گزینه های درمان کمردرد

بسیاری از گزینه های درمانی برای کمردرد را می توان با توجه به نیازهای هر بیمار تنظیم کرد. درمان‌ها شامل مراقبت‌های خانگی، درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و ورزش یا حتی جراحی است.

ورزش به تقویت دیسک‌های ستون فقرات، عضلات، رباط‌ها و مفاصل سالم کمک می‌کند.

بسته به تشخیص بیمار، برخی از درمان ها ممکن است موثرتر از سایرین باشند و در اغلب موارد ترکیبی از روشهای درمانی می توانند به تسکین کمردرد کمک کنند.

گزینه های درمان کمردرد

خودمراقبتی برای کمردرد

درمان‌های اساسی که در خانه استفاده می‌شوند می‌توانند برای درمان درد خفیف یا حاد ناشی از فشار عضلانی و همچنین کاهش اثرات درد مزمن و شدید مؤثر باشند. خودمراقبتی توسط فرد انجام می شود و به راحتی قابل تنظیم است. این روش ها عبارتند از:

دوره استراحت کوتاه
بسیاری از دوره‌های کمردرد را می‌توان با اجتناب کوتاه از فعالیت‌های شدید بهبود بخشید. استراحت بیش از چند روز توصیه نمی شود، زیرا کم تحرکی بیش از حد می تواند بهبودی را دشوارتر کند.

اصلاح فعالیت
فعال بمانید اما از فعالیت ها و موقعیت هایی که درد را تشدید می کند خودداری کنید. برای مثال، اگر نشستن طولانی مدت در ماشین یا پشت میز درد را تشدید می کند، یک تایمر تنظیم کنید تا هر ۲۰ دقیقه یکبار بلند شوید و راه بروید یا به آرامی کشش دهید. اگر ایستادن درد را بدتر می‌کند، از کارهایی که نیاز به ایستادن دارند، مانند شستن ظرف‌ها در سینک، اجتناب کنید. اجتناب یا به حداقل رساندن فعالیت‌ها و موقعیت‌هایی که درد را بدتر می‌کنند، به پیشگیری یا کاهش اسپاسم دردناک کمر کمک می‌کند و محیط درمانی بهتری را فراهم می‌کند.

گرما و سرما درمانی
گرمای حاصل از حمام گرم، بطری آب گرم، پد گرمایشی الکتریکی و … می‌تواند عضلات منقبض را شل کرده و جریان خون را بهبود بخشد. افزایش جریان خون مواد مغذی و اکسیژنی را به همراه می آورد که ماهیچه ها برای بهبود و سالم ماندن به آن نیاز دارند. اگر کمر به دلیل التهاب دردناک است، می توان از یخ یا کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کرد. محافظت از پوست هنگام استفاده از گرما یا یخ برای جلوگیری از آسیب بافتی مهم است.

استفاده از گرما قبل از فعالیت به شل شدن عضلات کمک می کند و به انعطاف پذیری و تحرک بهتر کمک می کند. استفاده از یخ بعد از فعالیت، احتمال تحریک و متورم شدن ناحیه در اثر ورزش را کاهش می دهد.

داروهای مسکن بدون نسخه
رایج ترین داروهای بدون نسخه آسپرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن و استامینوفن  هستند. آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن داروهای ضد التهابی هستند که کمردرد ناشی از تورم اعصاب یا عضلات را کاهش می‌دهند. استامینوفن با تداخل در سیگنال های درد ارسال شده به مغز عمل می کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و ورزش مهم ترین بخش از درمان غیرجراحی کمر هستند و به عنوان یکی از گزینه های درمان کمردرد که طرفداران زیادی دارد شناخته می شود.

فیزیوتراپی شامل تمرینات ورزشی ، تکنیک های تسکین دهنده درد و توصیه های اصلاح وضعیت است.

تمرینات ورزشی کششی کمک زیادی به افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی ستون فقرات و کمر کرده و محدودیت های حرکتی ایجاد شده را به حداقل می رساند.

تمرینات تقویتی با تقویت عضلات شکم، لگن و گلوتئوس که از ستون فقرات حمایت می کنند، که به آن عضلات مرکزی نیز می گویند، می تواند به تسکین کمردرد کمک کند. 

درای نیدلینگ ، تحریک الکتریکی ، لیزر درمانی ، کشش ستون فقرات و تکنیک های درمان دستی نیز از گزینه های درمان کمردرد هستند که توسط متخصصان فیزیوتراپی ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد برای مراجعه کنندگان عزیز و با توجه به نیاز هر بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.

جراحی

عمل جراحی در شرایطی که درد و مشکلات بیمار با روشهای غیرجراحی قابل کنترل نباشد یا علائم بیمار به سرعت در جال پیشرفت باشد انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

گزینه های درمان کمردرد – فیزیوتراپی برای کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کمر در سعادت آباد

keyboard_arrow_up