دلایل گردن درد

گردن شما ساختاری انعطاف پذیر و در عین حال مستعد آسیب است که در برابر اثرات طبیعی افزایش سن نیز آسیب پذیر است. برای گردن درد به پزشک و دکتر فیزیوتراپی مراجعه کنید. پس از تشخیص، امیدواریم با یک برنامه درمانی که راحتی و کیفیت زندگی شما را به شما باز می گرداند، بتوانید براحتی و بدون درد به انجام فعالیت های روزمرع خود بپردازید.

گردن درد همراه با تب، سردرد، تنگی نفس یا حالت تهوع و استفراغ ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی مانند مننژیت یا حمله قلبی باشد. اگر این اتفاق افتاد، و همچنین اگر به دلیل آسیب گردن درد دارید، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

دلایل گردن درد

رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلات گردن
رگ به رگ شدن گردن زمانی رخ می دهد که رباط هایی که مهره های گردن شما را به هم متصل می کنند بیش از حد کشیده یا پاره شوند. کشیدگی عضله گردن مشابه آسیب به تاندون است. این دو نوع آسیب گردن علائم مشترک دارند و به طور کلی به طور مشابه درمان می شوند.

یک حرکت ناگهانی گردن، مانند تصادف یا سقوط، معمولاً مقصر کشیدگی عضله یا رگ به رگ شدن گردن است. با این حال، عادات روزمره مانند وضعیت نامناسب یا وضعیت های نامناسب خوابیدن نیز می تواند باعث این آسیب به گردن شود.

علائم کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

 • گردن درد همراه با حرکت
 • سفتی گردن
 • اسپاسم عضلانی و درد در قسمت بالای شانه
 • کاهش انعطاف پذیری گردن

اگر گردن درد شما شدید است یا با سردرد یا علائم عصبی مانند بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازوها یا دست ها همراه است، هرچه سریع تر با پزشک یا دکتر فیزیوتراپی خود مشورت کنید.

کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن معمولاً تنها با یک تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی قابل تشخیص است. آزمایش‌های تصویربرداری واقعاً فقط برای رد تشخیص‌های جایگزین استفاده می‌شوند.

درد و التهاب ناشی از کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن با روشهای مختلفی قابل درمان است از جمله مصرف دارو ، استفاده از کمپرس یخ و فیزیوتراپی.

دکتر فیزیوتراپی از تکنیک های درمان دستی و ماساژ ، تنظیم برنامه ورزشی شامل تمرینات کششی و تقویتی و آموزش تکنیک های صحیح قرار گرفتن گردن در وضعیت صحیح برای درمان این آسیب و سایر دلایل گردن درد بهره می برد. در برخی شرایط استفاده از بریس و گردن بند طبی نیز توصیه می شود.

اکثر کشیدگی ها یا رگ به رگ شدن های گردن در عرض چند روز یا چند هفته بهبود می یابند. بعد از جراحت یا جراحی، ورزش های ویژه می تواند به تقویت ستون فقرات کمک کند.


اینجا بخوانید : فیزیوتراپی برای درد گردن

بیماری دژنراتیو دیسک
بیماری دژنراتیو دیسک گردن به تغییرات ناشی از ساییدگی تدریجی گردن شما اشاره دارد که در دیسک های ستون فقرات گردنی به عنوان بخشی طبیعی از افزایش سن رخ می دهد.

بیماری دیسک دژنراتیو گردن در بسیاری از موارد هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، اگر علائم وجود داشته باشد، معمولاً شامل درد و سفتی گردن است که ممکن است با حرکت بدتر شود.

تغییرات دژنراتیو ستون فقرات با افزایش سن پیشرفت می کند، به ویژه با باریک شدن فضای بین دیسک ها و تشکیل خار استخوان. این بدان معنی است که ممکن است فشرده سازی ریشه های عصبی نخاعی رخ دهد.

این فشرده سازی که رادیکولوپاتی گردنی نامیده می شود، ممکن است باعث علائم بی حسی، گزگز و ضعف در بازوها و دست ها شود.

