کشش ستون فقرات

کشش ستون فقرات

کشش ستون فقرات یک تکنیک درمانی است که برای قرن ها برای درمان بیماری های مختلف ستون فقرات و کاهش علائم مرتبط استفاده می شود. این شامل اعمال نیرو به ستون مهره ها، چه از طریق ابزارهای دستی یا مکانیکی، با هدف کشش ستون مهره ها و کاهش فشار روی دیسک‌ها و اعصاب ستون مهره است. 

کشش ستون مهره ها یک روش درمانی غیر تهاجمی است که برای مدیریت انواع اختلالات اسکلتی- عضلانی و ستون فقرات استفاده می شود. هدف آن کاهش درد، افزایش تحرک و بهبود عملکرد کلی ستون فقرات است. اصل پشت کشش ستون مهره ها ایجاد یک جدایی یا انحراف کنترل شده بین مهره‌ها است که می‌تواند فشار روی دیسک‌های بین مهره‌ای و اعصاب نخاعی را کاهش دهد. این جداسازی باعث بهبود جریان خون، کاهش فشرده سازی و پتانسیل برای بهبود طبیعی بدن می شود.

اصول کشش ستون فقرات

کشش ستون مهره ها بر اساس اصل ایجاد جدایی بین مهره های ستون فقرات عمل می کند. این جداسازی را می توان از طریق تکنیک های مختلفی به دست آورد که هر کدام برای هدف قرار دادن شرایط یا علائم خاص طراحی شده اند. 

رفع فشار: هدف کشش ستون مهره ها رفع فشار از ستون مهره ها، کاهش فشار بر دیسک های بین مهره ای، اعصاب نخاعی و سایر ساختارهای اطراف است. این رفع فشار باعث بهبود جریان خون، تبادل مواد مغذی و بهبود بالقوه دیسک‌های آسیب‌دیده یا تحلیل رفته می‌شود.

آرامش عضلات: کشش می تواند به شل شدن عضلات اطراف ستون فقرات کمک کند و اسپاسم و ناراحتی عضلانی را کاهش دهد. این آرامش عضلانی برای درمان موفقیت آمیز کشش ضروری است، زیرا عضلات منقبض می توانند اثربخشی درمان را مختل کنند.

کاهش درد: با کاهش فشار بر روی اعصاب ستون فقرات و بهبود هم ترازی ستون فقرات، کشش ستون مهره ها می تواند درد را در شرایط مختلف ستون فقرات، از جمله فتق دیسک، سیاتیک، و بیماری دژنراتیو دیسک به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

روش های کشش ستون فقرات

کشش ستون مهره ها بسته به شرایط خاص تحت درمان و تجهیزات موجود می تواند به روش های مختلفی انجام شود. دو روش اصلی کشش ستون مهره ها، دستی و مکانیکی است. بیایید این روش ها را با جزئیات بررسی کنیم.

کشش دستی

کشش دستی ستون فقرات معمولا توسط یک متخصص آموزش دیده، مانند یک متخصص کایروپراکتیک، فیزیوتراپیست یا استئوپات انجام می شود. در این روش درمانگر از دستان خود برای اعمال کشش به ستون مهره های بیمار استفاده می کند. بیمار معمولاً روی یک میز درمانی تخصصی قرار می گیرد و درمانگر نیروی کنترل شده ای را برای کشش و از بین بردن فشار ستون فقرات اعمال می کند.

کشش مکانیکی

کشش مکانیکی ستون مهره ها شامل استفاده از دستگاه ها و تجهیزات تخصصی برای اعمال کشش به ستون فقرات است. این دستگاه‌ها می‌توانند از واحدهای کشش ساده رو به درب تا سیستم‌های پیشرفته‌تر کنترل‌شده توسط رایانه را شامل شوند. کشش مکانیکی اغلب در یک محیط بالینی یا سرپایی انجام می شود.

موارد کاربرد

فتق دیسک

فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که هسته داخلی نرم دیسک بین مهره ای از لایه بیرونی بیرون زده و اغلب به اعصاب مجاور فشار می آورد. کشش ستون مهره ها می تواند به کاهش فشار روی دیسک آسیب دیده، کاهش التهاب، و تسکین درد و علائم مرتبط کمک کند.

سیاتیک

سیاتیک با دردی مشخص می شود که در طول مسیر عصب سیاتیک که از کمر به پایین پاها کشیده می شود، تابش می کند. اغلب به دلیل فشرده شدن ریشه های عصبی در قسمت تحتانی ستون فقرات ایجاد می شود. کشش ستون فقرات می تواند به کاهش فشار روی اعصاب آسیب دیده و کاهش درد مرتبط با سیاتیک کمک کند.

بیماری دژنراتیو دیسک

بیماری دژنراتیو دیسک وضعیتی است که در آن دیسک های بین مهره ای یکپارچگی ساختاری و توانایی بالش را از دست می دهند. کشش ستون مهره ها می تواند تبادل مواد مغذی را در دیسک ها تقویت کند و هیدراتاسیون آنها را بهبود بخشد و به طور بالقوه روند تخریب را کند می کند.

تنگی کانال نخاع

تنگی نخاع وضعیتی است که در آن کانال نخاعی باریک می شود و به نخاع و اعصاب فشار وارد می کند. کشش ستون مهره می تواند به طور موقت فضای بیشتری در کانال نخاع ایجاد کند و درد و ناراحتی را در افراد مبتلا به تنگی نخاع کاهش دهد.

اسکولیوز

اسکولیوز با انحنای جانبی غیر طبیعی ستون فقرات مشخص می شود. در حالی که کشش ستون مهره ها یک درمان اولیه برای اسکولیوز نیست، می توان از آن به عنوان بخشی از یک رویکرد جامع برای بهبود تراز ستون فقرات و کاهش درد در برخی موارد استفاده کرد.

کمر درد مزمن

کشش ستون مهره ها را می توان برای کاهش کمردرد مزمن با منشاء مختلف، به ویژه هنگامی که با شرایطی مانند سندرم مفصل فاست، اسپاسم عضلانی یا کشیدگی رباط همراه باشد، استفاده کرد.

آماده سازی قبل از عمل

در برخی موارد ممکن است از کشش ستون مهره ها برای آماده سازی بیمار برای جراحی ستون فقرات استفاده شود. کشش می تواند به کاهش فشار ستون فقرات کمک کند و آن را برای تیم جراحی در دسترس تر کند و نتیجه جراحی را بهبود بخشد.

 

بیشتر بخوانید :

درمان تنگی کانال نخاعی با فیزیوتراپی

درمان دستی در فیزیوتراپی

keyboard_arrow_up