میلوپاتی

میلوپاتی

میلوپاتی نتیجه یک آسیب، نقص عصبی یا شرایط التهابی مربوط به نخاع است. میلوپاتی می تواند گردنی، قفسه سینه یا کمری باشد که بر اساس بخشی از ستون فقرات است که درگیر شده است.

اصطلاح میلوپاتی در واقع به مجموعه ای از علائم در نتیجه فشرده سازی طناب نخاعی اشاره دارد. این می تواند زمانی رخ دهد که طناب نخاعی توسط قطعات استخوانی ناشی از شکستگی ستون فقرات، آبسه یا پارگی دیسک فشرده شود.

اغلب اوقات، این عارضه نادیده گرفته می شود یا به عنوان یک پیامد طبیعی افزایش سن در نظر گرفته می شود.

از آنجایی که این وضعیت می تواند پیشرونده باشد، تشخیص زودهنگام و درمان برای بهبود نتایج قبل از وقوع آسیب غیرقابل برگشت نخاع حیاتی است.

علائم میلوپاتی

علائم به نوع و وسعت مشکل ستون فقرات بستگی دارد.

علائم عمومی عبارتند از:

  • ضعف، اسپاسم یا انقباض عضلانی
  • کمردرد ، گردن درد و انتشار به سایر اندام ها 
  • مشکل در مهارت های حرکتی ظریف، از جمله نوشتن یا بستن بند کفش
  • افزایش رفلکس ها و ایجاد رفلکس های غیر طبیعی در بازوها یا پاها
  • مشکلات راه رفتن
  • مشکلات روده و مثانه مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع
  • اختلال عملکرد جنسی

انواع

میلوپاتی گردنی باعث فشرده شدن طناب نخاعی در ستون فقرات گردنی (گردن) می شود. ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره است – که به آنها C1 تا C7 گفته می شود – با شش دیسک مهره ای و هشت ریشه عصبی. این وضعیت دو نوع علامت ایجاد می کند: علائمی که در گردن هستند و علائمی که در سرتاسر بدن در ناحیه فشرده شده در نخاع یا زیر آن ظاهر می شوند. علائم گردن شامل درد و سفتی و کاهش دامنه حرکتی است. با بدتر شدن وضعیت، ممکن است فرد درد تیراندازی را تجربه کند که از گردن شروع شده و به سمت ستون فقرات حرکت می کند. سایر علائم عبارتند از: ضعف بازوها و دست ها ، بی حسی یا گزگز در بازوها و دست ها ، مشکلات تعادل ، مشکلات در گرفتن اشیاء کوچک مانند خودکار .

میلوپاتی توراسیک باعث می شود که نخاع در این ناحیه به دلیل برآمدگی یا فتق دیسک، خارهای استخوانی یا ضربه به ستون فقرات فشرده شود. ناحیه قفسه سینه قسمت میانی ستون فقرات است. در حالی که این عارضه از ناحیه قفسه سینه منشا می گیرد، ممکن است درد در سایر قسمت های ستون فقرات نیز احساس شود. علائم تجربه شده شامل درد و ضعف در پاها و دست ها و مشکلات راه رفتن و تعادل است. فرد مبتلا به این بیماری ممکن است از دست دادن روده، مثانه یا عملکرد جنسی را نیز تجربه کند. از آنجایی که علائم میلوپاتی قفسه سینه منحصر به فرد نیست و با سایر انواع دیده می شود، برای تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به میلوپاتی قفسه سینه است، معاینه دقیق لازم است.

میلوپاتی کمری در مقایسه با میلوپاتی گردنی و قفسه سینه بسیار نادرتر است. این قسمت تحتانی ستون فقرات – ناحیه کمری را تحت تأثیر قرار می دهد.نادر است زیرا نخاع به قسمت بالایی ستون فقرات کمری ختم می شود. اگر فردی ستون فقرات کمری پایینی داشته باشد، ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. علائم مشابه دو نوع دیگر است.

کلمات مرتبط :

روشهای درمان میلوپاتی – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر

keyboard_arrow_up