کمر درد شایعترین مشکل سلامتی است که میلیون ها نفر در جهان را درگیر خود می کند و یکی از رایج ترین دلایل مراجعه افراد به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی است.

این عارضه به دلایل محتلفی رخ می دهد ، گاهی تنها یک گرفتگی عضلانی ساده به دلیل خستگی و فعالیت بیش از حد و گاهی مشکلات مهمی همچون بیرون زدگی دیسک کمر و … در بروز آن نقش دارند.

بسیاری از افراد به جای اینکه به دنبال درمان مناسب کمردرد باشند ، به دنبال داروهای تسکین دهنده درد هستند که این امر می تواند منجر به تشدید مشکل بیمار شود.

وضعیت نادرست قرار گرفتن ستون فقرات در هنگام انجام فعالیت ها و سبک زندگی نامناسب از جمله چاقی و کم تحرکی از جمله عواملی هستند که ریسک بروز کمر درد را افزایش می دهند.

شیوع این عارضه اسکلتی ـ عضلانی در بین افراد میانسال و سالمند و همچنین حانم های باردار بیش از سایر افراد است.

دلایل بی شماری برای کمردرد وجود دارد. تقریباً ۹۸٪ از دردهای کمر هیچ آسیب شناسی پزشکی جدی ندارند.

فیزیوتراپی کمر یکی از بهترین روش های درمان کمردرد است که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و بروزترین متدهای درمانی به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

شایع ترین دلایل کمر درد

کشیدگی عضلات و رباط ها ، اسپاسم عضلات ، تنش عضلانی و آسیب های مرتبط با زمین خوردن از رایج ترین عواملی هستند که سبب بروز درد و ناراحتی در ستون فقرات و کمر می شوند.

بلند کردن نادرست اجسام سنگین که سبب وارد شدن فشار غیرطبیعی و بیش از حد به ستون فقرات می شود نیز می تواند منجر به آسیب اجزای ستون فقرات و بروز کمردرد شود.

پارگی دیسک ها ، بیرون زدگی دیسک کمر ، انحنای غیرطبیعی ستون فقرات مانند اسکولیوز و کیفوز ، سیاتیک ، آرتروز ستون فقرات و … نیز در بروز درد در کمر نقش دارند.

درد ارجاعی ، عفونت کلیه یا سنگ کلیه ، مشکلات گوارشی و … نیز می توانند منجر به انتشار درد به کمر و بروز کمر درد شوند.

وضعیت بد بدن ، حرکت تند ناگهانی ، ایستادن یا نشستن به مدت طولانی ، رانندگی به مدت طولانی و … نیز از جمله عواملی هستند که در بروز کمردرد نقش دارند.

تغییرات هورمونی ، افزایش وزن و تزریق اپیدورال در حین زایمان نیز از جمله عواملی هستند که سبب بروز کمر درد در دوران بارداری و پس از زایمان می شوند.

چاقی یکی دیگر از عوامل اصلی کمردرد است. بسیاری از ما کم و بیش دچار اضافه وزن هستیم و این اضافه وزن فشار زیادی را به بدن وارد می کند که منجر به انواع درد بدن می شود.

بیماری های جدی مانند سرطان ستون فقرات و عفونت ستون فقرات نیز در بروز کمردرد نقش دارند اگرچه درصد کمی از کمردردها به دلیل این مشکلات رح می دهند.

درمان کمردرد

برای درمان کمردرد ابتدا باید عامل زمینه ای شناسایی و درمان بر اساس آن انجام بگیرد.

پزشک و فیزیوتراپیست برای تشخیص علت درد علاوه بر معاینه فیزیکی و بررسی علائم بالینی در بیمار از روش های تشخیصی همچون رادیوگرافی ساده ، سی تی اسکن ، ام آر آی ، تست نوار عصب و عضله و … بهره می برد.

فیزیوتراپی کمر موثرترین روش درمان غیرجراحی کمر درد و سایر اختلالات ارتوپدی است ، فیزیوتراپی عوارض جراحی را نداشته و هزینه های درمانی را نیز کاهش می دهد.

متخصصان فیزیوتراپی ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت‌ آباد ( فیزیوتراپی در منطقه ۲ تهران ) تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط مراجعه کنندگان و کاهش مشکلات آن ها بکار می بندند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمر – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد – فیزیوتراپی در شمال غرب تهران – فیزیوتراپی در شهرک غرب – فیزیوتراپی در کوی فراز – فیزیوتراپی در بهرود

 

keyboard_arrow_up