آسیبهای گردن

بسیاری از افراد در طول زندگی خود درد و آسیب دیدگی گردن را تجربه کرده اند، حرکات بدن ما معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند، اما جای تعجب نیست که علائم ناشی از ساییدگی روزمره، استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی ایجاد شود. مشکلات و آسیبهای گردن معمولاً در طول فعالیت‌های ورزشی یا تفریحی و فعالیتهای شغلی رخ می دهند.

درد گردن ممکن است به شانه ها، قسمت بالایی پشت یا بازوها سرایت کند یا ممکن است باعث سردرد شود. حرکت گردن ممکن است محدود باشد، معمولاً بیشتر به یک طرف تا طرف دیگر. گردن درد به درد در هر جایی از ناحیه قاعده جمجمه تا شانه اشاره دارد.

گردن شامل:

 • استخوان ها و مفاصل ستون فقرات گردنی (مهره های گردن).
 • دیسک هایی که مهره های گردنی را جدا می کنند و در حین حرکت، شوک را جذب می کنند.
 • ماهیچه ها و رباط های گردن که ستون فقرات گردنی را در کنار هم نگه می دارند.

گردن درد ممکن است در اثر آسیب به یک یا چند قسمت از این ناحیه ایجاد شود یا ممکن است علت دیگری داشته باشد. درمان خانگی اغلب به تسکین گردن درد ناشی از آسیب های جزئی کمک می کند.

فعالیت هایی که ممکن است باعث درد گردن شود

گردن درد اغلب به دلیل کشیدگی یا اسپاسم عضلات گردن یا التهاب مفاصل گردن ایجاد می شود. نمونه هایی از فعالیت های رایج که ممکن است باعث این نوع آسیب جزئی شود عبارتند از:

 • هنگام کار، تماشای تلویزیون یا مطالعه، سر خود را در حالت رو به جلو یا وضعیت نامناسب نگه دارید.
 • خوابیدن روی بالشی که خیلی بلند یا خیلی صاف است یا سرتان را نگه نمی دارد، یا خوابیدن روی شکم با گردن پیچ خورده یا خمیده.گذراندن مدت زمان طولانی برای استراحت دادن به پیشانی خود بر روی مشت یا بازوی قائم خود (“ژست متفکر”).
 • فشار. تنش ممکن است باعث شود عضلاتی که از پشت سر در پشت شانه (عضله ذوزنقه ای) کشیده می شوند، سفت و دردناک شوند.
 • کار یا ورزش که از قسمت بالایی بدن و بازوها استفاده می کند.

صدمات ناگهانی (حاد).
صدمات جزئی گردن ممکن است ناشی از زمین خوردن، افتادن در فاصله کوتاه یا پیچش بیش از حد ستون فقرات باشد. صدمات شدید گردن ممکن است ناشی از ضربه شلاقی گردن در تصادف اتومبیل، افتادن از ارتفاع قابل توجه، ضربه مستقیم به پشت یا بالای سر، آسیب های ورزشی، آسیب نافذ مانند زخم چاقو، یا فشار خارجی اعمال شده به گردن باشد. مانند خفه کردن.

درد ناشی از آسیبهای گردن ممکن است ناگهانی و شدید باشد. کبودی و تورم ممکن است بلافاصله پس از آسیب ایجاد شود.

صدمات حاد عبارتند از:

 • آسیب به رباط ها یا عضلات گردن، مانند رگ به رگ شدن یا کشیدگی. وقتی گردن درد ناشی از کشیدگی عضلانی باشد، ممکن است درد و سفتی داشته باشید که به بازو، شانه یا قسمت بالای کمر شما سرایت کند. درد انتشاری که از پایین بازو به دست و انگشتان پخش می شود، می تواند نشانه ای از گیرکردن عصب (فشرده شدن ریشه عصبی) باشد. درد انتشاری اگر در هر دو بازو یا هر دو دست رخ دهد نه فقط در یک بازو یا یک دست، جدی‌تر است.
 • شکستگی ستون فقرات. این می تواند باعث آسیب نخاع شود که ممکن است منجر به فلج دائمی شود. استفاده صحیح از کمک های اولیه برای بی حرکت کردن و انتقال صحیح مصدوم برای کاهش خطر فلج دائمی بسیار مهم است.
 • پارگی دیسک. اگر پارگی به اندازه کافی بزرگ باشد، مواد ژله مانند داخل دیسک ممکن است نشت کند (فتق) و به عصب یا طناب نخاعی فشار بیاورد ممکن است سردرد داشته باشید، احساس سرگیجه یا بیماری در معده خود داشته باشید، یا درد در شانه یا پایین بازو داشته باشید.

برای آسیب به گردن که باعث آسیب به نخاع می شود، مراقبت های اورژانسی لازم است. علائم آسیب نخاعی شامل از دست دادن حرکت یا احساس، بی حسی، گزگز، مشکل در کنترل عضلات بازوها یا پاها و از دست دادن کنترل روده یا مثانه است.

شرایطی که ممکن است باعث گردن درد شود

 • آرتریت یا آسیب به دیسک گردن می تواند باعث گرفتگی عصب شود. گردن درد ناشی از گرفتگی عصب به طور کلی یک طرف گردن و بازو را در آن طرف درگیر می کند. علائم دیگری مانند بی حسی، گزگز، یا ضعف در بازو یا دست ممکن است ایجاد شود.
 • مننژیت یک بیماری ویروسی یا باکتریایی جدی است که باعث التهاب در اطراف بافت های مغز و نخاع می شود. علائم به سرعت ظاهر می شود و شامل سردرد شدید، سفتی گردن، تب و گاهی اوقات استفراغ است. سفتی گردن، لمس چانه به قفسه سینه را سخت یا غیرممکن می کند.
 • آنفولانزا، که معمولا جدی نیست، می تواند علائمی شبیه مننژیت ایجاد کند. وقتی گردن درد ناشی از آنفولانزا باشد، گردن و بقیه بدن تمایل به درد در سرتاسر بدن دارند، اما سفتی شدید گردن وجود ندارد.
 • گردن درد که با درد قفسه سینه رخ می دهد ممکن است ناشی از یک مشکل جدی در قلب، مانند حمله قلبی باشد.
 • استرس و تنش ممکن است باعث شود عضلاتی که از پشت سر در پشت شانه (عضله ذوزنقه ای) کشیده می شوند، سفت و دردناک شوند. ممکن است نتوانید سر خود را بدون درد حرکت دهید.
 • تورتیکولی در اثر انقباض شدید عضلانی در یک طرف گردن ایجاد می شود که باعث می شود سر به یک طرف خم شود. چانه معمولاً به سمت مخالف گردن چرخانده می شود. تورتیکولی ممکن است در بدو تولد (مادرزادی) وجود داشته باشد یا در اثر آسیب یا بیماری ایجاد شود.

درمان آسیبهای گردن

درمان مشکل یا آسیب گردن ممکن است شامل اقدامات کمک های اولیه، فیزیوتراپی، درمان دستی، دارو و در برخی موارد جراحی باشد. 

فیزیوتراپی گردن و ستون فقرات موثرترین روش درمان غیرجراحی آسیبهای گردن است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود. متخصصان برای اتخاذ موثرترین برنامه درمانی ابتدا اقدام به معاینه دقیق بیمار و بررسی مشکلات بیمار و علائمی که ایجاد کرده پرداخته و بر اساس آن بهترین درمان را برای بیمار در نظر می گیرند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی درد گردن – فیزیوتراپی برای گردن درد – فیزیوتراپی برای مشکلات گردن

keyboard_arrow_up