یخ بذاریم یا نه ؟مساله اینست!

یخ برای التهاب

یخ بذاریم یا نه ؟ مساله اینست!

یخ درمانی به عنوان یک درمان فوری به منظور تسکین درد متعاقب آسیب حاد بافت نرم استفاده میشود. با این وجود ثابت شده یخ درمانی طولانی مدت شروع ترمیم بافت را به تاخیر می‌اندازد و فرایند های ریکاوری بافتی را طولانی می‌کند. شواهد علمی از توانایی سرما حمایت می کننددرمان های فوری شامل یخ گذاشتن روی ناحیه آسیب دیده به مدت ۲۰ دقیقه به منظور کاهش درد و تورم پس از تروماهای حاد  همیشه توصیه شده است.

یخ درمانی برای کاهش درد آسیب های حاد تاندون ممکن است به توانایی آن در کاهش سطح تولید پروستاگلاندین E2 در تاندون ها که بسیار فعال است نسبت داده شود.

یخ برای التهاب

مدیریت آسیب های حاد بافتی طی سالیان:

ابتدا از برنامه ice:که شامل استفاده از یخ،فشار‌وبالانگه داشتن اندام بود استفاده می‌شد

سپس به برنامه RICE که استراحت هم به برنامه قبلی اضافه شده بود تغییر پیدا کرد.چند سال بعد به برنامه POLICE پیشرفت پیدا کرد که جز protection یا همان محافظت بافتی و

optimal loading( فشار مناسب )هم به آن اضافه گردید. در سال ۲۰۱۹ برا اساس  آخرین و جامع ترین مطالعات رژیم PEACE &LOVE که یخ درمانی از آن حذف شده بود توصیه گردید.

یخ برای التهاب

بخاطر داشته باشید “هر اقدامی که التهاب را کاهش می‌دهد همچنین التیام و ترمیم بافت را می‌تواند به تاخیر اندازد.” چون پروسه های التهابی جز ضروری ریکاوری خود بافت نیز می‌باشند. یخ انتخاب مناسبی میتواند باشد وقتی که هدف از درمان ما کنترل کردن ورم گسترش یافته است . در نتیجه ورم زیاد یا طولانی مدت میتواند مانع فرایند های رو بهبود و التیام بافتی طی دوره ریکاوری گردد (مخصوصا در کشیدگی های شدید مفصلی).

آنچه ما در این مقاله به آن اشاره می کنیم فواید  ضروری فرآیند التهاب است. وقتی به بدن ما آسیبی وارد می شود، بدن سیگنال‌هایی را به سلول‌های التهابی (ماکروفاژها) می‌فرستد که هورمون فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1) را آزاد می‌کنند. این سلول ها با از بین بردن بافت آسیب دیده، روند التیام را شروع می کنند. زمانی که یخ استفاده می شود، ممکن است در واقع از آزاد شدن طبیعی هورمون فاکتور رشد ( IGF-1 ) بدن جلوگیری کنیم. در نتیجه شروع روند بهبودی را به تاخیر بیندازیم. بنابراین طبق مطالعات اخیر یخ درمانی تنها در زمان آسیب حاد و جهت کنترل ورم شدید توصیه می گردد و استفاده از یخ در مراحل بعدی جهت کنترل درد را توصیه نمی کنیم .

keyboard_arrow_up