انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای وضعیتی است که در آن یکی از انگشتان شما در حالت خمیده گیر می کند.در این حالت انگشت شما ممکن است با یک ضربه محکم مانند یک ماشه که کشیده و رها می شود خم یا راست شود.  انگشت ماشه ای به عنوان التهاب و فیبروتیک شدن غلاف تاندون نیز شناخته می شود.

این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که التهاب، فضای داخل غلاف اطراف تاندون انگشت آسیب‌دیده را تنگ می‌کند.  اگر انگشت ماشه ای شدید باشد، ممکن است انگشت شما در حالت خمیده قفل شود.  افرادی که فعالیتشان نیاز به اعمال مکرر در دست گرفتن دارد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انگشت ماشه ای هستند.  این بیماری همچنین در زنان و در هر فردی که دیابت دارد شایع تر است.  درمان انگشت ماشه ای بسته به شدت آن متفاوت است.

 

انگشت ماشه ای

علایم و نشانه ها

علائم و نشانه‌های انگشت ماشه‌ای ممکن است از خفیف به شدید پیشرفت کنند و عبارتند از:

سفتی انگشت، به‌ویژه صبح‌ها

 • احساسpoping یا کلیک هنگام حرکت دادن انگشت
 • حساسیت یا برآمدگی (ندول) در کف دست در پایه انگشت آسیب دیده

قفل شدن انگشت در حالت خمیده، که ناگهان به صورت مستقیم ظاهر می شود.  ممکن است بیش از یک انگشت در یک زمان تحت تاثیر قرار گیرد و هر دو دست ممکن است درگیر شوند.  تحریک معمولاً در هنگام صبح، در حالی که محکم یک شیء را می گیرید یا وقتی انگشت خود را صاف می کنید، بارزتر است

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد: اگر مفصل انگشت شما داغ و ملتهب است فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، زیرا این علائم ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.  اگر هر گونه سفتی، گرفتگی، بی حسی یا درد در مفصل انگشت دارید، یا اگر نمی توانید انگشت خود را صاف یا خم کنید.

انگشت ماشه ای

علل:

تاندون ها تارهای فیبری هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می کنند.  هر تاندون توسط یک غلاف محافظ احاطه شده است.  انگشت ماشه ای زمانی اتفاق می افتد که غلاف تاندون انگشت آسیب دیده تحریک و ملتهب می شود.  این امر با حرکت طبیعی سر خوردن تاندون از طریق غلاف تداخل می کند.  تحریک طولانی مدت غلاف تاندون می تواند باعث ایجاد اسکار، ضخیم شدن و ایجاد برجستگی (ندول) در تاندون شود که حرکت تاندون را حتی بیشتر مختل می کند.

 

عوامل خطر : عواملی که شما را در معرض خطر ابتلا به انگشت ماشه ای قرار می دهند عبارتند از:

گرفتن مکرر؛  مشاغل و سرگرمی هایی که شامل استفاده مکرر از دست و گرفتن طولانی مدت می شود ممکن است خطر ابتلا به انگشت ماشه ای را افزایش دهد.

افرادی که مبتلا به دیابت یا آرتریت روماتوئید هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به انگشت ماشه ای هستند.

جنسیت : انگشت ماشه ای در زنان شایع تر است.

جراحی سندرم تونل کارپال.  انگشت ماشه ای ممکن است یک عارضه مرتبط با جراحی برای جراحی سندرم تونل کارپال باشد، به ویژه در شش ماه اول پس از جراحی.

درمان :

درمان  انگشت ماشه ای بسته به شدت و مدت آن متفاوت است.

  دارودرمانی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی – مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین IB) یا ناپروکسن (Aleve) – ممکن است درد را تسکین دهند، اما بعید است که تورم را که غلاف تاندون را منقبض کرده یا تاندون را به دام انداخته است، تسکین دهد.

درمان انگشت ماشه ای

درمان های غیر تهاجمی محافظه کارانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استراحت و اجتناب از فعالیت هایی که نیاز به گرفتن مکرر یا استفاده طولانی مدت از ماشین های دستی لرزان دارند.  اگر نمی‌توانید از این فعالیت‌ها به‌کلی اجتناب کنید، دستکش‌های بالشتک‌دار می توانند کارآمد باشند.  •

آتل.  درمانگر ممکن است از شما بخواهد که در شب از آتل استفاده کنید تا انگشت آسیب دیده را تا شش هفته در حالت کشیده نگه دارید.  آتل به استراحت تاندون کمک می کند.

فیزیوتراپی شامل انجام تمرینات ملایم برای کمک به حفظ تحرک در انگشت شما ، استفاده از مدالیته های ضد التهاب و دستگاه های مختلف مثل لیزر پرتوان ، شاک ویو و … تکنیک سوزن خشک (درای نیدلینگ) ، ماساژ درمانی  و… می باشد .

انگشت ماشه ای

جراحی و سایر روش ها

اگر علائم شما شدید است یا اگر درمان های محافظه کارانه کمکی نکرده باشد، ممکن است پزشک شما تزریق استروئید (کورتون) را پیشنهاد دهد.  تزریق یک داروی استروئیدی در نزدیکی یا داخل غلاف تاندون ممکن است التهاب را کاهش دهد و به تاندون اجازه دهد تا دوباره آزادانه سر بخورد.  این رایج ترین درمان است و معمولاً در اکثر افرادی که تحت درمان قرار می گیرند برای یک سال یا بیشتر مؤثر است.  اما گاهی اوقات بیش از یک تزریق نیاز است .  برای افراد مبتلا به دیابت، تزریق استروئید کمتر موثر است. همچنین جراح می تواند با انجام یک برش کوچک در نزدیکی پایه انگشت آسیب دیده، بخش منقبض شده غلاف تاندون را باز کند

منبع:

 1. Ferri FF. Trigger finger. In: Ferri’s Clinical Advisor 2017. Philadelphia, Pa.: Elsevier; 2017. https://www.clinicalkey.com. Accessed Aug. 16, 2017.
 2. Blazar PE. Trigger finger (stenosing flexor tenosynovitis). https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Aug. 20, 2017.
 3. AskMayoExpert. Trigger digits. Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2016.
 4. Lin FY, et al. Incidence of trigger digits following carpal tunnel release: A nationwide, population-based retrospective cohort study. Medicine. 2017;96:1.
 5. Zhang D, et al. Surgical demographics of carpal tunnel syndrome and cubital tunnel syndrome over 5 years at a single institution. Journal of Hand Surgery (American Volume). In press. Accessed Aug. 16, 2017.
 6. Frontera WR. Trigger finger. In: Essentials of Physical Medicine and Rehabilitation: Musculoskeletal Disorders, Pain, and Rehabilitation. 3rd ed. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2015. https://www.clinicalkey.com. Accessed Aug. 16, 2017.
 7. Azar FM, et al. Carpal tunnel syndrome, ulnar tunnel syndrome, and stenosing tenosynovitis. In: Campbell’s Operative Orthopaedics. 13th ed. Philadelphia, Pa.: Elsevier; 2017. https://www.clinicalkey.com. Accessed Aug. 16, 2017.
 8. Skinner HB. Hand surgery. In: Current Diagnosis & Treatment in Orthopedics. 5th ed. New York, N.Y.: The McGraw-Hill Companies; 2014. http://accessmedicine.mhmedical.com. Accessed Aug. 20, 2017.
 9. Brown AY. Allscripts EPSi. Mayo Clinic, Rochester, Minn. Aug. 28, 2017.

 

 

نویسنده :

فیزیوتراپیست مینا نامجو – نظام پزشکی ف-۶۶۸۱

keyboard_arrow_up