اگر طناب نخاعی در نتیجه تغییرات دژنراتیو فشرده شود، ممکن است فرد به دلیل میلوپاتی گردنی دچار مشکلات دیگری شود. این مشکلات عبارتند از:

 • مشکل در راه رفتن
 • مشکلات تعادل
 • اختلال عملکرد مثانه یا روده

درمان بیماری دیسک دژنراتیو گردن به شدت علائم و همچنین وجود علائم عصبی بستگی دارد.

به طور معمول، در ابتدا درمان با NSAID، یخ، گرما درمانی و فیزیوتراپی توصیه می شود، فیزیوتراپی موثرترین روش درمان غیرجراحی گردن درد و عامل زمینه ای آن است که توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت‌ آباد با مدیریت دکتر ایمان کمالی حکیم ارائه می شود.

تزریق استروئید همچنین می تواند تسکین کوتاه مدتی را ارائه دهد. 

در موارد شدید و یا مداوم بیماری دژنراتیو دیسک، به ویژه برای درگیری ریشه عصبی یا نخاع، جراحی برای کاهش فشار انجام می شود.

سایر دلایل

آرتروز گردن
استئوآرتریت گردن، که گاهی به آن سندرم مفصل فاست گردنی نیز می گویند، زمانی رخ می دهد که غضروف محافظی که هر مفصل فاست گردن را می پوشاند شروع به تخریب تدریجی کند.

این تخریب تدریجی غضروف بخشی طبیعی از افزایش سن است، اما می تواند با آسیب به گردن، یا اضافه وزن یا چاقی تسریع شود.

علائم آرتروز گردن شامل سفتی گردن و درد دردناک است که اغلب در یک نقطه موضعی دارد. به ندرت ممکن است درد به شانه یا پشت سر سرایت کند. گردن درد ناشی از آرتروز گردن با استراحت بهبود می یابد.

مانند بیماری دژنراتیو دیسک گردن، اگر تغییرات “ساییدگی” در مفصل فاست باعث فشرده شدن ریشه عصبی یا طناب نخاعی شود، به ترتیب علائم رادیکولوپاتی و میلوپاتی ممکن است ایجاد شود.

درمان آرتروز گردن شامل درمان های زیر است: 

 • استراحت و اصلاح فعالیت
 • یخ و یا گرما درمانی
 • فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی
 • جراحی ممکن است یک گزینه برای بیمارانی باشد که علیرغم درمان های محافظه کارانه فوق الذکر درد شدید دارند یا علائم رادیکولوپاتی یا میلوپاتی وجود دارد.

فتق دیسک گردن
فتق دیسک یکی از دلایل گردن درد است و زمانی اتفاق می‌افتد که ماده نرم و لاستیکی که معمولاً در داخل دیسک وجود دارد (به نام هسته پالپوسوس) خارج می‌شود و ریشه عصبی را فشرده یا فشرده می‌کند.

پارگی فیبرهای بیرونی سخت دیسک که پارگی حلقوی نامیده می شود، ممکن است منجر به فتق شود. پارگی حلقوی ممکن است در اثر فشار مکرر یا ناگهانی و شدید به مفصل ستون فقرات ایجاد شود.

افراد مبتلا به فتق دیسک علائم فشرده سازی ریشه عصبی (رادیکولوپاتی) را گزارش می کنند که به عنوان احساس سوزش یا شوک الکتریکی که به سمت پایین یک بازو حرکت می کند، همراه با بی حسی و/یا ضعف توصیف می شود.

درمان فتق دیسک به طور کلی شامل موارد زیر است: 

 • کاهش برخی از فعالیت های بدنی، مانند بلند کردن اجسام سنگین
 • مصرف یک داروی ضد التهابی مانند NSAID
 • استفاده از کمپرس سرد و گرم
 • فیزیوتراپی و تمرینات وررشی موثرترین روش درمان فتق دیسک گردن است که توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت اباد ارائه می شود. فیزیوتراپی در منزل نیز برای آن دسته از عزیزانی که به دلیل درد و یا سایر مشکلات نمی توانند به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنند ، توسط متخصصان ما ارائه می شود.
 • معمولاً جراحی در صورت درد شدید و بروز عوارض جدی برای برداشتن فتق دیسک (که دیسککتومی گردنی نامیده می شود) انجام می شود.

 

 

 

 

 

keyboard_arrow_up