مايوفاشيال ريليز یکی از تکنیک های درمان دستی ( منوال تراپی ) است که با هدف کمک به تسکین درد و بازیابی دامنه حرکتی از دست رفته انجام می گیرد.

در این روش درمانی فشار کنترل شده ای روی محدودیت های میوفاشیال ( بافت همیندی – عضلانی ) وارد می شود.

مايوفاشيال ريليز نوعی از کشش کم فشار و ایمن است که سبب کاهش سفتی و درد ناشی از سندرم درد مایوفاشیال در کل بدن و همچنین غیرفعال سازی نقاط ماشه ای می‌شود.

هدف از این روش درمانی کشش و شل کردن فاشیا است به طوری که آن و سایر ساختارهای پیوسته بتوانند آزادتر حرکت کنند و حرکات بیمار بازیابی شود.

فاشیا عضلات ، استخوان ها ، اعصاب ، عروق خونی و ارگانهای داخلی همچون قلب ، ریه ، مغز و نخاع را پوشانده ، در واقع فاشیا سبب اتصال قسمت های مختلف بدن به هم شده است ، به همین دلیل است که فاشیا نقش مهمی در بدن داشته و بروز هرگونه اختلالی در آن می تواند منجر به بروز مشکلاتی در بدن شود.

در حرکت یا کشش فاشیا محدودیتی وجود ندارد و در صورتی که آسیب یا التهابی ایجاد شود خاصیت انعطاف پذیری فاشیا کاهش یافته که این وضعیت سبب بروز سفتی و خشکی در حرکات بدن و وارد شدن فشار بر اندام ها می شود.

درمان دستی با تکنیک مايوفاشيال ريليز سبب شل شدن شبکه فاشیایی و از بین بردن محدودیت های حرکتی می شود.

کوتاهی عضلانی یکی‌ از مشکلات شایع اسکلتی_عضلانی است که ممکن است در اثر کم تحرکی یا آسیب و یا حتی سفتی بافت همبند رخ داده و منجر به بروز مشکلاتی برای فرد شود که با تکنیک درمانی مايوفاشيال ريليز می توان به بهبود این مشکلات کمک کرد.

افرادی که دچار پوسچر نامناسب هستند یا دچار آسیب های فیزیکی شده اند می توانند از مزایای این روش درمانی بهره مند شوند.

انجام این تکنیک درمانی توسط دستان فیزیوتراپیست صورت می گیرد اگرچه با نظر فیزیوتراپیست ممکن است از پروب مخصوص نیز برا اعمال فشار روی نقاط ماشه ای استفاده شود.

فواید مايوفاشيال ريليز

  • کاهش احساس درد
  • کاهش تنش استخوان ، عضلات ، مفاصل و اعصاب آسیب دیده
  • افزایش آب رسانی به سلول ها و بافت ها
  • بهبود گردش خون موضعی و عمومی
  • افزایش انعطاف پذیری فاشیا

کلمات مرتبط :

مرکز درمان دستی – دکتر کمالی حکیم – فیزیوتراپیست کمالی حکیم – فیزیوتراپی در سعادت آباد – دکتر فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در غرب تهران

keyboard_arrow_up