فیزیوتراپی در منزل برای تنگی کانال نخاعی

فیزیوتراپی در منزل برای تنگی کانال نخاعی

فیزیوتراپی در منزل برای تنگی کانال نخاعی توسط متخصصان ما برای آن دسته از عزیزانی که به دلیل درد و محدودیت های حرکتی نمی توانند به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنند ارائه می شود.

تنگی کانال نخاعی یک بیماری دژنراتیو ستون فقرات است که باعث باریک شدن دهانه مهره ها می شود. این منافذ یا در کانال مرکزی نخاع، جایی که طناب نخاعی قرار دارد، یا سوراخ‌های کوچکی هستند که در طرفین هر مهره قرار دارند، جایی که ریشه‌های عصبی نخاعی از طناب نخاعی منشعب می‌شوند.

تنگی کانال نخاعی بیشتر در ستون فقرات کمری رخ می دهد، البته احتمال بروز آن در ستون فقرات گردنی نیز وجود دارد.

اعتقاد بر این است که تغییرات دژنراتیو که باعث تنگی نخاع می شود از دیسک های بین مهره های ستون فقرات شروع می شود. این دیسک ها به ایجاد بالشتک و جذب ضربه در ستون فقرات کمک می کنند.

هنگامی که آنها محتوای آب را از دست می دهند و ارتفاع دیسک به مرور زمان کاهش می یابد، توانایی خود را برای ایجاد بالشتک و جذب ضربه نیز از دست می دهند. سپس مهره های ستون فقرات می توانند فشرده شوند و باعث اصطکاک شوند.

تنگی دژنراتیو نخاعی همچنین می تواند از بافت اسکار اضافی و خارهای استخوانی که ممکن است پس از آسیب یا جراحی ستون فقرات ایجاد شود، ایجاد شود. خار استخوان رشدی است که در لبه استخوان ایجاد می شود.

فیزیوتراپی در منزل برای تنگی کانال نخاعی می تواند کمک زیادی به تسکین علائم بیماران کمک کند.

تشخیص

تشخیص تنگی نخاع توسط پزشک و فیزیوتراپیست شما انجام می شود. پزشک برای تعیین محل دقیق دژنراسیون و اندازه‌گیری میزان باریک شدن دهانه مهره‌های کمر، از کمر شما عکس‌برداری می‌کند.

درد، سفتی، تحرک محدود، و از دست دادن دامنه حرکتی (میزان حرکت) کمر شما اغلب وجود دارد. اگر تنگی ستون فقرات باعث فشرده شدن عصب شده باشد، ممکن است درد، بی حسی، گزگز یا ضعف را در باسن، ران ها و ساق پاها تجربه کنید.

فیزیوتراپیست درجه تنگی نخاع را با ارزیابی موارد زیر تعیین می کند:

 • تحرک مهره های ستون فقرات کمری شما
 • چگونه ستون فقرات شما در جهات مختلف خم می شود و می پیچد
 • قدرت عضلات مرکزی، پشت و باسن
 • تعادل شما
 • وضعیت شما
 • توانایی شما برای تغییر موقعیت
 • الگوی راه رفتن شما (نحوه راه رفتن)

فیزیوتراپیست همچنین فشار عصبی را بررسی می کند تا مشخص کند که آیا علائمی در پاهای شما وجود دارد که ناشی از ستون فقرات شما باشد یا خیر.

شایع ترین علامت تنگی کانال نخاعی افزایش درد همراه با خم شدن به عقب (کشش ستون فقرات کمری) است. این شامل موقعیت هایی است که ستون فقرات را گسترش می دهد، مانند ایستادن، راه رفتن و دراز کشیدن روی شکم.

علائم معمولاً هنگامی که به جلو خم می‌شوید و زمانی که ستون فقرات شما بیشتر در حالت خم شدن قرار می‌گیرد، بهتر می‌شوند، مانند هنگام نشستن و دراز کشیدن. این موقعیت ها فضاهای موجود در کانال مرکزی نخاع را باز می کنند.

