میلوپاتی چیست؟

میلوپاتی چیست؟

میلوپاتی چیست؟

میلوپاتی نتیجه یک آسیب، نقص عصبی یا شرایط التهابی مربوط به نخاع است. میلوپاتی می تواند گردنی، قفسه سینه یا کمری باشد که بر اساس بخشی از ستون فقرات که درگیر شده است.

اصطلاح میلوپاتی در واقع به مجموعه ای از علائم در نتیجه فشرده سازی طناب نخاعی اشاره دارد. این می تواند زمانی رخ دهد که طناب نخاعی توسط قطعات استخوانی ناشی از شکستگی ستون فقرات، آبسه یا پارگی دیسک فشرده شود.

اغلب اوقات، این عارضه نادیده گرفته می شود یا به عنوان یک پیامد طبیعی پیری درمان می شود.

از آنجایی که این وضعیت می تواند پیشرونده باشد، تشخیص زودهنگام و درمان برای بهبود نتایج قبل از وقوع آسیب غیرقابل برگشت نخاع حیاتی است.

علائم میلوپاتی چیست؟

علائم به نوع و وسعت مشکل ستون فقرات بستگی دارد.

علائم عمومی عبارتند از:

 • ضعف، اسپاسم یا انقباض عضلانی و دست و پا چلفتی
 • درد گردن، بازو، پا یا کمردرد
 • مشکل در مهارت های حرکتی ظریف، از جمله نوشتن یا بستن بند کفش
 • افزایش رفلکس ها و ایجاد رفلکس های غیر طبیعی در بازوها یا پاها
 • مشکلات راه رفتن
 • مشکلات روده و مثانه
 • اختلال عملکرد جنسی

انواع میلوپاتی چیست؟

میلوپاتی گردنی
میلوپاتی گردنی باعث فشرده شدن طناب نخاعی در ستون فقرات گردنی (گردن) می شود. ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره است – که به آنها C1 تا C7 گفته می شود – با شش دیسک مهره ای و هشت ریشه عصبی.

شناخته شده است که میلوپاتی گردنی دو نوع علامت ایجاد می کند: علائمی که در گردن هستند و علائمی که در سرتاسر بدن در ناحیه تحت فشار نخاع یا زیر آن ظاهر می شوند.

علائم گردن شامل درد و سفتی و کاهش دامنه حرکتی است. با بدتر شدن وضعیت، ممکن است فرد درد تیراندازی را تجربه کند که از گردن شروع می شود و به سمت ستون فقرات می رود.

سایر علائم میلوپاتی گردنی عبارتند از:

 • ضعف بازوها و دستها
 • بی حسی یا گزگز در بازوها و دست ها
 • دست و پا چلفتی و هماهنگی ضعیف در دست
 • مشکلات تعادل
 • مشکل در گرفتن اشیای کوچک مانند خودکار یا سکه

میلوپاتی گردنی شایع ترین نوع میلوپاتی است.

میلوپاتی توراسیک
میلوپاتی توراسیک باعث می شود که طناب نخاعی در این ناحیه به دلیل برآمدگی یا فتق دیسک، خارهای استخوانی یا ضربه به ستون فقرات فشرده شود.

ناحیه قفسه سینه قسمت میانی ستون فقرات است. میلوپاتی توراسیک محل میلوپاتی را مشخص می کند. در حالی که میلوپاتی از ناحیه قفسه سینه منشا می گیرد، ممکن است درد در سایر قسمت های ستون فقرات نیز احساس شود.

علائم تجربه شده با میلوپاتی قفسه سینه شامل ضعف در بازوها، پاها، و دست ها و مشکلات راه رفتن و تعادل است. فرد مبتلا به این بیماری ممکن است از دست دادن روده، مثانه یا عملکرد جنسی را نیز تجربه کند.

از آنجایی که علائم میلوپاتی قفسه سینه منحصر به فرد نیست و با سایر انواع میلوپاتی دیده می شود، برای تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به میلوپاتی قفسه سینه است، آزمایش لازم است. این ممکن است شامل اشعه ایکس، آزمایش عملکرد عصبی، و/یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از نخاع و کانال نخاعی باشد.

میلوپاتی کمری
میلوپاتی کمری در مقایسه با میلوپاتی گردنی و قفسه سینه بسیار نادرتر است. این قسمت تحتانی ستون فقرات – ناحیه کمری را تحت تأثیر قرار می دهد.

نادر است زیرا نخاع به قسمت بالایی ستون فقرات کمری ختم می شود. اگر فردی دارای ستون فقرات کمری پایین باشد، ممکن است تحت تأثیر میلوپاتی قرار گیرد. علائم مشابه دو نوع دیگر است.

 

کلمات مرتبط :

میلوپاتی چیست؟ – انواع میلوپاتی – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی کمر در سعادت آباد

keyboard_arrow_up