ورزش های مناسب کمردرد

کمردرد به عنوان رایج ترین اختلال سیستم اسکلتی _ عضلانی شناخته می شود که عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند.

برای درمان کمردرد ابتدا باید عامل زمینه ای شناسایی تا درمان بر اساس آن انجام بگیرد.

بر اساس آمارها بیش از سه چهارم افراد در طول زندگی خود کمردرد را تجربه کرده اند که در مواردی می تواند بسیار آزار دهنده باشد.

خوشبختانه در اغلب موارد کمردرد ها با استراحت ، کاهش سطح فعالیت و انجام نرمش های کششی و تقویتی و فیزیوتراپی قابل تسکین است و جراحی تنها در صورت عدم بهبود شرایط بیمار با روش های غیرتهاجمی همچون فیزیوتراپی انجام می گیرد.

فیزیوتراپیست برای کمک به بهبود شرایط بیمار با توجه به شدت علائم و عامل بوجود آورنده درد از موثرترین مدالیته های فیزیوتراپی همچون تراکشن ، لیزر پرتوان ، سوزن خشک ، مگنت تراپی و … بهره می برد.

تمرینات ورزشی نیز بخش مهمی از برنامه درمان کمردرد است.

در این جا به برخی ورزش های مناسب کمردرد اشاره کرده ایم ، لازم بذکر است که قبل از انجام این تمرینات باید با فیزیوتراپیستخود مشورت کنید.

ورزش های مناسب کمردرد

در حالی که به پشت خوابیده اید و یک دستتان زیر قوس کمر قرار دارد، شکم را به داخل (پایین) فشار دهید و پس از ۱۰ ثانیه رها کنید.

در حالی که به پشت خوابیده اید ، پاها را کاملا دراز کنید و بر روی زمین قرار دهید. پای راست را از زانو جمع کنید. با دو دست زیر زانو راست را گرفته و زانو را به قفسه سینه فشار دهید و ۵ ثانیه نگه دارید، سپس به حالت اول برگردید و با پای مقابل تکرار کنید. این تمرین را می توانید ۱۰ بار تکرار کنید.

در حالی که به پشت خوابیده اید هر دو پا را با هم به داخل شکم آورده و با دست ها آن ها را نگه دارید ، پس از ۱۰ ثانیه رها کنید.

در حالی که به پشت خوابیده اید دستها را کشیده و پاها را به حالت دوچرخه ای خم و راست کنید.

در حالی که نشسته اید زانو ها و دست های خود را روی زمین قرار داده، شکم را به داخل برده و کمر را به طرف بالا ببرید و سر را به طرف پایین برده و در مرحله بعد سر را به طرف بالا برده و کمر خود را به حالت گود در بیاورید.

در حالی که نشسته اید و زانوی چپ خم است به طرف جلو خم شوید ، انگشتان دست راست را به انگشتان پای راست نزدیک کنید و ۱۰ ثانیه نگه دارید و به حالت اول برگردید.این تمرین را برای هر پا می توانید ۱۰ بار انجام دهید.

در حالی که به پشت خوابیده اید زانوها را خم کرده و عضلات باسن را کاملا منقبض کنید و باسن را تا جای ممکن به سمت بالا بکشید، پس از ۲۰ ثاینه قرار گرفتن در این وضعیت رها کنید.

چهار دست و پا را روی زمین قرار داده و به صورتی که زانوها و کف دست ها روی زمین قرار دارند ، دست راست و پای چپ را از زمین بلند کرده و به حالت کشیده ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید ، سپس با سمت مقابل انجام دهید.

در حالی که روی شکم خوابیده اید ، سر و گردن را بالا آورده و به پشت خم کنید ، پس از ۱۰ ثانیه رها کنید.

در حالی که به پشت خوابیده اید زانوها را خم و کف پا روی زمین قرار دهید ، سپس سر و شانه را از زمین تا جایی که فشار روی عضلات شکم احساس شود بلند کرده و پس از ۵ ثانیه رها کنید.

در حالی که بر روی شکم خوابیده اید زانوی راست را خم کرده به طوری که کف پای راست به باسن راست نزدیک شود ، پس از ۱۰ ثانیه رها کنید و با سمت مقابل انجام دهید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی کمردرد – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی – ورزش های مناسب کمردرد – بهترین درمان کمردرد – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در میدان کاج

keyboard_arrow_up