمان فتق دیسک کمر ممکن است شامل ماساژ بافت عمیق، درمان های گرم و سرد، آب درمانی و ورزش باشد و می تواند نیاز به مصرف داروهای شیمیایی را کاهش دهد.

فیزیوتراپی اغلب نقش مهمی در بهبود فتق دیسک دارد. روش های آن نه تنها تسکین فوری درد را ارائه می دهند، بلکه به شما می آموزند که چگونه بدن خود را برای جلوگیری از آسیب بیشتر آماده کنید.

انواع تکنیک های فیزیوتراپی وجود دارد. درمان های غیرفعال بدن شما را آرام می کند و شامل ماساژ بافت عمیق، درمان سرد و گرم، تحریک الکتریکی (به عنوان مثال، TENS) و آب درمانی است.

فیزیوتراپی در درمان فتق دیسک کمر

برنامه فیزیوتراپی شما معمولاً با درمان های غیرفعال شروع می شود. اما هنگامی که بدن شما بهبود یافت، درمان های فعالی را شروع خواهید کرد که بدن شما را تقویت کرده و از درد بیشتر جلوگیری می کند. فیزیوتراپیست شما با شما همکاری خواهد کرد تا برنامه ای را ایجاد کند که به بهترین وجه برای شما مناسب باشد.درمان های غیرفعال بدن شما را آرام می کند و شامل ماساژ بافت عمیق و تحریک الکتریکی می شود.

درمان های فیزیکی غیرفعال برای فتق دیسک

ماساژ بافت عمیق: بیش از ۱۰۰ نوع ماساژ وجود دارد، اما اگر فتق دیسک دارید، ماساژ بافت عمیق یک گزینه ایده‌آل است، زیرا فشار زیادی را برای کاهش تنش و اسپاسم عمیق ماهیچه‌ها که برای جلوگیری از حرکت عضلانی ایجاد می‌شود، استفاده می‌کند. منطقه آسیب دیده

درمان سرد و گرم: هر دو روش درمانی سرد و گرم مجموعه ای از مزایای خاص خود را ارائه می دهند و فیزیوتراپ شما ممکن است بین آنها به طور متناوب عمل کند تا بهترین نتایج را به دست آورد.

فیزیوتراپیست شما ممکن است از گرما برای افزایش جریان خون در ناحیه مورد نظر استفاده کند. خون با رساندن اکسیژن و مواد مغذی اضافی به بهبود این ناحیه کمک می کند. خون همچنین مواد زائد ناشی از اسپاسم عضلانی را از بین می برد.

برعکس، سرما درمانی (که کرایوتراپی نیز نامیده می شود) گردش خون را کند می کند. این باعث کاهش التهاب، اسپاسم عضلانی و درد می شود. فیزیوتراپ شما ممکن است کیسه یخ را روی ناحیه مورد نظر قرار دهد، ماساژ یخ به شما بدهد یا حتی از اسپری معروف به فلورومتان برای خنک کردن بافت های ملتهب استفاده کند.

آب درمانی. همانطور که از نام آن پیداست، آب درمانی شامل آب است. به عنوان یک درمان غیرفعال، آب درمانی ممکن است به سادگی شامل نشستن در حمام گردابی یا دوش آب گرم باشد. آب درمانی به آرامی درد را تسکین می دهد و عضلات را شل می کند.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) دستگاه TENS از جریان الکتریکی برای تحریک عضلات شما استفاده می کند. به نظر شدید می رسد، اما واقعاً دردناک نیست. الکترودهای چسبانده شده به پوست شما جریان الکتریکی کوچکی را به نقاط کلیدی مسیر عصبی می فرستند. TENS اسپاسم عضلانی را کاهش می دهد و به طور کلی اعتقاد بر این است که باعث ترشح اندورفین می شود، که مسکن های طبیعی بدن شما هستند.

کشش: هدف از کشش کاهش اثرات گرانش بر ستون فقرات است. با جدا کردن آرام استخوان ها، هدف کاهش فتق دیسک است. 

درمان‌های فعال فیزیوتراپی در درمان فتق دیسک کمر

درمان‌های فعال به رفع انعطاف‌پذیری، وضعیت بدنی، قدرت، ثبات هسته مرکزی و حرکت مفاصل کمک می‌کنند. همچنین ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب یک برنامه ورزشی تجویز شود. این نه تنها درد مکرر را کاهش می دهد، بلکه به سلامت کلی شما نیز کمک می کند. فیزیوتراپ شما با شما همکاری خواهد کرد تا برنامه ای را بر اساس تشخیص خاص و سابقه سلامتی شما ایجاد کند.

ثبات هسته مرکزی: بسیاری از مردم نمی دانند که یک هسته قوی برای سلامت ستون فقرات آنها چقدر مهم است. عضلات مرکزی (شکم) به عضلات پشت شما کمک می کنند تا از ستون فقرات شما حمایت کنند. هنگامی که عضلات مرکزی بدن شما ضعیف هستند، فشار بیشتری بر عضلات پشت شما وارد می کند. فیزیوتراپیست شما ممکن است تمرینات تثبیت کننده مرکزی را برای تقویت کمر به شما آموزش دهد.

انعطاف پذیری: یادگیری تکنیک های کششی و انعطاف پذیری مناسب شما را برای تمرینات هوازی و قدرتی آماده می کند. انعطاف‌پذیری به بدن شما کمک می‌کند تا با جلوگیری از سفتی راحت‌تر حرکت کند.

تقویت عضلات: عضلات قوی یک سیستم حمایتی عالی برای ستون فقرات شما هستند و درد را بهتر کنترل می کنند.

فیزیوتراپیست شما راه هایی را به شما آموزش می دهد تا کمر خود را تقویت کرده و از درد جلوگیری کنید. ممکن است اصول خودمراقبتی را بیاموزید تا بفهمید چگونه علائم خود را به بهترین شکل درمان کنید. هدف نهایی این است که شما دانشی را برای حفظ یک سبک زندگی بدون درد توسعه دهید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان فتق دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در بلوار دریا

keyboard_arrow_up