مدیریت بیماری دژنراتیو دیسک

مدیریت بیماری دژنراتیو دیسک

مدیریت بیماری دژنراتیو دیسک

ستون فقرات یکی از حیاتی ترین قسمت های بدن است، وزن را پشتیبانی می کند و به مدیریت بیشتر حرکات ما کمک می کند، محل برای طناب نخاعی است که سیگنال هایی را از مغز به قسمت های مختلف بدن از طریق اعصاب نخاعی ارسال می کند.

ستون فقرات از چندین استخوان به نام مهره تشکیل شده است که توسط دیسک هایی از هم جدا شده اند که به آنها دیسک بین مهره ای می گویند. این دیسک ها باعث ایجاد بالشتک پشتی می شوند و از این رو حرکاتی مانند خم شدن، چرخش، پریدن و غیره را آسان می کنند.

با گذشت زمان، این حرکات باعث ساییدگی و پارگی دیسک‌ها، به‌ویژه پس از ۴۰ سالگی می‌شود. این امر منجر به وضعیتی به نام بیماری دیسک دژنراتیو (DDD) می‌شود. علاوه بر ساییدگی و پارگی مرتبط با افزایش سن، آسیب‌های ناشی از ورزش، سقوط و تصادفات وسیله نقلیه نیز می‌توانند باعث ایجاد و یا تسریع DDD شوند.

مدیریت بیماری دژنراتیو دیسک با راهکارهای غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی بخوبی امکان پذیر است.

عوامل خطر بیماری دژنراتیو دیسک

عوامل خطر مختلفی برای DDD وجود دارد و آگاهی از آنها به شما کمک می کند تا اقدامات اصلاحی انجام دهید و از شروع DDD جلوگیری کنید.

 • چاقی: این امر با گذشت زمان در مقایسه با یک فرد با وزن مناسب، سایش را افزایش می دهد
 • کار فیزیکی شدید: ورزشکاران و افرادی که در محل کار نیاز به بلند کردن یا حمل وزنه دارند، بیشتر مستعد این سایش هستند.
 • استعمال دخانیات: مصرف تنباکو به هر شکلی که باشد، اکسیژن رسانی به اکثر قسمت های بدن از جمله دیسک ها را کاهش می دهد و DDD را تسریع می کند.
 • سقوط و صدمات: اینها می توانند باعث ایجاد ترک در یک یا چند مهره یا دیسک در محل برخورد شوند. این می تواند باعث ایجاد DDD در افراد جوان تر و تسریع DDD در افراد مسن شود.

علائم بیماری دژنراتیو دیسک

علائم بسته به محلی که آسیب رخ داده متغیر است اما مهم ترین علائم عبارتند از :

 • درد در گردن و انتشار درد به شانه و بالای بازو
 • درد در قسمت پایین کمر که به باسن و بالای ران می رسد
 • درد متناوب، آزاردهنده یا شدید که از چند روز تا چند ماه طول می کشد
 • درد هنگام خم شدن، بلند کردن، پیچ خوردن یا نشستن 
 • درد هنگام تغییر وضعیت یا دراز کشیدن کاهش می یابد
 • بی حسی و گزگز در بازوها و پاها
 • ضعیف شدن عضلات پا که منجر به درد پا و سفتی در پاها می شود
 • درد هنگام نشستن یا ایستادن طولانی مدت مانند یک سفر طولانی با ماشین یا پرواز با هواپیما
 • دردی که با گذشت زمان بدتر می شود و فعالیت های روزانه را دشوار می کند
 • اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر یا گردن

مدیریت بیماری دژنراتیو دیسک

ورزش: هنگامی که وضعیت خفیف یا در مراحل اولیه است، ورزش توصیه می شود. این باعث تقویت عضلات پشت، تثبیت ناحیه اطراف دیسک های آسیب دیده و افزایش تحرک می شود. گزینه های ورزشی شامل شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری، ایروبیک، یوگا، پیلاتس و تمرین با وزنه تحت نظارت است.

فیزیوتراپی و دستکاری ستون فقرات از راهکارهای موثر در مدیریت علائم این بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن زمانی که وضعیت متوسط ​​باشد، تا زمانی که فرد قادر به ورزش باشد به تسکین علائم کمک می کند. فیزیوتراپییست از مدالیته های ضددرد همچون الکتروتراپی و ماساژ نیز برای کمک به تسکین علائم بیمار کمک می کند.

دارو: مسکن ها، NSAID ها و سایر داروها مانند استامینوفن برای تسکین درد و التهاب توصیه می شوند ، اگر درد، تورم یا التهاب شدید باشد، تزریق دارو های استروئیدی انجام می شود.

جراحی نیز به عنوان آخرین گزینه درمان و تنها در صورتی که روشهای محافظه کارانه نتوانند کمکی به بهبود علائم بیماران بکنند توصیه می شود ، پس از جراحی فیزیوتراپی برای کمک به تسریع بهبودی و کاهش عوارض جراحی توصیه می شود.

نکات پایانی
بیماری دژنراتیو دیسک با داشتن یک سبک زندگی سالم قابل پیشگیری است و در صورت تشخیص زودهنگام یا درمان قابل کنترل است. اگر برای شما یا عزیزانتان DDD تشخیص داده شد، با یک متخصص فیزیوتراپیست مشورت کنید ، او وضعیت شما را دقیقاً تشخیص می دهد و یک دوره درمانی برای بهبودی و توانبخشی سریع طراحی می کند.

 

کلمات مرتبط :

مدیریت بیماری دژنراتیو دیسک – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی کمر

keyboard_arrow_up