در مورد شدیدتر تنگی نخاعی، ممکن است درد قابل توجهی، تحرک محدود و فشردگی عصب وجود داشته باشد که باعث ضعف پاها می شود. موارد خفیف تر تنگی نخاع معمولاً شامل فشرده سازی عصب نمی شود. علائمی مانند سفتی کمر شایع تر است.

فیزیوتراپی در منزل برای تنگی کانال نخاعی

در حالی که تنگی کانال نخاعی شایع‌ترین دلیل برای انجام عمل جراحی ستون فقرات در بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر است، اما اگر درد، علائم و ناتوانی پس از انجام اقدامات دیگر، از جمله فیزیوتراپی، برای چندین ماه یا سال باقی بماند، جراحی تقریباً همیشه به صورت انتخابی انجام می‌شود. شدت علائم و وضعیت فعلی سلامتی تعیین می کند که آیا پزشک شما جراحی را توصیه می کند یا خیر.

اقدامات محافظه کارانه همیشه ابتدا امتحان می شوند. آنها اغلب ایمن تر و موثرتر از جراحی هستند. نتایج تحقیقات نشان می دهند که فیزیوتراپی و ورزش نتایج مشابهی با جراحی تنگی نخاع برای بهبود درد و ناتوانی به همراه دارد.

فیزیوتراپی برای تنگی کانال نخاعی

اهداف فیزیوتراپی برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی عبارتند از:

 • بهبود دامنه حرکتی ستون فقرات کمری
 • کاهش سفتی عضلات اطراف
 • کاهش درد و سفتی مفاصل
 • رفع فشار عصبی
 • تقویت عضلات مرکزی بدن
 • بهبود هم ترازی وضعیتی ستون فقرات کمری
 • بهبود قدرت پا برای کمک به تعادل و عملکرد کلی

از آن جایی که تنگی کانال نخاعی و سایر مشکلات ستون فقرات سبب بروز ضعف و محدودیت های حرکتی می شوند ، فیزیوتراپی در منزل برای مبتلایان به تنگی کانال نخاعی بسیار مناسب است.

اغلب با تنگی کانال نخاعی، عضلات مرکزی ضعیف و غیرفعال هستند و وظیفه خود را برای حمایت از ستون فقرات کمری انجام نمی دهند. تمرینات اصلی اغلب با فعال کردن عضلات عمقی شکم در حالی که صاف به پشت دراز کشیده و زانوهایتان خم شده شروع می شوند. با تثبیت ستون فقرات کمری، با به دست آوردن قدرت و کنترل بیشتر، تمرینات پیشرفت خواهند کرد.

از آنجایی که تنگی ستون فقرات اغلب می‌تواند باعث ضعف پا شود، فیزیوتراپی همچنین شامل تمرین‌هایی برای تقویت عضلات پا، به‌ویژه باسن، و همچنین تمرینات تعادلی است.

فیزیوتراپی معمولاً شامل انجام حرکات کششی برای کمر، لگن و پاها است. تمرینات حرکتی؛ و تمرینات تقویتی مرکزی برای بهبود حمایت کمر و کاهش درد.

در صورت وجود درد یا سفتی قابل توجه در عضلات ستون فقرات کمری، درمان هایی مانند گرمای مرطوب یا تحریک الکتریکی نیز ممکن است مورد به مورد استفاده شود. 

فیزیوتراپی در آب می تواند با کاهش فشار وارده بر ستون فقرات به تنگی نخاع کمک کند. شناوری آب می تواند فشار و درد را کاهش دهد و حرکت در آب به افزایش جریان خون به عضلات و مفاصل اطراف کمک می کند تا انعطاف پذیری و فعال شدن عضلات را بهبود بخشد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل برای تنگی کانال نخاعی – فیزیوتراپی برای تنگی کانال نخاعی – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی برای در کمردرد در منزل – فیزیوتراپی در سعادت آباد

keyboard_arrow_up