پارگی مینیسک زانو یکی از آسیب های شایع مفصل زانو است که اغلب در افراد ورزشکار و پرتحرک رخ می دهد اگرچه ریسک بروز آن در هر فردی وجود دارد.

هر زانو دارای دو مینیسک است، یکی در سمت داخلی (مینیسک داخلی) و دیگری در سمت خارجی (مینیسک جانبی). منیسک ها بین استخوان درشت نی و استخوان ران قرار دارند. مینیسک نقش پیچیده ای در عملکرد مفصل زانو دارد. نقش اصلی آن محافظت از غضروف مفصلی در برابر فرسودگی است. این ظرفیت جذب شوک مینیسک است که از بروز آرتروز در آینده محافظت می کند. مینیسک ها همچنین به ثبات مفصل زانو و همچنین به پخش موثر مایع در اطراف مفصل زانو کمک می کنند.

غضروف های مینیسک به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض فشارهای مکرر هنگام راه رفتن، دویدن یا انجام فعالیت های دیگر در معرض خطر پارگی قرار دارند. پارگی مینیسک معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که زانو تا حدی تحت فشار خم شود، به خصوص با حرکات پیچشی مانند چرخش در حین ورزش، چمباتمه زدن و تغییر جهت ناگهانی. پارگی مینیسک همچنین می تواند همراه با پارگی رباط های اطراف زانو (به عنوان مثال پارگی ACL) رخ دهد. همچنین ممکن است بدون هیچ ضربه ای به منیسک آسیب وارد شود زیرا منیسک با افزایش سن سفت و ضعیف می شود.

علائم پارگی مینیسک زانو

ممکن است هنگامی که مینیسک پاره می شود احساس پارگی چیزی در زانو را تجربه کنید. با این حال، در برخی موارد، ممکن است شما یک رویداد یا آسیب شدید نداشته باشید. درد ناشی از پارگی منیسک اغلب در قسمت داخلی یا خارجی مفصل زانو و کمتر در قسمت جلویی مفصل است. علائم شامل درد همراه با خم شدن و پیچش روی زانو است. اغلب افراد مبتلا به پارگی مینیسک از سفتی مفصل، تورم و آب آوردن زانو، یا احساس گرفتگی یا قفل شدن زانو شکایت دارند.

برخی از پارگی های مینیسک بسیار بزرگ هستند. بسته به الگوی آنها، یک قطعه از مینیسک آسیب دیده ممکن است تا حدی شل شود و در مفصل زانو بین استخوان درشت نی و استخوان ران حرکت کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، قطعه ممکن است باعث محدود شدن توانایی شما برای صاف کردن یا خم کردن زانو شود.

درمان پارگی مینیسک زانو

درمان اولیه برای پارگی منیسک باید از فرمول اصلی RICE پیروی کند: استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع، اغلب با یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی ترکیب می شود. این برای رفع علائم حاد پارگی مینیسک بسیار مفید است.

پس از کنترل علائم در فاز حاد آسیب دیدگی فیزیوتراپی برای بازیابی قدرت و تحرک زانوها از اهمیت زیادی برخوردار است ،حفظ قدرت عضلانی اطراف مفصل زانو و حرکت مفصل پس از آسیب های این چنینی بسیار مهم است، زیرا مفصل می تواند عملکرد خود را به سرعت در شرایط حاد از دست بدهد.

 جراحی
اگر پارگی مینیسک باعث درد و علائم مکانیکی مانند قفل شدن یا گرفتگی زانو شود، ممکن است به جراحی آرتروسکوپی زانو نیاز داشته باشید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی – فیزیوتراپی ورزشی – فیزیوتراپی زانو در سعادت آباد

keyboard_arrow_up