فیزیوتراپی دیسک گردن

فیزیوتراپی دیسک گردن

فیزیوتراپی دیسک گردن یکی از موثرترین روش های غیرجراحی در درمان دیسک گردن است که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

دیسک گردن عارضه ای است که به دلیل پارگی دیسک بین مهره ای در ناحیه گردن و خروج ماده ژلاتینی مانند درون دیسک رخ می دهد.

درمان بیرون زدگی دیسک گردن با توجه به شدت دیسک بیرون زده ، محل آن و علائم و عوارضی که برای بیمار ایجاد کرده با روش های مختلفی انجام می گیرد.

ستون فقرات در ناحیه گردن از ۷ مهره ها تشکیل شده که بین آنها دیسک بین مهره‌ای قرار دارد و وظیفه آنها حفظ انعطاف پذیری ستون فقرات گردنی است.

دیسک ها همچنین نقش مهمی در محافظت از ستون مهره ها دارند و با جذب فشارها و شوک هایی که هنگام راه رفتن و انجام فعالیت ها به ستون مهره ها وارد می شود از آن ها در برابر آسیب دیدگی محافظت می کنند.

در صورتی که عاملی سبب فرسایش تدریجی دیسک  یا پارگی ناگهانی دیسک شود ماده میانی درون دیسک از فضای خود خارج و به بیرون نشت می کند ، این ماده ژلاتینی مانند سبب وارد شدن فشار به ریشه ها و اعصاب نخاعی و بروز علائم حسی و حرکتی برای فرد مبتلا می شود.

فیزیوتراپی دیسک گردن با روش های موثر و با کمترین عارضه و هزینه می تواند به درمان غیرجراحی دیسک گردن کمک کند.

دیسک گردن به دو صورت ناگهانی و یا تدریجی رخ می دهد وارد شدن ضربات خفیف و مکرر و با آسیب دیدگی و فرسودگی تدریجی دیسک ها در طی روند افزایش سن موجب بروز این عارضه بطور تدریجی و وارد شدن فشار شدید و ناگهانی به دیسک ها سبب بروز فتق دیسک گردن بطور ناگهانی می شوند.

علائم بیرون زدگی دیسک گردن نیز به دو دلیل رخ می دهد یک اینکه خروج ماده درونی دیسک سبب وارد شدن فشار به ریشه ها و اعصابی که از آن ناحیه عبور می کنند شده و دو اینکه خروج این ماده سبب ایجاد تحریکات شیمیایی و التهابی در این ناحیه و بروز درد و التهاب در این منطقه می شود.

علائم دیسک گردن

فیزیوتراپی دیسک گردن

 • احساس درد و ناراحتی در گردن
 • تشدید درد و سایر علائم با حرکت دادن گردن
 • محدود شدن دامنه حرکات گردن به دلیل وجود درد
 • انتشار درد به شانه ها و بازوها
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن دست ها 
 • ضعف عضلانی
 • تنگی کانال نخاعی گردن
 • و …

دلایل و عوامل خطر

 • افزایش سن یکی از مهم ترین فاکتورهای خطر در افزایش ریسک بروز آرتروز گردن است.
 • وارد شدن ضربه به ستون فقرات
 • وارد شدن فشار بیش از حد بر مهره ها
 • عوامل ژنتیکی و سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری ها و آسیب هیا این چنینی

فیزیوتراپی دیسک گردن

همانطور که گفته شد فیزیوتراپی دیسک گردن موثرترین روش در درمان غیرجراحی فتق دیسک گردن است.

فیزیوتراپیست برای کمک به بهبود شرایط بیمار پس از ارزیابی دقیق شرایط بیمار ، شدت و محل دیسک بیرون زده و علائمی که برای بیمار ایجاد کرده از موثرترین و بهترین راهکارهای فیزیوتراپی بهره می برد.

فیزیوتراپیست برنامه تمرینی خاصی برای بیمار تنظیم می کند تا فشار را از روی اعصابی که به دلیل خروج قسمت میانی دیسک تحت فشار قرار گرفته اند بردارد.

تمرینات فیزیوتراپی همچنین دامنه حرکتی گردن را بهبود بخشیده و با تقویت عضلات گردن به محافظت از گردن و اجزای آن کمک می کنند.

تمرینات فیزیوتراپی دیسک گردن همچنین کمک زیادی به افزایش قدرت و انعطاف پذیری عضلات گردن خواهند کرد.

تکنیک های درمان دستی و منوال تراپی ستون فقرات نیز از روش های فیزیوتراپی دیسک کمر است که توسط دستان فیزیوتراپیست بر روی ستون مهره ها اعمال می شود ، لازم بذکر است که این متد فیزیوتراپی نیازمند تبحر بالای فیزیوتراپیست است تا خطری متوجه بیمار نشود.

کاهش درد و سفتی و گرفتگی عضلات گردن از مهم ترین اهداف فیزیوتراپی گردن است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد می توانید از آن بهره مند شوید.

فیزیوتراپیست علاوه بر تنظیم برنامه تمرینی و بهره گیری از تکنیک های درمان دستی از مدالیته هایی همپون الکتروتراپی ، اولتراسوند تراپی و لیزر پرتوان نیز بهره می برد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپیست کمالی حکیم – کلینیک فیزیوتراپی در سعادت آباد – کلینیک فیزیوتراپی در میدان کاج – دکتر فیزیوتراپی – دکتر نوا یدالله پور

keyboard_arrow_up