کشیدگی عضلات کمر

کشیدگی عضلات کمر

کشیدگی عضلات کمر یکی از آسیب های رایج کمر است که با احساس درد شدید و ناتوانی در انجام فعالیت های روزمره می شود.

انواع کشیدگی

کشیدگی عضلات را می توان بر اساس شدت به انواع زیر طبقه بندی کرد:

  • درجه یک یا آسیب خفیف که باعث کشش فیبرهای عضلانی فراتر از حد طبیعی خود می شود.
  • درجه دو یا آسیب متوسط ​​که ممکن است چندین فیبر عضلانی پاره شود.
  • درجه سه یا آسیب شدید که در آن کل عضله پاره می شود.

اکثریت قریب به اتفاق کشیدگی های عضلانی به طور معمول درجه I هستند که معمولاً حتی بدون درمان نیز بهبود می یابند. 

علائم کشیدگی عضلات کمر

  • کمردرد موضعی و انتشار درد به دیگر اندام ها
  • سفتی در عضله آسیب دیده
  • تورم در ناحیه آسیب دیده
  • قرمزی پوست در قسمت پایین کمر، ناشی از خونریزی در بافت عضلانی
  • مشکل در انجام حرکات چرخشی ستون فقرات

در حالی که صدمات درجه I و II ممکن است فقط باعث درد موضعی شوند و ممکن است به شما اجازه دهند به فعالیت های عادی خود ادامه دهید، آسیب درجه III معمولاً باعث درد طاقت فرسا با ناتوانی قابل توجه می شود.

درد معمولاً با تأخیر شروع می شود (دردی که یک روز پس از آسیب شروع می شود) اما ممکن است در موارد آسیب شدید به طور ناگهانی ظاهر شود. کشیدگی عضلات ممکن است با اسپاسم عضلانی دردناک همراه باشد زیرا بدن شما برای تثبیت آسیب شما کار می کند.

درمان کشیدگی عضلات کمر

روند بهبودی عضلات تحت فشار ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد. پس از مرحله اولیه التهاب، فیبرهای عضلانی شروع به ترمیم، بازسازی و بالغ شدن می کنند.

ممکن است توصیه شود برای جلوگیری از تشدید درد، یک روز استراحت کنید. ماساژ درمانی و یا درمان دستی توسط دستان فیزیوتراپیست می تواند به طور موثر به تسریع روند بهبودی کمک کند. این تکنیک ها عبور خون و مواد مغذی مورد نیاز سلولها را به بافت عضلانی تسهیل می کنند. اگر برای مدت طولانی استراحت کنید، می تواند منجر به سفتی و احتمالاً تشکیل بافت اسکار شود و از بازسازی فیبرهای عضلانی جلوگیری کند.

استفاده متناوب و کنترل شده از کیسه یخ در ناحیه آسیب دیده ممکن است به کاهش درد و کنترل التهاب کمک کند. استفاده از یخ به مدت ۲۰ دقیقه معمولا کافی است و می توان آن را چندین بار در طول روز تکرار کرد. به طور معمول، یخ درمانی بهتر است در چند روز اول آسیب، زمانی که التهاب و تورم شدیدتر است، استفاده شود. استفاده طولانی مدت از کیسه یخ ممکن است رگ های خونی را منقبض کند و از جریان خون جلوگیری کند و روند بهبودی را کندتر کند. 

گرما درمانی. قرار دادن کیسه حرارتی روی ناحیه آسیب دیده می تواند به گشاد شدن رگ های خونی شما کمک کند و اجازه می دهد خون بیشتری به عضلات آسیب دیده برسد. چند روز پس از آسیب، زمانی که خونریزی در بافت عضلانی متوقف شده و پوست قرمز به نظر نمی رسد، از گرما درمانی استفاده کنید.

مسکن های موضعی درد ، ژل ها یا کرم های تسکین دهنده درد حاوی متیل سالیسیلات یا منتول می توانند در کنترل درد عضلانی موثر باشند. از مسکن های خوراکی و یا تزریقی خودداری کنید زیرا می توانند در جریان خون شما متمرکز شوند و ممکن است از روند طبیعی بهبود بافت عضلانی جلوگیری کنند.
صدمات شدید درجه III ممکن است نیاز به مداخله پزشکی یا حتی درمان جراحی داشته باشد.

استفاده از تکنیک‌ های صحیح بلند کردن و پایین آوردن اجسام، گرم کردن بدن قبل از ورزش، و کشش منظم کمر و همسترینگ می‌تواند ماهیچه‌های کمر شما را به خوبی آماده و انعطاف‌پذیر نگه دارد و از آسیب‌های این چنینی جلوگیری کند. فیزیوتراپیست شما می تواند به شما آموزشهایی در این زمینه ها ارائه دهد.

اگر دردی دارید که از پشت به پاها کشیده می شود، یا اگر در پاهای خود بی حسی، گزگز و یا ضعف احساس می کنید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید – این علائم ممکن است نشان دهنده آسیب جدی تری به کمر شما باشد.

 

کلمات مرتبط :

کشیدگی عضلات کمر – کشیدگی عضله کمر – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در سعادت اباد

keyboard_arrow_up